Geri Dön   Wardom.Org > Off-Topic > Cep Telefonları

 
Eski01-04-2005, 20:04   #1
bif
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - bif
Angry Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı?

Geçen sene ilk cep telefonu virüsünün keşfinden sonra pek çok analizci ve uzman yeni oluşan bir güvenlik tehdidi için uyarıda bulunmuştu. Ortaya çıkan çeşitli klonlar ise bu tartışmaları tekrar gündeme getirdi. Fakat bahsedilen bu risk ne derecede?

Geçen sene keşfedilen ilk cep telefonu virüsünden bu yana uyarılar hızını kesmedi. Bunda özellikle ara ara ortaya çıkan virüslerin payı büyük. Uzmanlara göre keşfedilen ilk virüs şimdilerde Cabir ismi altında evrim geçirmiş bulunuyor. Tam tanımlaması 'solucan' olan bu kötü niyetli yazılım bulaştığı telefonun çevresinde bulunan Symbian Series 60 işletim sistemli telefonlara "bluejacking" yöntemiyle bulaşıyor. "Bluejacking" denilen bu yöntem adını Buluetooth kablosuz bağlantı teknolojisi aracılığıyla gerçekleştirilen saldırılardan alıyor.
Kaynak: Wardom Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı?

Son zamanlarda Cabir'den yola çıkılarak hazırlanan pek çok virüsün 17 ülkeye yayıldığı haberleri bazı haber kaynaklarında göze çarptı. Şimdi ise Cabir'in kaynak kodunu herkese açık bir şekilde kullanıma sunduklarını belirten 29A isimli bir yer altı virüs yazarları grubunun konuyu tekrar gündeme taşıması, güvenlik şirketlerinin cep telefonları için anti-virüs yazılımı planlarını masaya yatırması için yeterli bir sebep oluşturdu.

"Tehdit abartılı"

Fakat bazıları bu tehdidin yatırımları ve planları doğrulayacak düzeyde bir yüksek risk arz etmediğini söylüyor. Hatta bazı forumlarda araştırma firmalarında konunun gereğinden fazla büyütülerek cep telefonları için yapay bir anti-virüs yazılımı piyasası oluşturulmaya çalışıldığına dair iddialar göze çarpıyor.

Araştırma firması Gartner'ın başkan yardımcısı ve araştırma müdürü Neil MacDonald "yersiz bir heyecan yaratılarak olmayan bir piyasa yaratılmaya çalışılıyor" diye belirtiyor. MacDonald şöyle devam ediyor: "Aslında cep telefonlarının giderek güçlenmesi böyle bir piyasanın ileride var olacağının bir göstergesi. Fakat şu anki tehdit küçük bir düzeyde ve gereğinden fazla büyütülüyor."

Kaynak: Wardom Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı?
Anti-virüs yazılım şirketi Sophos'un güvenlik araştırması müdürü Gregg Mostoras'a göre de konu abartılı: "Bizler kahin değiliz ve mobil virüslerin asla büyük bir tehdit olmayacağını söylemiyoruz. Fakat şimdilik ortada ne böyle bir tehdit ne de anti-virüs şirketlerinin endişelenmesi gereken bir şey var. Riskin düzeyi ön sayfaları kapsayacak düzeyde değil." Yorumlar böyle olsa da "piyasaya" yeni anti-virüs şirketleri giriyor varolan şirketler de planlarını büyütüyor
 
anahtar kelimeler     0
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı?
anahtar kelimeler:

Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı?.


Eski01-04-2005, 20:08   #2
Berkelson
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - Berkelson

ben yinede korkuyom telefondan alıcam ama bi virüs girerse içine mp3 atıcam pcden o zaman virüs bulaşırmı
 

Eski02-04-2005, 18:32   #3
bif
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - bif

bulaşır ama dikkat et
 

Eski02-04-2005, 18:49   #4
Berkelson
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - Berkelson

peki bunun için yani cep telefonuna wirüs bulaşmasın diye bilgisayar için antivirüs programı var mı ( cümle düşük oldu ama anlayın işte )
 

