Geri Dön   Wardom.Org > Milli ve Dini Unsurlar > Milli Unsurlar > Mehmetçik

 
Eski11-01-2008, 22:30   #1
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck
Exclamation Türk Ordusu .. yerli malı araçlar ..

bakın gururlanın arkadaşlar .. belkide bircok kişi biliyordur .. ama bilmeyenler için bunu ekliyorum ..

işte bizim mühendislerimiz işte bizim sanayimiz .. işte gururumuz.....

OTOKAR.. COBRACobra, Otokar'ın araştırma ve geliştirme ekibi tarafından silahlı kuvvetlerin zırhlı tekerlekli araç ihtiyacı doğrultusunda en uygun çözümü sağlamak üzere geliştirilmiştir. Cobra, üstün hareket kabiliyeti, iyi bir balistik korumanın yanısıra, aynı platformun farklı görevlere uyarlanabilir olması ile dikkat çekmektedir. Aynı gövde ve altyapı üzerine tasarlandığı ve bir çok model ve tip üretilebildiği için bakım ve serviste büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Farklı kullanım amaçları için üretilmiş farklı Cobra'larda bile ana yapının aynı kalması bakım, onarım ve yedek parçada da büyük tasarruf sağlaması, Cobra'yı pek çok ordunun tercih ettiği bir zırhlı araç yapmaktadır. 9 personel taşıma kapasiteli lastik tekerlekli 4x4 Cobra Zırhlı Aracı aşağıda belirtilen tiplerde üretilmektedir. Aynı zamanda amfibik versiyonu da bulunmaktadır.YouTube Video
HATA: Videoları görebilmek için tarayıcınızda flash yüklü olması gerekmektedir.


OTOKAR AKREPGece/gündüz görüş ve nişan alma sistemine sahip olan Akrep, kendini ispat etmiş mekanik aksamlar üzerine geliştirilmiş monokok (şasisiz) özel bir taaruz/savunma aracıdır. Akrep, 4x4 tahrikli ve taktik özellikleri ile en zor arazi koşullarında hizmet edebilecek şekilde geliştirilmiştir. Konvoy koruma, baskın, sınır ihlalleri takip, hassas bölge koruma, hafif taaruz ve benzeri görevlerde gece gündüz hizmeti verecek bir yapıya sahiptir.

Tüm zırhlı araçların ihracatı ilgili hükümetlerin ihracat izinlerine tabiidir.
Hareket Kabiliyeti

Hızlı ve yüksek manevra kabiliyetine sahip olan Akrep, hafifliği, yüksek güç/ağırlık oranı, yaylanma yolu uzun süspansiyonu ve uzun hareket menzili ile özellikle ağır arazi koşullarında kolayca hareket eder. Küçük boyutları, hafifliği ile dar sokaklarda bile yüksek hareket kabiliyetine sahiptir..
Güvenilirlik

Sağlam ve dayanıklı gövde dizaynı, kendini kanıtlamış mekanik aksamlar, bakım kolaylığı ve birçok özel göreve uygun olması; Akrep'i, yüksek zırhlı bir platform haline sokmuştur.
Beka Kabiliyeti

Düşük silüeti, ataklığı, balistik gövde yapısı ve özel zırh koruması, Akrep'in beka kabiliyetinin anahtarıdır. Bu özellikler, yüksek tehdit ortamlarında bile Akrep'i beka kabiliyeti yüksek bir araç haline getirmiştir.
Lojistik

Akrep'in tüm mekanik parçaları kendini ispat etmiş parçalardır. Tüm aksama kolayca ulaşılabilmektedir. Sistemlerin hızlı bakım ve kontrol imkanı bulunmaktadır.

OTOKAR YAVUZ

Türkiye'nin ilk 8x8 taktik tekerlekli zırhlı aracı Otokar-Yavuz, bağımsız süspansiyonu ile her türlü zeminde hareket kabiliyetine sahiptir. Çift gövde koruması yanında "V" şekilli gövdesi, mayın patlamalarına karşı maksimum koruma sağlar.

Tüm zırhlı araçların ihracatı ilgili hükümetlerin ihracat izinlerine tabiidir.

YouTube Video
HATA: Videoları görebilmek için tarayıcınızda flash yüklü olması gerekmektedir.


BMC TTAKullanım Amacı
• Personel ve yük taşıma • Komuta kontrol • Ambulans • 120 mm Havan taşıyıcı
• Haberleşme • Tamirhane • Hasta ve yaralı taşıma • Özel istek tasarım

BMC TTA 5TONKullanım Amacı
• Personel ve yük taşıma • Topçeker • Çift Sıralı Kapalı Tamirhane • Su Tankeri
• Akaryakıt Tankeri • Çekici Araç ve Römorku • Köprücü Kamyonu • Özel istek tasarım
ASELSAN STAMP stabilize makineli tufek platformu

YouTube Video
HATA: Videoları görebilmek için tarayıcınızda flash yüklü olması gerekmektedir.
STAMP silah sisteminin, terörle mücadelede güvenlik kuvvetlerine büyük avantaj sağlaması bekleniyor. Genelkurmay'ın tasarımından bu yana yakından takip ettiği söz konusu sistem, terör örgütü PKK'nın sürekli taciz ateşinde bulunduğu sınır karakollarında hem şehit verilmesini önleyecek, hem de etkin şekilde kullanılabilecek. ASELSAN tarafından geliştirilen STAMP sistemine TSK'nın birçok birimi ilgi gösteriyor. İlk siparişi Sahil Güvenlik Komutanlığı verdi. Sistemi 90 tonluk ani müdahale botlarına monte etmeyi planlayan Sahil Güvenlik Komutanlığı, STAMP'tan ilk etapta 22 tane almak istiyor. Komutanlık, STAMP için ASELSAN'la 350 bin Euro'luk bir anlaşma imzaladı. 'Uzaktan Kumandalı Makineli Tüfek Sistemi' olarak da adlandırılan sistem, bin 850 metrelik menzile kadar etkili olabiliyor. Gece ve gündüz görüş özelliğine sahip silah sistemi, kendi etrafında 360 derece dönebiliyor. Silah platformu, kamera ile görüntü sağlıyor ve hedefi vurmak için uzaktan kumandayla yönetiliyor. STAMP silah sistemi, asimetrik tehdide karşı zırhlı araçların yanı sıra riski yüksek stratejik bina, tesis ve güvenlik noktalarına yerleştirilebilecek. Denizlerde terörle mücadele, kaçakçılık ve güvenlik gerektiren her türlü durumda kullanılabilecek. Sistemin denizlerde kullanılmasıyla birlikte, Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi'ndeki güvenlik de etkin bir şekilde sağlanacak.

MEHMETCİK 1Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kırıkkale'deki Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) fabrikalarında üretilen piyade tüfeği Mehmetçik-1, makineli tüfek ve keskin nişancı tüfeği tanıtımına katıldı. Gönül, MKE'ye Türkiye tarihinde ilk defa özgün bir piyade tüfeği, makineli tüfek ve keskin nişancı tüfeği yapma görevi verildiğini kaydetti.
Mehmetçik-1, 3 kilo 600 gram olup etkili menzili 500 metre, dürbün ve kullanıcıya göre 5 kat büyütmeli dipçik, sessiz kurma sistemi, kilitlemeli mekanizmaya sahip piyade tüfeği olarak protatifi yapıldı.

YouTube Video
HATA: Videoları görebilmek için tarayıcınızda flash yüklü olması gerekmektedir.


ROKETSAN


Hava savunmada tanksavar füzeleri üretiminde dışa bagımlılımızı kesen firmadır..

http://www.roketsan.com.tr/genel.html

http://www.havelsan.com.tr/tr/about/history.php

CASUS UYDUMUZ ..GÖKTÜRK

YouTube Video
HATA: Videoları görebilmek için tarayıcınızda flash yüklü olması gerekmektedir.

Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin 22 Haziran 2005 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından “Uydu Ulusal Sanayi Modeli” hazırlanmış olup, milli havacılık ve uzay sanayi şirketi TUSAŞ, Türkiye’de yürütülecek tüm uydu projeleri için ana yüklenici olarak belirlenmiştir. Uydu Ulusal Sanayi modeli ile; yatırım tekrarı engellenerek, ulusal sanayimizde havacılık ve savunma alanında mevcut imkan ve kabiliyetlerin bir araya getirilmesi ve sanayimizin uydu teknolojilerine yönelik alt yapısının oluşturulması hedeflenmektedir.

