Geri Dön   Wardom.Org > Milli ve Dini Unsurlar > Milli Unsurlar

 
Eski22-11-2008, 17:50   #1
ESTERGON
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - ESTERGON
Angry Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi"

Başlığı gören arkadaşlar şaşırabilir.
Ama bu tür yazıları yazan insanlar Türkiye'de yayınlanan gazetelerde
kendilerine sütun bulabiliyorlar.
Ne imiş "çok seslilik" adınaymış.
Kim bu Engin Ardıç ( bakınız )
Hani şu "ABD de Obama başkan olursa taksimde anırırım" diyen insan(!).
Atatürk başta olmak üzere bütün öz değerlerimize planlı programlı saldırı var.
Biz hala Bizans'ın düşmek üzereyken tartıştığı "meleklerin cinsiyeti" gibi
boş, anlamsız, kısır siyasi tartışmalarla uğraşıyoruz.
Böyle insan(!)ları gördükçe "İstiklal Mahkemeleri" nin boş yere kurulmadığını
daha iyi anlıyoruz.Kurtuluş Savaşı, HALK SAVAŞI DEĞİLDİ
Halk savaşa ZORLA SÜRÜLDÜ.Kaynak: Wardom Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi"

Engin ARDIÇ/Sabah

HALK SAVAŞI DEĞİLDİ

Her yıl milli bayramlarda, özelikle cumhuriyet bayramı yıldönümlerinde, Babıali'nin "cahil cüretine" sahip birtakım akıldaneleri ahkâm keserler, cumhuriyet olmasaydı şu şöyle, bu böyle olacaktı... Kendilerince "siyasi fiksiyon" yaparlar.
Bu yıl da, cumhuriyet olmasaydı Köksal Toptan'ın meclis başkanı, Kemal Unakıtan'ın maliye bakanı olamayacaklarına dair zırvalar okuduk. Bir bayrağımız ve nüfus kâğıdımız bile bulunmayacakmış, çünkü böyle şeyler ancak cumhuriyette olurmuş! (Çüş desem hemen küfürbaz yaftasını yapıştıracaksınız, değil mi?)
O kadar bilgisiz ve fütursuz adamlar ki, Erkân-ı Harbiye-yi Umumiye Reisi olmak için "saraya yakın olmak gerektiğini" düşünüyorlar. Büyük savaş sırasında Enver'in "başkumandan vekili", yani fiilen başkomutan (cumhuriyette olduğu gibi imparatorlukta da asıl başkomutan devlet başkanıydı), oysa genelkurmay başkanımızın Bronsart von Schellendorf adında bir Alman generali olduğunu çok yazdık ama okumuyorlar.


"HALK SAVAŞI" DİYE BİR ŞEY YOKTUR
Kaynak: Wardom Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi"

Belki bu yazıyı okurlar, kendilerini azıcık daha şaşırtayım:
Bunların "kurtuluş savaşımızın bir parçası" sandıkları Çanakkale muharebeleri bir "halk savaşı olmadığı" gibi, kurtuluş savaşımız da bir halk savaşı değildi.

Çünkü halk savaşı diye bir şey yoktur. Savaşı yürüten ve kazananlar, bunu öyle tanıtırlar. Öyle tanıtmak gereğini duyarlar. Tıpkı, halkla uzaktan yakından ilgisi olmayan Cumhuriyet Halk Partisi'nin adı gibi...


HALKI SAVAŞA SOKAN ORDUYDU
Kaynak: Wardom Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi"

Kurtuluş savaşımız, bazı yörelerimizde halk savaşı, daha doğrusu "sporadik" silahlı direnişler şeklinde başlamıştır, doğrudur... Fakat halk kendiliğinden ayaklanmış da değildir, silahlı karşı koymayı yani "milis kuvvetlerini" örgütleyenler bazı Teşkilatı Mahsusa yöneticileridir. Fakat sonra, bildiğimiz "düzenli ordu" kurulmuştur. Halk, merkezi otorite tarafından askere alınmıştır. Şu farkla ki, yeni merkez artık Ankara'ydı. Kurulan ordu, Türkiye Büyük Millet Meclisi ordusuydu. Milis kuvvetleri, ordu içinde eritildiler. Boyun eğmemekte direnenler yokedildiler. Yani, bu iş "metazori" oldu. Halk da, ordu da, yıllardır savaşmaktan yorgundu. Resmi tarihçiler, bu gerçeğin hatırlanmasını istemezler. ( "Yorgun Savaşçı" dizisi cunta döneminde niçin yasaklanmıştır sanırsınız?)