Eski02-04-2005, 19:18   #5
bif
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - bif

var ama araştırman gerek ben bilmiyorum ama arakaaşlarımduydum var mış
 

Eski03-04-2005, 11:06   #6
Vurgun
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - Vurgun

Valla arkadaşlar bıktım şu virüslerden artık iyice çocuk oyuncağı olmuş cafede bile kızlar milletin teline virüs gönderiyor yaa yok böle bişey
 

Eski03-04-2005, 11:14   #7
Too._.FuRiOuS
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - Too._.FuRiOuS

vıruslerden bende bıktım benım 6600 a bulasmıs zaten caribe dıye bı vırus yarın gıdıyımde format attırcam telefona
 

Eski03-04-2005, 11:23   #8
Berkelson
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - Berkelson

beyler telefona nasıl format atılıyo bilen biri varsa anlatsın ve atınca telefonun flash ı da zarar görüyo mu yani tekrar menüleri falan yüklüyomusun yoksa bios gibi hep sabit mi kalıyo?
 

Eski03-04-2005, 22:10   #9
TheNorth
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - TheNorth

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Berkelson
beyler telefona nasıl format atılıyo bilen biri varsa anlatsın ve atınca telefonun flash ı da zarar görüyo mu yani tekrar menüleri falan yüklüyomusun yoksa bios gibi hep sabit mi kalıyo?

Öncelikle virüsler telefonu yavaşlatıyor ve simgelerini değiştiriyor.Çok fazla zarar verdiği söylenemez(ama yakında zararlılarıda çıkar sanırım)....

Format atınca flash zarar görmez zaten sen sisteme(symbian) a format atıyorsun flashla alakası yok..

Antivirüs programlarıda bolca mevcut
 

Eski03-04-2005, 22:24   #10
Berkelson
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - Berkelson

pardon ben anlatamadım galiba menü falan gidiyomu yani pc gibi illa sen mi işletim sistemi kurcan yoksa format atınca sadece yüklediğin aburcuburlr mı gidiyo ne ediyim cahillik işte ...
 

Eski03-04-2005, 22:28   #11
notorious
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - notorious

1. Too Cabire virusu yedin diye formata gereek yok, internetde programlar var onu CEp e kur sonra tarat, ve iş tamamdır, 2. Berkolson kardesim, PCden Cep e virus gecitigini sanmıyorum gecse de bi zararı olur mu?, ne gibi zararı olur bilmiyorum yani, ama virus yediyseniz internetdeki progrmlarla cozuluyo, benim 7610a da girmisti fakat, arkadasımın bluetooth undan, onun yukledigi bi programdan sanırım girmis ona da virus ve hemen ikimizinkini de programla temizledik...Bi de hatırlatayım PC den virus sanırım sadece programlarla giriyo CEP e... Guvenli yerlerden programlar indirin ve atın derim... MP3lerden virus girecegini sanmıuyorum...
Format icin de sunları yapın :
Symbian lı telefonlarda "soft format" ve "hard format" olmak üzere 2 çeşit format vardır.

1-) Soft Format

Eğer telefonunuz sürekli sistem hataları veriyorsa, istem dışı kapanıp açılıyorsa, yüklemiş olduğunuz uygulamalar normal dışı çalışıyor yada hiç çalışmıyorsa vs.. Telefonunuza soft format atarak telefonunuzu ilk aldığınız zaman ki ayarlara geri çevirebilirsiniz. Soft format fabrika ayarlarına dön gibi değildir. Fabrika ayarlarına dön yapıldığında sadece profiller orjinal ayarlara dönmektedir. Ancak format attığınızda telefonunuzun hafızasındaki herşey silinecek. Telefon defteri, mesajlar, erişim noktaları...

Format Yöntemi: Telefon açık iken *#7370# yazın. Ekrana "Tüm orjinal ayarlar geri yüklensin mi? Telefon kapanıp açılacak" uyarısı gelecektir. Evet seçeneğini seçtikden sonra güvenlik kodunu girerek format işlemini tamamlayın. Ortalama format süresi 2 dakidadır.
Kaynak: Wardom Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı?
Kaynak: Wardom Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı?2-) Hard Format

Eğer telefonunuz hiç açılmıyorsa veya güvenlik kodunuzu bilmiyorsanız hard format atarak telefonunuzu tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Format Yöntemi: Telefon kapalı iken (*) (3) (yes) ve yukarıdaki kapama açma tuşuna birlikte basarak format işlemini yapabilirsiniz.