Şirketimiz kendisine verilen misyonun bir gereği olarak; Türkiye’de yakın dönemde gündeme gelmiş ve gelmesi muhtemel uydu projelerinin azami ölçüde milli imkanlarla gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla, uzay/uydu konularındaki kabiliyetlerini hızla geliştirmektedir. 2003 yılında kendi kaynakları ile başlattığı keşif gözetleme uydu kavramsal tasarım projesi TAISAT amacına ulaşmış ve TÜBİTAK UZAY-TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından yürütülecek olan GÖKTÜRK-2 Projesi’ne temel oluşturmuştur. TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında tasarımı, üretimi, montajı, entegrasyonu ve testleri milli imkanlarla gerçekleştirilecek olan alçak yörünge keşif uydu sistemi ile 2012 yılında görüntü alınması hedeflenmektedir. GÖKTÜRK-2 Projesi çerçevesinde TUSAŞ tarafından, Türkiye’nin bu kategorideki uyduları için temel oluşturacak standart yapı/platformun tasarım, üretim ve dokümantasyonu oluşturulmuş olacaktır.

Şirketimiz, kritik uydu alt sistemlerine ilişkin Ar-Ge projeleri ile uydu teknolojilerindeki uluslararası seviyeye ulaşmayı hedeflemektedir. Enerji Saklayabilen Moment Kontrol Jiroskobu Projesi başarı ile tamamlandığında TUSAŞ, Uydu Yönelim Saptama ve Kontrol alt sistemine yönelik olarak uluslararası pazarda yeni bir teknoloji ile söz sahibi olma şansını yakalamış olacaktır.

Ayrıca, SSM tarafından yürütülen GÖKTÜRK-1 Projesi’nde yerli ana yüklenici olarak seçilen TUSAŞ, yabancı ana yüklenici adayı firmalarla bir seneye yakın bir süredir işbirliği görüşmeleri ve teklif hazırlama çalışmalarına yoğun olarak devam etmektedir. Projenin Türk Uzay Sanayii için en önemli kazanımlarından bir tanesi şüphesiz TUSAŞ’da kurulacak olan Uydu Montaj/Entegrasyon ve Test tesisi olacaktır. Şirketimiz projede uydu platform üretiminden, kablaj ve testlere kadar pek çok konuda iş payına sahip olacak, mühendislik faaliyetlerine doğrudan katılacak ve Yer Kontrol İstasyonu ile ilgili önemli sorumluluklar üstlenecektir.

Düzenleyen onursuck : 11-01-2008 23:34.
 

Eski11-01-2008, 23:28   #2
canin cehenneme
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - canin cehenneme

Keşke bu konu bu kadar kısa olmasaydı. Ürettiğimiz araçların tanıtımını 10'larca sayfaya sığdıramasaydık... Gerçi hergün yeni bir Türk üretimi aracı haberlerde izliyoruz.

Bence bu konu sabitlenmeli ve Türk üretimi araç ve silahları bu başlık altında verilmelidir.

saygılar...


bu mesajı konu ilk açıldığında yazmıştım, o yüzden ilk paragraftaki düşüncelerim değişmiştir.

saygılar...

bu arada paylaşım için teşekkürler

Düzenleyen canin cehenneme : 12-01-2008 01:17.
 

Eski11-01-2008, 23:35   #3
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck

TAİ ÖZGÜN TİHA

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ihtiyaçlarına binaen, Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE-Medium Altitude Long Endurance) İnsansız Hava Aracı (İHA) gereksinimlerini karşılamaya yönelik Türk Özgün İnsansız Hava Aracı (TİHA) programı sözleşmesi, 24 Aralık 2004 tarihinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Program kapsamında, 2010 yılı sonunda üç adet hava aracı prototipi ile tüm yer sistemlerinin, belirlenmiş olan ortak gereksinimlere göre tasarlanıp, üretilmesi ve geliştirme testlerinin tamamlanması hedeflenmektedir.

Sistem Tanımı:

TİHA sistemi: Hava Aracı, Yer Kontrol İstasyonu (YKİ), Taşınabilir Görüntü Kıymetlendirme Sistemi (TGKS), Uzak Görüntü Terminali (UGT) ile çeşitli yer sistemlerinden oluşmaktadır. Proje kapsamındaki sistem temel harekat kavramı şekilde gösterilmektedir.

Gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilmekte olan TİHA sisteminde, söz konusu görevleri yerine getirmek amacıyla aşağıdaki faydalı yükler taşınmaktadır:

* Elektro-optik Gündüz Kamera,
* Gündüz/Kızılötesi/Lazer faydalı yükü (ASELFLIR-300T)
* SAR/GMTI, ISAR faydalı yükü

Belirlenen bu faydalı yüklerin yanı sıra; sistemin, olası başka faydalı yükleri ve görevleri de desteklemesi mümkündür.

Tümüyle kompozit yapıda tasarlanan hava aracı: monoblok gövde, sökülebilir kanat ve V-kuyruk ile katlanabilir iniş takımı, yedeklemeli kontrol yüzeyleri, ekipman bölmeleri, servis kapakları gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Yapıda kompozit ya da gereken yerlerde metal bileşenler, omurga, çerçeve ve sehpalar yer almaktadır.

Arkadan itişli, piston-pervane tipli motor ile takatlandırılan platformda: gövde içi yakıt sistemi; kanat hücum kenarları, pervane ve diğer çeşitli birimlerde buzdan koruma sistemleri; cihazların ısıtma/soğutma ihtiyaçlarına göre çevresel koşullandırma sistemleri gibi muhtelif alt bileşenler yer almaktadır. Bunlara ilave olarak hava aracı: ışıklandırma sistemi, yedeklemeli elektrik sistemi ve uçak içi kablolama sistemi ile donatılmaktadır.

Hava aracında ayrıca, uçuş kontrol bilgisayarına bağlı çeşitli uçuş kontrol algılayıcıları (pitot-statik algılayıcı, hava özellikleri veri bilgisayarı, seyrüsefer algılayıcı, hareket/sıcaklık/basınç algılayıcılar, vb.), çeşitli yardımcı kontrol birimleri, hareketlendiriciler, haberleşme ve tanıtma sistemleri, görev kontrol, kayıt ve izleme sistemleri ile arayüz üniteleri gibi aviyonik birimler bulunmaktadır. Sistemde, gerek hava aracında, gerek yer birimlerinde bulunan tüm uçuş güvenliği açısından kritik bileşenlerde gereken yedeklemeler bulunmaktadır. Uçuşa yönelik yer ve hava birimlerinde çalışan tüm gömülü yazılımlar, TUSAŞ’da geliştirilmektedir. Benzer şekilde göreve yönelik tüm yazılımlar ve tüm alt sistemlerin yurt içi alt yükleniciler tarafından geliştirilmesi hedeflenmektedir.

TİHA sisteminde, oldukça kapsamlı ve yetenekli yer sistemleri de mevcuttur. Yer Kontrol İstasyonu ile hava aracının tüm uçuş harekatı yönetilebilmekte, izlenebilmekte ve kontrol edilebilmektedir. Hava aracına önceden planlı bir görev yüklenebilmekte veya uçuş esnasında değiştirilebilmektedir. Uçak üzerinde yer alan faydalı yükler, gerçek zamanlı izlenebilmekte ve kontrol edilebilmektedir. Uçağın iniş-kalkış işlemlerinin işletici müdahalesi gerekmeksizin gerçekleştirilebilmesi için, Otomatik İniş (ve Kalkış) Sistemi (OİS) kullanılmaktadır.

Taşınabilir Görüntü Kıymetlendirme Sistemiyle (TGKS), faydalı yük verileri, anlamlı istihbarat bilgilerine dönüşecek şekilde detaylı çözümlemeler ile mevcut veya planlanmakta olan harekat için talepler yapılabilmektedir. Üst birliklerin, İHA harekatından elde edilen bilgilerden faydalanabilmesi ve TİHA sisteminin üst düzeyde takip edilebilmesi maksadıyla, komuta katı ile veri haberleşmesi sağlanmaktadır. Uç birliklerin, hava aracı tarafından toplanan görüntülerden, gerçek zamanlı faydalanabilmeleri amacıyla, personel tarafından taşınabilen Uzak G
 

Eski11-01-2008, 23:37   #4
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck

Türkiye'de yerli yapım tank üretimi için geriye sayım başladı. BMC, FNSS ve OTOKAR, 1000 adet tank üretim teklifini bu hafta Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na verecek

Yerli ana muharebe tankı geliştirme projesinde, üretime yönelik prototipin belirlenmesinde önemli bir aşamaya gelindi. FNSS yerli ana yüklenici firma olarak, üretim ve geliştirme önerisini bu hafta Savunma Sanayii Müsteşarlığına sunacak. Silahlı Kuvvetlerin ana muharebe tankı ihtiyacının ''yerli imkan ve kabiliyetlerin azami kullanımıyla'' karşılanmasını amaçlayan tank projesinin yerli ana yüklenicileri BMC, FNSS ve OTOKAR, ayrı ayrı üretim ve geliştirme teklifi verecekler.