İSTİKLAL MAHKEMELERİ NEDEN KURULDU

Asker kaçağı sayısı da endişe verici boyutlara ulaştı kurtuluş savaşımızda...
Öyle ki, anlı şanlı İstiklal Mahkemesi, bazı çemişlerin sandıkları gibi "Atatürk devrimlerine karşı koyanları cezalandırmak için" falan değil, asker kaçaklarını yargılamak üzere kuruldu. Sonradan, CHP'nin dikta döneminde amaç değiştirdi.


ORDUYA YARDIM ETMEYEN ASILDI

Ankara'da oturan bazı emekli memurların oyalanmak ve azıcık da para kazanmak için yazdıkları bazı "hamasi" kitaplarda ve bunlardan yapılan kötü TRT dizilerinde anlatıldığı gibi halk varını yoğunu kendiliğinden getirip vermedi, top mermisini sırtına kendiliğinden vurup taşımadı, kağnısını cepheye keyfinden sürmedi...
Çünkü Tekâlif-i Milliye Kanunu çıkarılmıştı ve bu katkılarda bulunmayan sivil soluğu İstiklal Mahkemesi'nde alacaktı! Bu mahkemeden ya idam ya beraat olmak üzere yalnızca iki çeşit karar çıkıyordu ve temyizi de yoktu.

Haddim olmayarak Mustafa Kemal Paşa'nın yerinde olsaydım ben de tastamam böyle yapardım! Çünkü savaşı başka türlü kazanamazdık.

Bütün bu gerçekler, bu gerçeklerin öğretilmesi, hatırlatılması kurtuluş savaşımızın da, cumhuriyetimizin de parlak başarısını, onurunu, kıvancını ne zedelerler ne de küçültürler. Fakat bu konuların "echel-i cühela takımının" elinden kurtarılmasını sağlarlar ki, bu da bizim hem görevimiz hem şerefimizdir.Not: Mesaj yazacak arkadaşların konuyu siyasete getirmemelerini rica ediyorum.

Düzenleyen ESTERGON : 22-11-2008 17:51. Sebep: imla hataları
 
anahtar kelimeler     0
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi"
anahtar kelimeler:

Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi".


Eski22-11-2008, 18:01   #2
metatron
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - metatron

yazdııklarında eksik var fazla yok. doğru yazmış
 

Eski22-11-2008, 18:01   #3
TomSawyer
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - TomSawyer

vu bu adam hala bu topraklarda... ilginç ne diyelim...
 

Eski22-11-2008, 18:16   #4
AlyaDua
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - AlyaDua

Ciksin once verdigi sozu tutsun Taksimde guzel bir anirsin daha sonra agzini gozunu yikasin guzel bir abdest alsin besmele ceksin bu milleti Kurtulus savasini ondan sonra konusmaya baslasin...
 

Eski22-11-2008, 18:21   #5
efruz
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - efruz

Konuyu siyasete getirmeyin demişsin peki sence konu nerde? Engin Ardıç bir akademisyen tarih yada sosyoloji araştırmacısı olsaydı bu yorumunu o gözle okuyabilirdik ama Engin Ardıç siyasi bir gazetenin yazarı. yazar da yazı da son derece siyasi bence.
Kaynak: Wardom Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi"
Kaynak: Wardom Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi"

İstiklal mahkemeleri elbette boş yere kurulmamıştır. Askerden vazifeden kaçanı elbette yargılayacaksınız. size bir örnek vereyim şu an ki askeri ceza kanununda da cepheden kaçmanın cezası direk idamdır. temyizi olduğunu da sanmıyorum (harp zamanı).