Not: Bu işlemleri yapmadan önce bataryanızın en az yarısının dolu olmasına dikkat ediniz!!
 

Eski03-04-2005, 22:30   #12
notorious
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - notorious

Lasco.A solucanı ‘cep’ten yayılıyor

Symbian tabanlı cep telefonlarında hızla yayılan Lasco.A virüsü, yeni gelişmekte olan sektör için tehdit oluşturuyor.

NTV-MSNBC

11 Ocak 2004 — Virüs dünyasında çok küçük bir yer kaplayan cep telefonu virüsleri, yeni yayılmaya başlayan Lasco.A ile gündemde üst sıralara çıkıyor. ‘Cep virüsleri’ şimdiye dek ya kablosuz bağlantı ile ya da dosyalara ek dosya olarak yayılıyordu. Lasco.A’yı diğerlerinden farklı kılan ise, virüsün her iki yolla birden yayılması. Çift yollu yayılma ‘cep’ virüsleri için bir ilk.
Kaynak: Wardom Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı?

CABİR’İN İZİNDE
Lasco.A, Symbian tabanlı cep telefonlarında kendini herhangi bir dosyaya ekliyor. Kullanıcı, bu dosyayı aktif hale getirdiğinde virüs cep telefonuna kendini yüklüyor. Kullanıcılar dosyaları aralarında paylaştıkçada virüs bir telefondan diğerine atlıyor. Lasco.A ayrıca daha önce de ‘cep’ten yayılan Cabir solucanı gibi Bluetooth üzerinden direkt olarak diğer telefonlara bulaşmayı başarıyor.

SEKTÖR BÜYÜDÜKÇE SALDIRI ARTAR
‘Cep’ virüslerinin yayılım alanı PC’lere göre çok daha kısıtlı. Cep telefonlarında Symbian veya Windows gibi işletim sistemleri olması gerekiyor; bunlar da piyasada henüz yeni çıkmış ürünler. Bu tür cep telefonlarının yaygınlaşması ile virüs saldırılarının da artması beklenebilir. Uzmanlar Bluetooth’un ‘discoverable’ modda olmasından yararlanan bu virüslerin durdurulması için bu özelliğin gerekmedikçe kapatılmasını öneriyor.
 

Eski05-04-2005, 17:33   #13
bif
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - bif

teşekkürler arkadaşlar ama siz dikkat edin yinede
 

Eski06-04-2005, 02:48   #14
lazogli
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - lazogli

evet arkadaşlar dikkatli olalım özellikle m cüzdan kullananlar dikkatli olsun bence adamların amacı bu m cüzdan kullananların bilgilerine ulaaşabilmek ve cc vb olaylarla gelir saalamak benim düşüncem ..
 

Eski07-04-2005, 14:29   #15
summerjamjamjamjam
 
Cep telefonu virüsleri: Risk mi, abartı mı? - summerjamjamjamjam

ya zaten bu cep telefonuna virüs yollayan adam benim gözümde şerefsizdir neden derseniz adam yüzmilyonlarca para verip alıyor sen tele virüs yolluyorsun olacak işmi bu şimdi web hack mail hack falan yapıyoruz bunlar önemsiz şeyler ama insanların göz nuru alın teriyle aldığı şeyleri bok etmek insanlığa sığmaz.

Saygılar.............
 

Cevapla

Şu Anda Konuyu Görüntüleyenler: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şuan saat: 01:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)pvp serverler, Erken Rezervasyon,sohbet, İzmir Web Tasarım, iç mimar, Pilates


Paylaşım sitesi Wardom.Org adresinde 5651/8 ve 125. madellere göre, tüm üyeler ve ziyaretçiler sitenin kullanımı ve yapılan paylaşımlarından kendileri sorumludur. Şikayetler için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

samsun escort, escort bayan, penis büyütücü, escort, ataşehir escort, Ankara escort Eskort bayan, escort, izmir eskort, escort bayan, izmir escort, viagra<\center>