İMKANIMIZ YETERLİ

Bu firmalar, sekiz ayda hazırlayarak Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na sundukları raporda, Türkiye'deki altyapının, milli bir Ana Muharebe Tankı üretmeye yeterli olduğunu vurgulamışlardı. Fizibilite raporu, Türkiye'nin Modern Ana Muharebe Tankı'nın maksimum yerli katkı ve en uygun maliyetle üretilebilirliğinin tespiti için yurtiçi kaynaklar ve yurtdışı imkanları belirleyerek, Ana Muharebe Tankı konusunda dünyadaki mevcut durumu ve geleceğe yönelik eğilimler, projeyle ilgili alternatif modelleri fayda ve sakıncaları içeriyor.

Seri üretim yapılacak

Yerli Ana Muharebe Tankı geliştirme projesinde, imalat sorumluluğunu alan ana yüklenici, öncelikle yeni nesil yerli tankı dizayn ederek, önümüzdeki 6-7 yıl içinde, bu tankın prototipini imal edecek. Sonraki safhada da seri üretime geçilecek. Projeye bu yıl başlanması halinde, ilk yerli tankın 2012-2013 yıllarında Silahlı Kuvvetlere teslim edilebileceği belirtiliyor. Programa göre, tankın gövdesini ana yüklenici firmalar üstlenirken, tankların elektromekanik, atış kontrol ve savaş sistemlerinde Aselsan ve Havelsan, silah sistemlerinde ise MKEK Genel Müdürlüğünün görev alması bekleniyor.

Düzenleyen onursuck : 11-01-2008 23:42.
 

Eski11-01-2008, 23:48   #5
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck

FNSS FENNEK 4x4 Keşif Aracı


FENNEK, komutan, şöför ve telsiz operatörü/gözetleyici’den oluşmuş, üç kişilik mürettebatla idare edilen, hafif, zırhlı ve dört çeker özelliklere sahip bir keşif aracıdır.

Araç, içerisine konulması gereken malzeme ve teçhizatın yer alabileceği bir hacime sahiptir.

Bu araçla teçhiz edilmiş bulunan bir keşif kolu, kendi başına, beş gün süre ile keşif görevi yapabilmektedir.

Aracın sahip olduğu zırh ve NBC koruması, mürettabata gerekli olan en uygun emniyeti sağlamaktadır. FENNEK aracının, havayolu, karayolu ve denizyolu ile taşınarak nakil edilebilmesi, harekat yapılacak bölgeye kolay ve rahat bir şekilde yerleştirilmelerine imkan vermektedir.


Mobilite: Hareketlilik :

FENNEK aracının yararları, yolda veya arazide sağladığı hareket kabiliyetinden kaynaklanmakta olup, bu faydaların asli unsurunu ise bir sanat şaheseri olan motor teknolojisi teşkil etmektedir. Motor ve şanzuman paketi özellikleri arasında; tam otomatik vites ve aktarma kutusu, seçilebilen 4 çeker sistemi ile sınırlı kaymaya karşı kilitli diferansiyelin, araçta standart malzeme olarak yer aldığını belirtebiliriz.

Aracın H şeklinde tasarlanan yapısı, kullanımda son derece düşük bir profil sergilemektedir.

Motor gücü; tekerlek dişlilerine, köşeli dişli kutuları aracılığıyla aktarılmaktadır. Motor EURONORM III de öngörülen oranlarda egzoz gazı çıkarmaktadır.

Araç öne doğru %60 eğimli ve yanlara doğru ise %35 eğimli yokuşlara tırmanabilmekte, 1 metreden daha derin olan sulardan geçebilmekte ve çapı 13 metre olan bir sahada tam olarak dönebilmektedir.Bu özellikleri araca, olağanüstü bir şekilde arazi geçebilme niteliği kazandırmaktadır.

FENNEK aracının bir diğer özelliğini ise “lastik basıncını kontrol sistemi” oluşturmaktadır. Bu sistem, araç hareket halinde iken sürücüye, yol, arazi şartları ve ihtiyaca göre lastiklerin basınç ayarını yapmasına olanak vermektedir.


Sürücü Mahalli :

Gerek ön cam ve gerekse yan camlar ile ileri derecede öne çıkarılan sürücü koltuğunun son derece elverişli bir şekilde düzenlenmiş olması, sürücüye, 180 dereceden fazla olmak üzere mükemmel bir görüş açısı sağlamaktadır.

Aracın arka tarafına monte edilen ve arkayı gösteren kamera ile birlikte bir izleme tertibatı ile tamamlanmış bulunan gösterge panosu, sürücüye istenilen kolaylığı ve zor manevraları yapabilme fırsatı ile birlikte, gerektiğinde çabuk kaçabilme olanağını da verebilmektedir. Görüntü büyüten gözlük (Image Intensifier Goggles) kullanılması halinde, sürücü, aracın gece karanlığında emniyetli ve kesin bir şekilde kullanımını sağlamaktadır. Sürücünün, aracın bir çok fonksiyonunu rahat bir şekilde idare edebilmesi için kontrol ve görüntü sağlayan cihazlar, ergonomik ihtiyaçlar göz önünde tutularak geliştirilmiştir.

Bir yangın tehlikesinin baş göstermesi halinde, yangın ikaz ve yangın söndürme sistemleri otomatik olarak devreye girmektedir. Acil durumlarda, sürücü, güç birimi bölümünde bulunan yangın söndürme sistemini, sürücü mahallinden devreye sokabilmektedir. Ayrıca FENNEK aracı, kurtarma faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir vinç ile teçhiz edilmiştir.


Komutan Ve Telsiz Operatörü/Gözetleyici İstasyonlari :

Komutan ve telsiz operatörü/gözetleyici istasyonlarında yer alan belli başlı cihazlar arasında, gözetleme ve keşif cihazları, komuta ve kontrol cihazları, merkezi sistem kontrol paneli, elektrikli veya mekanik olarak kontrol ve aynı zamanda ateş edilebilen gecegörüşlü (opsiyonel) silah kundağı ile HF ve VHF telsiz sistemini belirtebiliriz. Mürettebat kendi aralarında intercom sistemi ile görüşme sağlamaktadır.


Silah Kundaği/Silah Donanimi :

Kendini korumak için keşif aracı, zırh içinde ve NBC koruması altında kullanılabilen bir silah donanımı ile teçhiz edilmiştir. Araç cinsine bağlı olarak, elektrikle kontrol edilebilen silah kundağı; 40 mm. Otomatik bombaatar, .50 Kalibre (12,7 mm) veya 7.62 kalibre makinalı tüfek yerleştirilebilmek üzere tasarlanmıştır. Nişangah sistemi, PERI Z 17 menşeili bir periskop ihtiva etmekte olup halen kullanılmaktadır. Opsiyon olarak, görüntü kuvvetlendirici gibi tak kullan tip modüller kullanılarak periskop performansı artırılabilir.


Komuta ve Kontrol Cihazlari :

Komuta ve kontrol cihazları, (FüWES) FENNEK keşif aracını C3 yayın istasyonları şebekesi ile bütünleştirmektedir. Komuta ve kontrol sistemi, (FüWES); Commander IV(entegre edilmiş versiyon) bilgisayarı 15 inç ebadında dokunmalı ekran ve klavyeden oluşmaktadır. Tatbikat yapılan arazinin çevre şartlarına uyum sağlayabilmesi bakımından, aracın ve hedeflerin yeri ile savaş alanının çevresel özelliklerini gösteren dijital haritalar kullanılmıştır. Bu bilgiler, devamlı olarak güncelleştirilerek, araç ile komuta kademesi arasında data telsiz irtibatını oluşturan (HF ve VHF) telsizler ile sağlanmaktadır.Araç sistemi tasarlanırken, alternatif hardware ve sofware kullanılabilmesini teminen, universal interface’lere özel bir önem verilmiştir.