İstiklal mahkemelerinin asıl milletin vicdanını yaralayan kısmı savaş bittikten çok sonra cephe falan yokken kaçacak bir savaş da yokken sivil insanlara kıymış olmasındandır. zaten malesef düşünce dünyamız birbirine girmiş gibi görünen konuların kasması nedeniyle bastırılmış durumda.

İstiklal mahkemelerine karşıyım derseniz, aristo mantığı ile musafa Kemale ve milli mücadeleye karşıyım sonucuna varabiliyor insanlar. Aynı mantıkla Milli mücadeleye canımı veririm Atatürkün yılmaz takipçisiyim diyen birisinin istiklal mahkemelerinin her dönemine her cinayetine gözü kapalı sahip çıkması mı gerekir? bu zulüm ve bu kabul edilemez bir kıskaç. malesef son dönemde kimi yayınlarla insanlar bu noktaya getirilmeye çalışılıyor.

taraftarlık gözü kapalı her fiile sahip çıkmaksa eğer, kişinin hür iradesi ve tercihlerini teslim etmesi anlamına gelir ki ben bu manada bu dünyaya ait hiç bir kavrama taraftar olmamayı ve bu sayede her fiil ve olayı her kişi ve kurumu kendi dönem ve tabiatında anlamayı kabul edip etmemeyi beğenip beğenmemeyi yeğliyorum. bu sayede porto ile oynarken feneri olimpiyakosla oynarken galatasarayı yüreğimle destekleyebiliyorum.
Kaynak: Wardom Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi"

Siyasi taraftarlıklarında bundan farkı yok. kimse kusursuz değil neden taraftarı olduğum siyasetin cinayetlerine kalbimle ortak olmak zorunda kalayım ki? hrant dinke muhaliftim öldürene de muhalifim tüm cinayetlere de,

pkk ya lanet okuyorum ben şimdi teslim olan teröristi helikopterden atan ruh hastasına taraftar olmak zorunda mıyım. yada yüksekovalılara dışkı yediren adama ordu mensuplarımızı yıpratmayalım diye taraftar mı olmak zorundayım.

Çanakkalede tüm ağır silahlar Alman ya tarafından verildi. Evet dediği doğru üst düzey komutanlar almandı.
 

Eski22-11-2008, 18:21   #6
ESTERGON
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - ESTERGON

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi metatron Mesajı Göster
yazdııklarında eksik var fazla yok. doğru yazmış

metacığım senden zaten farklı bir cevap beklemiyordum.

Yıllarca "yedi düvele" karşı savaşmış bezgin bir halkın kendiliğinden

organize olmuş gibi cephelere gitmesi heralde mümkün değildir.

6-7 yıl cephelerde savaşmış bu süre zarfında ailesini görmemiş üstelik

esir düşmüş binbir güçlükle köyüne kentine dönmüş askerlerin tekrar

savaşmak gibi bir bilinçlerinin olmamasıda normaldir.

Normal olmayan şudur.

Çocuğunun üzerindeki battaniyeyi alıp top mermisinin üzerine örten

kağnı arabalarıyla cephelere sevkiyat yapmaya çalışan ninelerimizin

Engin Ardıç ve senin gibilere haklarını helal edeceğini sanmıyorum.

Hoş senin inancına görede bunların pek önemi yok.
 

Eski22-11-2008, 21:26   #7
Mnesitheos
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - Mnesitheos

Doğruları yazmış
 

Eski25-06-2012, 09:14   #8
Sanal Tiyatro
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - Sanal Tiyatro

Bu safsataya inanan varmı aranızda ?? madem zorla askere alındılar onun içinmi büyük zaferler kazanıldı ?? En basit örnek insan sevmediği işte çalışırken iyi performans sergilemez hele mevzu savaş ama ne performans var hemde zorla yaptırılmış ???

"HALK SAVAŞI" DİYE BİR ŞEY YOKTUR

Belki bu yazıyı okurlar, kendilerini azıcık daha şaşırtayım:
Bunların "kurtuluş savaşımızın bir parçası" sandıkları Çanakkale muharebeleri bir "halk savaşı olmadığı" gibi, kurtuluş savaşımız da bir halk savaşı değildi.

