Telefonu saniyeler içinde şarj eden nanomateryal: Mxene

 1. alpay29

  alpay29 Genel Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  24,136
  Beğeni:
  3,187
  Telefonu saniyeler içinde şarj eden nanomateryal: Mxene

  Araştırmacıların Mxene isimli nanomateryal kullanarak geliştirdikleri yeni şarj yöntemi, akıllı telefon bataryalarını saniyeler içinde tamamen şarj edebiliyor.

  [​IMG]
  Günümüzde akıllı telefon üreticilerinin rakiplerinden ayrışmak istediği noktaların başında hızlı şarj teknolojileri geliyor. Şirketlere bu teknolojilere yatırım yapsa da akıllı telefonların şarj olma süresi 3 saati bulabiliyor. Drexel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ndeki araştırmacılar ise geliştirdikleri yeni şarj metodu ile akıllı telefonların saniyeler içinde şarj edilebileceğini iddia ediyor. Peki bir iPhone bataryasını sadece 57 saniyede dolduran bu yöntem nasıl çalışıyor?  Araştırmacılar birkaç yıldır üzerinde çalıştıkları Mxene adı verilen ve oldukça yüksek iletkenliğe sahip olan nanomateryali bir elektrot zincirinde kullandı. Mxene'nin yüksek iletkenliği bataryaların hızlıca şarj olabilmesi için büyük bir nimet ancak nanomateryal düz yapısı nedeniyle iyonların serbestçe hareket etmesine engel oluyordu. Bu problemi çözmek için Mxene'yi, adeta bir peynir formunda olan hidrojel ile birleştiren araştırmacılar iyonların geleneksel şarj yöntemlerinin aksine pek çok yol üzerinden oldukça hızlı bir şekilde taşındığını gözlemledi.

  [​IMG]
  Öncelik Elektrikli Otomobiller
  Tabi bu şarj yönteminin ticari kullanıma sunulması halinde telefonları kısa sürede şarj edebilmek hem kullanıcıları memnun edecek hem de telefon üreticilerinin yeni bir rekabete girmesini sağlayacak. Elbette saniyeler içinde şarj olan telefon bataryaları harika olurdu ancak araştırmacıların öncelikli hedefi bu yöntemi elektrikli otomobiller üzerinde kullanmak. Sistem verimli bir şekilde işlediği takdirde bir elektrikli otomobilin kilometrelerce yol katedebilmesi için sadece birkaç dakikalık şarj süresine ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor

  kaynak
   
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 2
  • Beğen Beğen x 1
  #1
 2. CekoReis

  CekoReis Daimi Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2015
  Mesaj:
  595
  Beğeni:
  63
  Bekliyordum bunu elektrikli otomobiller için.

  Gelecek şu an artık.
   
  #2
 3. akay

  akay Super Moderator

  Katılım:
  23 Mart 2006
  Mesaj:
  6,841
  Beğeni:
  849
  Mum ışığında ders yaptığım günler daha güzeldi

   
  • Beğen Beğen x 1
  #3
 4. berkcombil

  berkcombil Daimi Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2009
  Mesaj:
  495
  Beğeni:
  71
  müthiş bir şey ya
   
  #4
 5. justim123

  justim123 WarrioR

  Katılım:
  10 Mart 2005
  Mesaj:
  955
  Beğeni:
  100
  en acil gerekli teknoloji açısından bu.
   
  #5
 6. CekoReis

  CekoReis Daimi Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2015
  Mesaj:
  595
  Beğeni:
  63
  ne zamanmış bilir misin?
   
  #6
Yükleniyor...