Gözetleme ve Keşif Cihazlari :

Yüksek seviyeli bir keşif verimi elde etmek amacıyla; FENNEK, termal görüntüleyici, CCD gündüz kamerası ve lazer mesafe ölçücüden oluşmuş gözetleme ekipmanı ile donatılmıştır. Gözetleme ekipmanı, bir sensör başı içine yerleştirilerek, uzatılabilir direk(extendible mast) üzerine monte edilmiştir. Sensör başı, azimuth ve yükseklik olarak kontrol edilebilir ve aracın tavanından 1,5 metre yüksekliğe çıkabilir. Bu yükseklik yerden 3.29 metredir. Gizlenmiş bir vaziyette gözlem yapılırken, sensör başı bir tripod üzerine yerleştirmek suretiyle araçlardan 40 metre uzaktaki bir açık alana bırakılabilir. Uzaktan operasyon adı verilen (remote operation) bu durumda bile, sensör başı, araç içindeki mürettabat tarafından uzaktan kullanılabilir.

Inertial reference unit ve GPS gibi bileşik seyrüsefer sistemlerinin kullanılması suretiyle, aracın pozisyonu ile kuzey yönünün, kusursuz bir şekilde tayin edilmesine imkan sağlanmıştır. Hedeflerin ele geçirilmesi ise, gözetleme ve keşif cihazlarından olan, lazer mesafe ölçer ile görüş hattı azimuth ve yükseklik açısı(line-of-sight azimuth and elevation angle) ölçen cihazların kullanılması suretiyle yapılmaktadır. Bu bakımdan, söz konusu cihazlar sayesinde, gözetlenen cisimlerin bulundukları yerin kesin koordinatlarının tesbit edilmesi mümkündür.


Korunma:

Araç ve mürettabat aşağıda belirtilen şekilde korunmaktadır.

• Üstüste bindirilmiş çok cepheli zırh, 7.62 mm Zırh Delici mermilere karşı koruma sağlamaktadır.Üst üste bindirilmiş zırh teknolojisi (add-on armor technology) değişik cins koruma malzemesi kullanmak suretiyle daha yüksek koruma taleplerini karşılayabilir. Örneğin : (7,62 mm. Dragunov)

• Mürettabat bölümü AP mayınlarına karşı korumalıdır.

• NBC koruması, havalandırma sistemi ile birleştirilmek suretiyle, bütün mürettabat bölümünün koruması sağlanmıştır. Özel egzoz sistemi ile, kızılötesi işaretleme yapılmasını en az seviyeye indirgenmiştir.

• Mürettabatın korunması amacıyla, güç paketi kompartımanında yer alan, otomatik veya elle kumanda edilebilen yangın ikaz ve söndürme sistemi koruması sağlamıştır.


Koltuklar :

Komutan ile telsiz operatörü ve gözetleyicinin bulunduğu bölüm, uygun koltuklar ile donatılmıştır. Sözkonusu koltuklar, ergonomik ihtiyaçlara cevap verebilecek bir şekilde ve aynı zamanda Alman yol kuralları nizamnamesine uygun olarak tasarlanmıştır. Koltuk yüksekliği, elektrikli bir motorla ayarlanmakta ve gerek aracın içinden gerekse aracın üst kapağı üzerinden yapılan gözetlemede kullanılabilmektedir. Telsiz operatörü/gözetleyici koltuğu 360 derece komutan koltuğu ise +/- 45 derece dönebilmektedir. Aracın üst kapağı üzerinden yapılan gözetleme esnasında, ani bir tehlikenin belirmesi halinde, gözetleyici,çabuk indirme mekanizmasını kullanmak suretiyle koltuğu, bir kaç saniyede aracın içine indirebilmektedir. İstirahat sırasında yükseltilmiş koltuklarda da dinlenmek mümkündür.
 

Eski11-01-2008, 23:55   #6
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck

GZPT Geliştirilmiş Zırhlı Personel TaşıyıcıGenel Özellikler:

• Yüksek Güvenilirlik
• Askeri Nakliye Uçakları ve Helikopterlerle Taşınma Olanağı
• Her Türlü Çevre Koşulunda Tam Yeterlilikle Çalışma
• Her Türlü Arazi Koşulunda Üstün Hareket Yeteneği
• Kullanım, Bakım ve Onarım Kolaylığı
• 21. Yüzyıl Gereksinimlerine Uyarlama Olanağı
• NATO Standardı

ZMA Zırhlı Muharebe Aracı 25mm Keskin Nişancı KuleliGenel Özellikler:

• Yüksek Güvenilirlik
• Askeri Nakliye Uçakları ve Helikopterlerle Taşıma Olanağı
• Her Türlü Çevre Koşulunda Tam Yeterlilikle Çalışma
• Her Türlü Arazi Koşulunda Üstün Hareket Yeteneği
• Tam Bir Piyade Mangasını Muharebe Teçhizatı ile Taşıma Kapasitesi
• Kullanım, Bakım ve Onarım Kolaylığı
• 21. Yüzyıl Gereksinimlerine Uyarlama Olanağı
• Üstün Fiyat/Performans Dengesi
• NATO Standardı

AAVP7A1 RAM/RS Amfibi Taarruz AracıAAV7 A1 Amfibi Taarruz Aracında 1980’li yılların ortalarından beri yapılan geliştirmeler, bu aracın “dünyanın en iyi amfibi taarruz aracı” olarak kazandığı ünü pekiştirmiştir. Geliştirilmiş Silah İstasyonu, dengeleyici pruva pineli ve geliştirilmiş aplik zırh takımının (EAAK) eklenmesi aracın ateş gücünü ve zırh korumasını artırmış, ancak aracın ağırlığının artması araç hızını ve hareket kabiliyetini azaltmıştır. AAV7A1’in özgün performans gereklerini bütünüyle ya da fazlasıyla karşılamak için AAV7A1 RAM/RS aracında daha güçlü bir motor ile güç aktarma organları ve Bradley Zırhlı Muharebe aracında kullanılan geliştirilmiş askı donanımı kullanılmıştır.

AAV7A1 RAM/RS geliştirilmiş amfibi taarruz araçları zırh koruması altında komuta, kontrol ve onarım yeteneklerinin yanısıra gemiden kıyıya asker ve yük taşıma, 3 metre yüksekliğe kadar dalgada yüzme ve engebeli kumsallar ve zorlu arazi koşullarında hareket olanağı sağlamaktadır. 525 BG güce sahip turboşarjlı dizel motor ve dakikada 52,990 litre su püskürten iki adet su jeti ise, suda saatte 13.3 km’lik bir hızla olağanüstü bir yüzme etkinliği sağlamaktadır. Araçlarda kullanılan geliştirilmiş Bradley süspansiyon sistemi ve United Defense paletiyle her türlü arazi koşulunda üstün hareket yeteneği elde edilmekte ve saatte 72.4 km’lik bir azami hıza ulaşılmaktadır.
 

Eski11-01-2008, 23:59   #7
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck

M-8 Hafif Tank

Taşınma (Ulaştırma) Kabiliyeti:

M8 Genel Maksat Muharebe Tankı, havadan taşıma (C-130 uçakları dahil) ve paraşütIe atma ile karadan orta yük taşıyıcıarla nakledilebilme özellikleri nedeni ile, TÜRKİYE harekat alanındaki her muharebe sahasına süratle intikal ve görevlendirme kabiliyetine sahiptir.


Hayatta Kalma (Beka) Kabiliyeti:

M8 Tank, taktik duruma, hava ve görüş koşullarına göre uyarlanabilen ve gittikçe geIişen düzeylerde pasif korunma modüllerine sahiptir.


Çeviklik:

M8 Tankın, kolay taşınabilme kabiliyeti, hızı, tonajı, atış sürati, beka kabiliyeti, hızı, tonajı, atış sürati, beka kabiliyeti ve genel maksatlı kullanım(muharebe, keşif, akın v.b.) performansları ile dengesi, muharebe alanında düşşmana karşı büyükbir hareket ve darbe üstünlüğü sağlar.


Öldürücülük (Ateş) Kabiliyeti:

Otomatik doldurucu ile geliştirilmiş 105 mm topu, dijital ateş idare ve kontrol sistemi ile sağlanan 12 atım/dak 'lık atış hızı ve vasıtasıyla yüksek bir öldürücülük kabiliyetine sahiptir. Bütün standart ve geliştirilmiş NATO mühimmatını kolaylıkla kullanır.


Bakım (İdame) KolayIığı:

M8 Genel Maksat Tankı, dijital bilgi sistemleri vasıtasıyla herhangi bir arızayı ve bakım periyodlarını haber verme kabiliyeti ile teknisyenlere süratle teşhis ve arızayı giderme kolaylığı sağlar.


Mürettebatın Rahatlığı:

Ates ve sürücü kontrol sistemlerinin dizaynı her türlü rahatlığı sağlar ve mürettebatın uzun süreli muharebe kabiliyetini arttırır. Tank komutanına ilk görüş tek-atışla imha yeteneği' veren eşsiz bir görüş imkanı sağlamıştır.


