Harp Okullarına 2017'de kadın öğrenci alınmayacak

1. alpay29

alpay29 Genel Moderator

Harp Okullarına 2017'de kadın öğrenci alınmayacak

Deniz ve Hava Harp Okulları ile Astsubay Meslek Yüksekokulları’nın bu yıl kadın öğrenci alınmayacak. Bu durum tartışmalara yol açarken, Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, bu kararı TBMM gündemine taşıdı.
    Deniz ve Hava Harp Okulları ile Astsubay Meslek Yüksekokulları’na 2017'de kadın öğrenci alınmayacak. Tartışmalara yol açan kararla ilgili internette imza kampanyası başlatıldı. Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da sadece erkek öğrenci alınacak olmasını TBMM gündemine taşıdı.

Hürriyet'in haberine göre, internette düzenlenen imza kampanyasına verilen destek, 30 bini aştı. ÖSYM’nin yayımladığı 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (ÖSYS) Kılavuzu’nda yer alan bilgilere göre, kadın adaylar bu yıl sadece Kara Harp Okulu’na başvuruda bulunabilecek. Deniz ve Hava Kuvvetleri’nde ise sadece erkek adayların başvurusu kabul edilecek. Kara, Deniz ve Hava Astsubay Meslek Yüksekokullarına da kadın adaylar başvuramayacak.

Karar tartışma yaratırken, internetteki Change.org sitesinde başlatılan imza kampanyasına kısa sürede binlerce destek geldi. “Tuğba Cerav” isimli kullanıcının, harp okulu sınavına hazırlanan kardeşi için başlattığı kampanya, “Hava Harp Okulu’na Kız Öğrenci Alınmama Kararı İptal Edilsin” başlığıyla yayınlandı. Kampanya için 30 binden fazla imza toplandı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Hürriyet’e “Kararı ben vermedim. Deniz ve Hava Kuvvetleri ise ihtiyaçları olmadığını söylemiş ve kılavuza sadece ‘erkek’ öğrenci ibaresi konulmuş” dedi.

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da Hava Harp Okulu’na kız öğrencilerin alınmaması kararını Meclis gündemine taşıdı. Nazlıaka, bu kararın anayasaya ve Türkiye’nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu savundu. Nazlıaka, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Hukuka aykırı olan bu düzenleme ivedi olarak düzeltilecek midir? Yoksa kadına yönelik ayrımcı politikalarınızdaki ısrarı sürdürecek misiniz?” sorularını yöneltti.

Kaynak: Harp Okullarına 2017'de kadın öğrenci alınmayacak

elinin hamuru ile erkek işine ne karışıyorsun...

git çocuk doğur ...:(

• Beğen Beğen x 2
  2. kamuran.

kamuran. Forum Kalfası

herşey yavaş yavaş bugun askerlik hakları alınacak yarın seçme ve seçilme ondan sonraki gün mahkemede 1 kadının şahitliği yetmiyecek ondan sonraki gün kimlik çıkarılmaya lüzüm bile görülmeycek :D

• Beğen Beğen x 2
  3. gorkem

gorkem Forum Ustası

sebep neymiş?

ülke savunmasında kadınların yeri mi yokmuş?...abisi yada babası asker olan kadının onların yolundan gitmeye hakkı mı yokmuş?...yada cibilliyetsiz bir hoca kadınlar şehit olmaz diye fetva mı vermiş? kadınlar sadece evde yemek ve çoluk çocuk bakarak mı ülkeye hizmet edecekmiş?

valla salak bu amerika, avrupa ya..adamlar kadın erkek demeden askerlerini ortadoğuya gönderiyor, kadının ne işi var dimi orduda?..

4. DuKe

DuKe Forum Ustası

Yorum yapmadan önce haberi detaylı okusan keşke, Savunma bakanı bizim isteğimiz değil TSK bu yıl bayan subay yeterli olduğu için erkek aday ihtiyacı var demiş...

5. gorkem

gorkem Forum Ustası

Tamam işte onu diyorum, kadın subayın yeterli olması nedir yani?..Kotamı var, varsa erkekte niye yok v.s

Asker olmayı isteyen kadın tanıdıklarım olduğundan diilde, niye böle birşey yapmışlar

6. DuKe

DuKe Forum Ustası

Olaya o şekilde bakma yani cinsel ayrımcılık yapmıyorum ama bir erkeğin fizyolojik olarak savaş gücü bayanınkinden daha yüksektir. O sebeple ihtiyacın ne yönde olduğu önemli.

7. captainlami

captainlami Forum Ustası

sonrasını okumaya lüzum bile görmedim. bu cümlenin sonuna ama koyarsan bildiğin ayrımcılık olur.

8. mydos

mydos Forum Ustası

THY'de kadın pilot sayısı rekor kırdı
    Türk Hava Yolları’nda bundan 7 yıl önce 6 olan kadın pilot sayısı, 2013 Eylül ayı itibarıyla rekor kırarak 45 oldu

Bu pilotlar imam hatipten
    mezun olacak artık :p

9. DuKe

DuKe Forum Ustası

orada bir çözümleme var okumaktan acizsen çok da fifi

10. ghargamel

ghargamel Daimi Üye

11. justim123

justim123 WarrioR

Çok yanlış bir karar.

Yükleniyor...