Çanakkale savaşına bile atıfta bulunmuşlar...Biz o savaşı nasıl kazanmışız ?? masa başında değil orda savaşanlar zorla savaştırılmış öylemi yuhhhh diyorum

Bakınız zorla savaştırılanlar Anzaklardır ve istemsiz bir ordu savaş kaybeder başka bir şey yazmaya gerek yok...
 

Eski25-06-2012, 09:19   #9
Exnuc
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - Exnuc

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ESTERGON Mesajı Göster
metacığım senden zaten farklı bir cevap beklemiyordum.

Yıllarca "yedi düvele" karşı savaşmış bezgin bir halkın kendiliğinden

organize olmuş gibi cephelere gitmesi heralde mümkün değildir.

6-7 yıl cephelerde savaşmış bu süre zarfında ailesini görmemiş üstelik

esir düşmüş binbir güçlükle köyüne kentine dönmüş askerlerin tekrar

savaşmak gibi bir bilinçlerinin olmamasıda normaldir.

Normal olmayan şudur.

Çocuğunun üzerindeki battaniyeyi alıp top mermisinin üzerine örten

kağnı arabalarıyla cephelere sevkiyat yapmaya çalışan ninelerimizin

Engin Ardıç ve senin gibilere haklarını helal edeceğini sanmıyorum.

Hoş senin inancına görede bunların pek önemi yok.
Sizin anlattığınızdan farklı bir durum var denmiyor ki? Konu ile ilgili bilgisi olan zaten bu yorumu getirecektir. Yani amaç bir takım şeylerin önüne geçebilmek için ceza vermek.

Edit: Konu hortlamış şimdi fark ettim. )
 

Eski25-06-2012, 11:52   #10
Nazim_Hikmet
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - Nazim_Hikmet

okul kitaplarında anlatılan tarihle dusunmeyen bir adammış.
 

Eski25-06-2012, 15:36   #11
cilgindunyali
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - cilgindunyali

Adam Doğru yazmış özellikle CHP hakkında yazdıkları kesinlikle doğru,birde diyorki''Haddim olmayarak Mustafa Kemal Paşa'nın yerinde olsaydım ben de tastamam böyle yapardım! Çünkü savaşı başka türlü kazanamazdık. ''adam Atatürk ün doğruyu yaptığını sölüyor..
 

Eski19-12-2012, 18:08   #12
DRAMEN
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - DRAMEN

adam doğru yazmış olmasi gerekende budur
 

Eski05-01-2013, 04:07   #13
Flagellum Dei
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - Flagellum Dei

Ya zaten böyle afedersiniz ama şerefsizler yüzünden bilmeyende inanıyor. Çocuk yada büyük ilk okuldaki gördüğü tarihle büyüyor büyüyüncede internette facede falan bunların yazılarını okuyup vayyy evet doğru diyor . Yazıklar olsun
 

Eski05-01-2013, 04:36   #14
Milarem
 
Kurtuluş Savaşı, "Halk savaşı değildi" - Milarem

Kurtuluş savaşı değil, istiklâl savaşıdır. Kurtuluş savaşı olması için yurttaki her tarafın işgal altında olması gerekir ama tabloya baktığımızda öyle birşey mevzu gözükmüyor. Dolayısıyla tam tabir gerekirse " İstiklâl savaşı " demek daha doğru olur.Doç. Dr Ömer Akdağ
 

Cevapla

Etiketler
estergon

Şu Anda Konuyu Görüntüleyenler: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şuan saat: 10:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)pvp serverler, Erken Rezervasyon,sohbet, İzmir Web Tasarım, iç mimar, Pilates


Paylaşım sitesi Wardom.Org adresinde 5651/8 ve 125. madellere göre, tüm üyeler ve ziyaretçiler sitenin kullanımı ve yapılan paylaşımlarından kendileri sorumludur. Şikayetler için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

samsun escort, escort bayan, penis büyütücü, escort, ataşehir escort, Ankara escort Eskort bayan, escort, izmir eskort, escort bayan, izmir escort, viagra<\center>