M8 Genel Maksat Muharebe Tankının en büyük üstüInlüğü:

Arkasında United Defense gibi büyük bir ekibin desteğine sahip olması ve dünyaca ünlü bir teknolojininin ürünü olmasıdır.


M8 Tank:

Çağımız muharebelerinin karakteri olan, erken müdahale, düşmana zayiat verdirme ve derin harekat, süratle yeniden konuşlanma ve bekanın uygulanabileceği en gelişmiş 'Kara Muharebe Platformu'dur.
 

Eski12-01-2008, 00:00   #8
Bilinmiyor
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - Bilinmiyor
Thumbs up

Bolmek istemezdim ama dile getirmeden olmaz tesekkurumu.

Mukemmel bir arsiv olmus , ellerinize saglik.
 

Eski12-01-2008, 00:33   #9
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck

http://www.fnss.com.tr/
http://www.roketsan.com.tr
http://www.havelsan.com.tr
http://www.tai.com.tr/
http://www.aselsan.com.tr/
http://www.tubitak.gov.tr/
http://www.bmc.com.tr/
http://www.otokar.com.tr/tr/default.aspx
http://www.mkek.gov.tr/main.aspx

GERİSİNİ SİZ EKLEYİN BAKALIM ...

Bu arada FNSS 'in sadece %49 türklere ait .. %51 i abd bae systems'in .. gerisi bizim tasarımımız .. rusyadan sonra ikinci zırlı muharabe araç üreten ülke biziz avrupada..
şimdi buldugum bir kaynaga göre İki Türk firması Kalekalıp ve Baykar Makina iha yapmış ve 2008 de hizmete sunacaklarmıs.. tek eksigimiz savas ucagı ama onunda piyasası olmadıgı için (ihtiyaç) üretimi olacagını sanmıyorum .. tai nin yolcu ucagı projesi piyasa olmadıgı için iptal edilmişti ..
 

Eski12-01-2008, 00:45   #10
alpi_09
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - alpi_09

Umarım bir gün %100 yerli araç kullanırız...
 

Eski12-01-2008, 12:37   #11
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi alpi_09 Mesajı Göster
Umarım bir gün %100 yerli araç kullanırız...
fnss harici yani zırhlı muharebe araçları hariç .. bmc ve otokarın üretimleri ve geliştirimi % 100 türktür... cobra dünyada eşi benzeri olmayan gelişmiş bir araçtır..

bu aletlerin gelişiminde aselsanında sanayi ayanında çok büyük katkısı oldugunu söleyebiliriz..
 

Eski12-01-2008, 15:07   #12
RUDEBOY
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - RUDEBOY

Yavaş yavaş olsun salam olsun Ben ümitliyim 5 yıla kadar herşeyimiz yerli olacak
 

Eski12-01-2008, 20:15   #13
hacker-inside
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - hacker-inside

KIbrıs savaşından önce abd her şeyi bedava verdiği için hiç yatırım yapmadık kıbrıs savaşında abd ambargo koyunca aklımız başımıza geldi o zmana kadar mermi bile ithaldı
 

Eski12-01-2008, 21:02   #14
caldion
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - caldion

CASUS UYDUMUZ ..GÖKTÜRK

bittim teşekkürler.
 

Eski12-01-2008, 23:45   #15
h0rm0n
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - h0rm0n

Güzel çalışma.emeğine sağlık
Umarım birgün dünya bizim yerli malı ürünlerimizi kullanmak için sıraya girer,Biz onlarınkini almak için değil.
 

Eski13-01-2008, 00:33   #16
yasam_toprak
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - yasam_toprak

tesekkur etmeden gecemıcem cok guzel bır sunum olmus emegınıze saglık.
 

Eski13-01-2008, 00:37   #17
wyruss
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - wyruss

süper aletler valla türk ordusu gibi var mı be
 

Eski14-01-2008, 20:25   #18
yasba
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - yasba

Yeni eklemeler olabilir diye düşünerek yorum yapmamaıştım herhalde konu tamamlanmış , Ordumuz silah ve mühimmat alanında sürekli yenilikler ve iyileştirmeler yapıyor bu çok güzel fakat yetmez artık tamamen yerli malı uçaklar , helikopterler ve Tanklar yapmalıyız , hatta uzay teknolojileriyle uğraşmalıyız , çünkü bölgemizde her zaman caydırıcı olmalıyız .
 

Eski14-01-2008, 21:12   #19
bacak99
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - bacak99
kardeşler yanlış anlamayın ama

abi forumun hepsini okumadın ama resimlerden görüldüğü kadarıyla sadece
zırhlı araçların üstüne türkler silah koymuş tankların metali kat kat yapmış evet türkiye nin askeri hiç bir ülküde yok ama sadece türkiye su anda silahını bile 100 de 100 ürtemiyo ama türk ordusun gücü hiçbir yerde olmadığını herkez biliyor saygılarım la...
 

Eski14-01-2008, 23:24   #20
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck

T-155 PANTERTürk Silahlı Kuvvetleri'nin topçu sınıfını günümüz muharebe koşullarının ihtiyaçlarına cevap verebilir bir yapıya kavuşturmak üzere başlatılan ADOP-2000 programı çerçevesinde geliştirlen Panter'in teslimatları halihazırda devam etmektedir. Türk topçusunun envanterine hibe yoluyla girmiş eski ve ömrünü doldurmuş sistemlerin acilen yerini alması düşünülen Panter, günümüzün batı tarafından üretilen modern toplarına eşittir. Türk mühendisleri ve askeri fabrikalarının kapsamlı çalışmaları sayesinde üretilen bu obüsün, bazı önemli parçaları maliyet faktörü göz önüne alınarak yurtdışından ithal edilmektedir. Panter'in kullandığı NATO standardı modern mühimmatlar ve 155 mm namlusu, MKE tarafından üretilmektedir. Tasarım ve geliştirme açısından başarılı bir çalışma olmasından dolayı Türkiye'nin birçok tedarik projesine örnek gösterilmektedir. Yüksek menzili ve kendi kendine hareket yeteneği sağlayan yardımcı motor sistemi ile Panter, çekili topçu gücünde önemli bir ilerleme sağlamıştır. Yarı otomatik yükleme sistemi sayesinde atış hızı yükseltilen Panter, yardımcı motoru sayesinde 18 km/s hıza ulaşabilmektedir. İki dakika içerisinde atış mevzisini terk edebilen obüsün ilk teslimatı 2002 yılında 105. Topçu Alayı'na gerçekleştirilmiştir.Teknik Veriler

* Üretici: Türkiye
* Namlu Çapı: 155 mm
* Muharebe Ağırlığı: 18t
* Namlu Uzunluğu: 52 kal
* Uzunluğu: 11,6 m
* Yüksekliği: 2,6 m
* Genişliği: 3,3 m
* Yükselme: -3º +69º
* Mermi Ağırlığı: 43 kg YP (yap okunur. Yüksek Patlayıcı)
* Namlu İlk Çıkış Hızı: 564 m/sn
* Azami Menzil: 24 bin m, 40 bin m (ERFB ile)
* Tahmini Namlu Ömürü : 1500
* Geri Tepme: 450 kN
* Yol Hızı: 80 km/s


T-155 PANTER Çekili Obüs Yarı Otomatik Mermi Doldurma Sistemi

155 mm.lik T-155 PANTER Çekili Obüsleriinde 155 mm çapında NATO standardındaki bütün mermilerin (M107, M583, M654, ERFB, BASE-BLED) yaklaşık 7 m/sn hızla namluya doldurulması sağlanmaktadır. Namlunun yatay pozisyonlarında merminin teskereye kolay yerleştirilmesinin sağlanması için sistemin teskere grubu 45° derecelik açıyla aşağıya doğru yatabilmektedir. Doldurma hareketi sonrasında sistemin teskere grubu namlunun geri tepme esnasında hareket edeceği bölgeyi terk ederek yana yatmaktadır. Sistem bütün doldurma faaliyetlerini hem tam otomatik olarak hem de manuel olarak sağlayabilmektedir. Sistem bütün fonksiyonlarını hidrolik ile sağlamakta olup kontrolları elektrik ve elektronik olarak yapılmaktadır.


İZCİ


İZCİ, bir komuta merkezi üzerinden uzaktan komuta edilebilen, bu merkezden gönderilen hedef noktalara kendi başına ulaşabilen, hedef noktalara ulaştığında üzerinde yer alan faydalı yük verilerini komuta merkezine aktarabilen, uzaktan veya özerk olarak kendi başına hareket edebilen bir robot platformu.

Üzerine istenen silahın entegre edilebildiği, çevre algılama, savunma ve gözetleme amaçlı faydalı yüklerin de yerleştirildiği İZCİ, uzaktan komuta edilebiliyor. Araç, önceden bildirilen noktalara üzerinde yer alan çevre ve durum algılayacılarını kullanarak özerk olarak ta ulaşabiliyor.

KAYNAK www.aselsan.com

B 611Doksanlı yıllarda Çin ile yapılan gizli anlaşmalar kapsamında yürütülen ortak projelerin meyveleri gün yüzüne çıkmaya başladı.Uluslar arası alandaki adıyla B 611 SRBM (Short Range Ballistic Misille-Kısa Menzilli Balistik Füze) 30 Ağustos Zafer Bayramında yapılan geçit töreniyle Türkiye’de ilk kez sergilendi.

Yıldırım adı verilen füze hakkında resmi kaynaklardan ayrıntılı bilgilere henüz ulaşılamazken internet kaynaklı bilgilere göre olası özelliklerinin aşağıdaki gibi olduğu sanılıyor.Birleşmiş milletler belgelerine göre 2006 yılı itibarıyla TSK envanterinde 97 füze ve 6 lançer aktif halde görülmektedir.http://disarmament.un.org/UN_REGISTER.NSFBirinci olasılığa göre özellikler:Menzil :150 km

Güdüm : İnertial

Motor : Tek kademeli katı yakıtlı

Başlık : 480 kg Konvansiyonel

Cep : 75 m

Araç : Man 6x6

Uzunluk : 6 metre

Ağırlık : 1200 kg

Çap : 400 mmİkinci olasılığa göre özellikler:Menzil :250 km

Güdüm : İnertial+GPS

Motor : Tek kademeli katı yakıtlı

Başlık : 480 kg Konvansiyonel

Cep : 22 m

Araç : Man 6x6

Uzunluk : 6 metre

Ağırlık : 1200 kg

Çap : 400 mm

500 KM menzile sahip füze çalışmaları sürmekte..HÜRKUŞTÜRK BAŞLANGIÇ VE TEMEL EĞİTİM UÇAĞI ‘HÜRKUŞ’UN KAVRAMSAL TASARIMI ONAYLANDI

Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Geliştirme Programı Sözleşmesi Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TAI arasında 15 Mart 2006 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Toplam 59 ay olarak öngörülen proje takviminin ilk sekiz aylık kavramsal tasarım aşaması SSM tarafından onaylanmış bulunmaktadır. Proje kapsamında dört adet (iki adedi uçar) Türk Başlangıç ve Eğitim Uçağı prototipi TAI tarafından tasarlanıp geliştirilecek, üretilecek ve test edilecektir.

http://www.tai.com.tr/tr_haber_guncel.aspx?id=52

Düzenleyen onursuck : 14-01-2008 23:41.
 

Eski14-01-2008, 23:41   #21
crimson
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - crimson

stamp çok güzel bişi tabi bizim için çok fonksiyonlu nokta atışlı süper bişi doğuda karakolların ve önemli kamp alanlarının yanı sıra yukarıda verilen araçlarıda güçlendirmek için kullanılabilir. gerçekten çok süper
 

Eski15-01-2008, 00:04   #22
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck

CN 235-100 TK01 Tam Uçuş SimülatörüCN-235 uçağı pilotlarına gerçek ortamda uçuş eğitimleri, hava radar eğitimi ve acil durum eğitimleri sağlamak üzere geliştirilen tam uçuş simülatörünün tasarımı, yazılımı, entegrasyonu ve testi HAVELSAN tarafından yapılmıştır.

Havelsan

http://www.havelsan.com.tr/tr/activi...mula/cn235.php

UZUN MENZİLLİ BÖLGE HAVA VE FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ BİLGİ İSTEK DOKUMANI (BİD) ALIP CEVAP VERECEĞİNİ BİLDİREN FİRMALARA İLİŞKİN DUYURU METNİ (17 Nisan 2007)


17.04.2007Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesine ilişkin Bilgi İstek Dokümanı (BİD)’nı alan ve BİD’e cevap vermeye niyetli olduğunu bildiren firmaların listesi alfebetik sıraya göre aşağıda sunulmuştur :

1. ASELSAN-TÜRKİYE
2. AYESAS- TÜRKİYE
3. BOEING-ABD
4. CPMIEC- ÇİN HALK CUMHURİYETİ
5. C-TECH- TÜRKİYE
6. FNSS- TÜRKİYE
7. GATE-TÜRKİYE
8. HAVELSAN TEKNOLOJI RADAR- TÜRKİYE
9. IAI-İSRAİL
10. LOCKHEED MARTIN*
11. MILSOFT- TÜRKİYE
12. RAYTHEON*
13. ROKETSAN- TÜRKİYE

* Lockheed Martin ve Raytheon firmaları BİD’na, “Price and Availability (P&A) Data“ çalışmaları kapsamında ABD Hükümeti üzerinden cevap vereceklerini beyan etmişlerdiDENİZALTILAR

gunumuzde denizalti, askeri yonu cok agir basan bir teknolojidir. zaten ciki$ noktasi, onu bize kazandiran ihtiyaca da bakilirsa buna $a$irmamak gerekir. denizaltilar butun geli$mi$ ulke silahli kuvvetleri'nce kullanilan, geli$tirilen ve uretilen bir silahtir. gerek kendisi, gerek savunma amacli anti-denizalti teknolojileri deniz sava$lari stratejilerine ve deniz muharebe harekatina yon verir. turk silahli kuvvetleri de sahip oldugu 13 denizalti ile dunyada 10. buyuk denizalti filosuna sahip silahli kuvvet'tir. preveze sinifi haric klasik denizaltilardir. preveze sinifi denizaltilarimiz sub-harpoon (bkz: harpoon missile) gudumlu roketlerini de atabiliyorlar. (5 preveze sinifi, 6 ay sinifi, 2 muratreis sinifi, 2 hizirreis sinifi) bu konuda onderligi tabi ki abd yapmaktadir. bilinen en geli$mi$ denizalti, seawolf sinifi denizaltilara da ismini veren "uss ssn seawolf" olup, amerikan pasifik filo'su emrindedir. ayrica bu muhendislik harikasi, $u anda en genel olarak yeryuzunde bilinen en komplex muhendislik makine olup, insanoglunun zekasinin bir anitidir.
gunumuzde ozellikle amerika'nin pekcok nukleer gucle cali$an ve nukleer ba$likli fuze ta$iyan denizaltisi dunya denizlerinde her daim gorevde ve sefer halindedir. (ssbn kodlu denizaltilar-"ballistic" ve "nuclear") denizaltilar olu$acak bir kriz aninda, kriz bolgesine en yakin platform olarak hemen devreye girer ve gerekirse vururlar. rutin gorevlerinden birisi de ke$if ve gozetlemedir. bugun eger bir nukleer sava$ cikarsa, bu kanli sava$in ilk kan dokuculeri i$te bu denizaltilar olacaktir.

ve otesi...
ileride denizaltilarin askeri oneminin hic kaybolmayacagi aciktir. bugun varilan nokta ile genel olarak ihtiyaci kar$ilayan denizaltilar zaten son 10 yilda da oldugu gibi, sessizlik, daha cok silah ta$ima, daha guclu muhabere gibi konularda geli$eceklerdir. yani genel olarak denizalti teknolojisi degil, silah ve haberle$me sistemleri geli$mektedir. denizaltida gelecek icin beklenilmesi en mantikli olan "temel geli$me", nukleer gucten daha guvenli ve e$deger guclu bir sistemin denizaltilara adaptasyonudur.

türk denizaltıları gölcükte üretilmektedir..


Atılay(2) S-347 Ay (2) Howaldtswerke 01.12.1972 23.10.1974 23.07.1975


Saldıray(2) S-348 Ay (2) Howaldtswerke 02.01.1973 14.02.1975 21.10.1976


Batıray(2) S-349 Ay (2) Howaldtswerke 01.06.1975 24.10.1977 20.07.1978


Yıldıray(2) S-350 Ay (2) Gölcük 01.05.1976 20.07.1979 20.07.1981


Doğanay S-351 Ay (2) Gölcük 21.03.1980 16.11.1983 16.11.1985


Dolunay S-352 Ay (2) Gölcük 09.03.1981 22.07.1988 21.07.1989

Preveze(3) S-353 Preveze Gölcük 12.09.1989 22.10.1993 28.07.1994

Sakarya(3) S-354 Preveze Gölcük 01.02.1990 28.07.1994 21.12.1995

18 Mart S-355 Preveze Gölcük 28.07.1994 25.08.1997 28.07.1998

Anafartalar S-356 Preveze Gölcük 01.08.1995 01.09.1998 22.07.1999

Gür(3) S-357 Gür Gölcük 19.02.2000 ?.05.2002 24.07.2003

Çanakkale(3) S-358 Gür Gölcük 19.12.2000 ?.09.2002 26.07.2005

Burakreis(3) S-359 Gür Gölcük 19.12.2001 02.09.2005 15.02.2006not: kırmızı renkte olanlar üretim yerleridir..
tarihler kızaga konuş, denize iniş, donanmaya giriş

kaynak : http://www.turkishnavy.net/submarine/listetr.htm

Düzenleyen onursuck : 15-01-2008 00:51.
 

Eski15-01-2008, 01:09   #23
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi bacak99 Mesajı Göster
abi forumun hepsini okumadın ama resimlerden görüldüğü kadarıyla sadece
zırhlı araçların üstüne türkler silah koymuş tankların metali kat kat yapmış evet türkiye nin askeri hiç bir ülküde yok ama sadece türkiye su anda silahını bile 100 de 100 ürtemiyo ama türk ordusun gücü hiçbir yerde olmadığını herkez biliyor saygılarım la...
abd bile f35 savas uçagını yüzde yuz üretemiyor.. bunu bırak bil bilgisayara bakarsan içindeki parçalar bile degişik ülkelere aittir.. bu pazar payı ile alakalıdır.. ordu bir sey istiyorsa örnek vereyim denizaltı yada helikopter , ihale açar .. kazanan şirketlerde konularına hakim şirketler ile çalışarak ürünü ortaya cıkartır.. buna sanayi zinciri diyebiliriz.. bazı konularda dış güçlere her ülke muhtaçtır..
 

Eski15-01-2008, 20:07   #24
bacak99
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - bacak99
evet ama

abd kendi silahı ve de f16 ve de tankını ve de füze sini 100 de 100 kendi üretiyoo
evet hepimizim mücadelesi aynı ama bazı gerçekleride foruma yazalım..


SİTEYE EMEĞİ GEÇEN HERKEZE TEŞŞEKÜRLER...
 

Eski16-01-2008, 01:28   #25
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck
Exclamation

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi bacak99 Mesajı Göster
abd kendi silahı ve de f16 ve de tankını ve de füze sini 100 de 100 kendi üretiyoo
evet hepimizim mücadelesi aynı ama bazı gerçekleride foruma yazalım..


SİTEYE EMEĞİ GEÇEN HERKEZE TEŞŞEKÜRLER...
f 16 lar turkiyede monte edildi .. f35 alınan kararlara göre orta gövdesi trde üretilecek ..hiç bir ülke hiçbişeyi yüzde yüz kendi üretmez.. mesela o ucaklardaki elektironik alt yapı bir kısmı kore bir kısmı japondur.. boing yolcu uçakları 7 yada 8 farklı ülkede üretilir mesela.. bir ülkede montajlanırlar..( ucuz işci ve malzeme.. yada konusunda uzman şirketler olmasından dolayı ..) discovery channelde bu konuda belgeseller bulabilirsin.. bunu nedenleri ekonomik de olabilir baska seylerde olabilir .. tam olarak acıklayamıyacam .. ama buna pratik olarak ticaret diyebiliriz..

bir aracın prototip olarak üretilmesi tasarlanması testlerinin yapılması milyon dolarları bulur.. bu nezaman seri üretim olur ozman fiyatı düşer.maliyeti azalır
seri üretim için pazar payı gerekir .. yapılan ürünün pazar payı olmaması ekonomik acıdan kaldırılamıyacak yuklere neden olur.. kendi kendimize yetecek pazar payımız olmadıgını düşünürsek ucak üretemeyecegimizi anlamamız için yeterli olur..
japonya kendi savas ucagını üretmiş durumdadır.. bu ihtiyacını mitsubishi firması ile Kawasaki'len karsılamıştır ve piyasada japon savas ucagı görmemissek bunun anlamı kendi kendine yeterli olmalarından kaynaklanmaktadır..
2 dünya savasında savas ülkeleri bütün bütcelerini askeriyeye aktarmışlardır. buda teknolojinin gelişmesi ve sanayi devrimlerine neden olmuştur.. almanyada bir günde 1 uçak düşerken 5 ucak fabrikadan cıkıyordu ve bununla kendi ihtiyaçlarını karsılıyorlardı..

abd ürettigi silahların pazar payı olabilmesi için herzaman bir savas ortamı yaratır.. bu silah üreten her ülke için geçerlidir..
israil galil ve uzi silahları üretmiştir ..
rusya ak47 dragonov gibi silahlar yapmıştır.. bu bu silahların pazar payları oldukça yuksek oldugunu söleyebilirim.. terorizm ve savaslar oldugu için doguda ak47 i 100 dolara bile bulmanız mümkündür..

sonuç olarak biz pazar payını marshall yardımına kaptırdık ..

marshall yardımı nedir..

abd dışişleri bakanı general george marshall, ikinci dünya savaşından sonra savaş sırasında zarar gören avrupa ülkelerinin yeniden imarı konusunda "avrupanın yeniden imar programı" konusunda bir fikir ortaya atmıştır. çeşitli ülkelerin de katıldığı bir toplantılar zincirinden sonra bu imar programına 5 milyar dolar ödenek ayrılmıştır. bu program çerçevesinde 1948-1952 yılları arasındda uygulanan bu yardımlarda abd, avrupa ülkelerine 13 milyar dolarlık bir yardım yapmıştır. bu yardımdan en büyük payı avusturya (677 milyon dolar ve belçika (559 milyon dolar) almıştır. türkiye ise önce 225 milyon dolar yardım almış, daha sonra bu miktar 450 milyon dolara çıkarılmıştır.

1920-30'lu yillarda turkiye'deki havacilik anlamindaki calismalar, birazda birinci dunya savasindaki muttefikimiz olan almanyanin yardimlariyla bayaa bi ilerlemisti.. bu konsept 50'li yillara ve hatta daha ilerisine uzandi.. cesitli atelyelerde ki ucak ve parcalari uretimi dunya standartlarindaydi.. o yillarda amerika'nin "tamam siz yapmayin biz size belese veririz simdilik" anlayisi sonucunda tum uretimimiz durdu.. pazar payımızı abd kaptırmamıza neden oldu..

türk lirasının dolar karşısında düşüşünün başladığı tarih olarak bilinir. o günden beri belimizi dogrultamadık...
japonyanın süper ekonomik gücü ile yapılan savas uçaklarının bazıları
[b]
mitsubishi t2 1971Kawasaki T-4 1985


Düzenleyen onursuck : 16-01-2008 01:54.
 

Eski21-01-2008, 01:01   #26
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck


Türkiye'nin tasarım dahisi Hakan Gürsü TSK için müthiş bir araç yapıyor.

Volitan adlı tekneyle tasarım nobeli olarak gösterilen ödülü alan Gürsu, TSK için havada taşınan, suda ve karada giden araç yapıyor.

Uluslararası şirketler ve saygın üniversiteler, Türkiye'nin tasarım dahisi ODTÜ öğretim üyesi ve Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Dr. Hakan Gürsu'nun peşine düştü. “Volitan” adlı tekne tasarımıyla dünyanın en prestijli yarışmalarından bir kabul edilen ve “tasarımın nobeli” olarak gösterilen Uluslararası Tasarım Ödülleri (IDA 2007) yarışmasında “Geleceğin en yenilikçi ve çevreci deniz aracı” nitelendirmesiyle ödüle layık görülen Gürsu, üniversitelerin teklifini, “ülkemi terk etmiyorum” diye geri çevirdi. Volitan teknesinin üretimi için, büyük bir Fransız şirketiyle ön anlaşma yapıldı.

GÖZ YAŞARTACAK PROJE

Gürsu'nun TSK için yürüttüğü çok önemli bir proje var. Bu projenin çok yakında herkesin gözlerini yaşartacağını söyleyen Gürsu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“4 ay sonra daha büyük bir şeye imza atacağız. Savunma sanayiine yönelik çok ciddi çalışmalarımız var. İşler bitti ama şu anda duyurulmuyor. Üç dört aya kadar açıklanacak. Detay veremem ama orduya yönelik çok ihtiyaç duyulan birşeyleri realize ettik. Prototipi yapıldı ve şu anda çalışıyor. İnsanların gözlerinin dolacağı bir proje. Bir araç geliştirdik. Havada taşınıyor, suda da gidiyor, karada da.”

YANGIN SUSUZ SÖNECEK

Gürsu, bunların dışında bir başka proje üzerinde de çalıştıklarını belirtirken, “Şu an çalıştığım projenin yanında Volitan çay kaşığı kalır” dedi. Bu projenin, “uyduruktan bir tekneyle Türkler meşhur oldu” laflarını gölgede bırakacağını savunan Gürsu, “Bununla Türklerin de yapabileceğini, beyin gücüne sahip olduğumuzu göstereceğiz. Bu, orman yangınlarına yönelik bir proje. Cayır cayır ormanlarımız yanıyor. Su sıkıntısı çekiyoruz. Susuz orman yangını söndürülebilir. Bunun üzerine çalışıyorum, bu da yakında ortaya çıkacak” diye konuştu.

KOPYACI TÜK İMAJI

Volitan'la gelen ödülün kendisinin 21. ödülü olduğunu anlatan Gürsu, “17 ayda 3'ü uluslararası, 6'sı ulusal 9 ödül aldık. Türklere ve Müslümanlara karşı uluslararası arenada bir önyargı var. Uluslararası fuarlarda Türk standlarının kopya ürün nedeniyle kapatılıp, mühürlendiğini biliyorum. Çinliler, Japonlardan sonra Türklerin hazır ürünleri alıp, kopyalamak eğilimi var. Biz özgür, yaratıcı ürünler yapabileceğimize olan inançla yola çıktık. Farklı bir Türk imajı yaratabilir miyiz düşüncesindeyiz” dedi.

VOLİTAN NEDİR?

Volitan, güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak hareket eden, deniz suyunu tatlı suya çeviren, karbondioksit atık üretmeyen, geleceğin alternatif teknelerinden biri olarak tasarlandı. Kendi etrafında 360 derece dönebiliyor.
 

Eski21-01-2008, 01:19   #27
baran40
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - baran40

sonuna kadar ne olursa olsun bu ordu hep olmalı ......
 

Eski21-01-2008, 02:00   #28
seentr
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - seentr

Helal olsun Hakan Gürsu hocama. Ellerinden öperim
 

Eski21-01-2008, 03:28   #29
Maxell2HD
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - Maxell2HD

son yıllarda özellikle aselsanın yürüttüğü çalışmalar ar-geler kaybettiğiz özgüvenimizi geri kazandıracak düzeyde... tabi teknoloji devleriyle kıyaslandığında geliştirilen ürünler devede kulak kalıyor malesef...
 

Eski21-01-2008, 05:47   #30
bayoz
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - bayoz

Slm Arkadsalar BÖle Projelere İhtİyacimiz VAR İnsallah Daha İyİ Yerlere GeleceĞİz Bundan Kİmsenİn ŞÜpesİ Olmasin
 

Eski21-01-2008, 13:03   #31
monders
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - monders

İçlerinden en önemlisi Göktürk olsa gerek , belki amerikan istihbaratına ihtiyacımızı ortadan kaldırır...
 

Eski21-01-2008, 13:22   #32
since1453
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - since1453

müthiş araçlar umarım dahada gelişmişleri yapılır
 

Eski22-01-2008, 16:11   #33
trt
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - trt

Bu araçlar kendi yaptığımız araçlar mı yoksa amaerikanın bize izin verdiği araçlar mı?inanıyorum biraz cesur olsak Türk Milletine engel yok.
 

Eski22-01-2008, 20:43   #34
mankurt76
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - mankurt76

dostum eline koluna sağlık ama FIRTINA yı unutmuşsun. ayrıca 80mm lik ve 120 mm lik havanlarıda unutmuşsun.bunlarda yüzde yüz türk malı.MKE de çalışıyorum.olurya sorularınız olursa elimden geldiği kadar bilgilendirmeye çalışırım.ayrıca halen israille yapılan ve meyvelerini toplamaya başladığımız m60a1 tank modernizasyonu projeside devam etmektedir bilginize.emeğine sağlık...
 

Eski23-01-2008, 20:38   #35
sidar2000
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - sidar2000
Smile cok güzel bir calışma yapmıssın dostun

ne güzel silahlar. biz bu askeri donanımla dünyayı fet ederiz atalarımız boşuna dememiş bir türk dünyaya bedeldir
 

Eski25-01-2008, 12:54   #36
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi mankurt76 Mesajı Göster
dostum eline koluna sağlık ama FIRTINA yı unutmuşsun. ayrıca 80mm lik ve 120 mm lik havanlarıda unutmuşsun.bunlarda yüzde yüz türk malı.MKE de çalışıyorum.olurya sorularınız olursa elimden geldiği kadar bilgilendirmeye çalışırım.ayrıca halen israille yapılan ve meyvelerini toplamaya başladığımız m60a1 tank modernizasyonu projeside devam etmektedir bilginize.emeğine sağlık...
detayı verirsen sevinirim resimli olsun .. bu herkez için geçerli .. bildiginiz gördünüz seyleri bizimle paylaşın .. ayrıca buradaki ürünler türk malı .. f35 üretimini ve benzeri şeyleri katmadım ..
 

Eski25-01-2008, 19:25   #37
okul
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - okul

bu denizaltıları biz mi yapmışız?
 

Eski25-01-2008, 21:05   #38
mankurt76
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - mankurt76bizzat panter ,fırtına ve havan çeşitlerinin üretildiği fabrikada çalışmaktayım.gerçekten son teknoloji kullanılmaktadır.üretim anında çekilen fotoları koymayı çok isterdim.ama bu çalışma şartlarımızdan dolayı mümkün olamamaktır.55 mm 52 KALİBRE SİLAH SİSTEMİ (FIRTINA,K/M OBÜS)
Üretim Yeri : MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası
Yivli-setli 52 kalibre Silah Sisteminde hidrolik otofretajlı namlu kullanılmıştır.Her türlü arazi ve hava koşullarında çalışma kabiliyetine sahiptir.şekil itibari ile tank gibi gözüksede tank değildir.sadece bir çeşit hareket kabiliyeti olan top gibi düşünmek daha mantıklı olacaktır...

Çap 155 mm
Toplam Ağırlık 4339 Kg
Namlu Ağırlığı 2259 Kg
Namlu Boyu 8095 Kg
Yiv Set Sayısı 48
Kama Payı Ağırlığı 665 Kg
Kama Ağırlığı 95 Kg Kayar kama mekanik
Ateşleme Türü Elektro-Hidrolik veya elle
Atım Adedi Normal 6 atım/dak ani 15 saniyede 3 atım.Sürekli 2 atım/dak.
Menzil Modern mühimmat ile 30 Km ERFB / Base Bleed ile 40 Km.
Namlu Tipi Monoblok, dövme, otofretajlı
 

Eski31-01-2008, 02:04   #39
theanswer3_emre
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - theanswer3_emre

mükemmel silahlar ve araçlar gercekten ordumuz askerleri kadar teknolojisiylede artık ilerliyor..
 

Eski31-01-2008, 12:49   #40
kendimce
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - kendimce

Sanayimize,mühendislerimize ve bilim insanlarımıza sahip çlkıp yeterince destek verdikçe çok daha büyük projelere imza atacaklardır.Türk'ün yapamıyacağı şey yoktur.Yeterki inanalım.
 

Eski27-07-2008, 12:36   #41
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck
Exclamation Mehmetcik 1 - HK 416

Namlu Uzunluğu 276/368/419/508 mm
Uzunluk 785 mm (D10RS) 368 mm (D145RS)
Yükseklik ?
Ağırlık 3,31 kg (D10RS) 3,5 kg (D145RS)
Atış Özellikleri
Namlu Çapı 5,56 mm
Mermi Türü 5.56x45 NATO
Merminin Çıkış Hızı
Etkili Menzil 870m
Menzil 980m
Atış Değeri 700-900
Yiv: sağa
Şarjor 30 mermi alan şarjörlerHeckler&Koch tarafından üretilen ve M4'ü baz alarak daha geliştirdiği bir silahtır. Heckler&Koch ürettiği silahı HKM4 olarak adlandırmak istesede Colt buna karşı çıkmış ve dava açmıştır. Bunun üzerine Heckler&Koch silahın adını HK 416 (rakip olduğu M4 ve M16'ya bir gönderme) olarak değiştirmiştir. Silah tam haliyle satın alınabildiği gibi, sadece üst kısım olarakda alınabilir ve bu üst parça herhangi bir tip AR-15 alt parçayla birleştirilebilir.

OİCW programı sonrasında Heckler&Koch Amerikan Ordusu'na XM8'in dışında alternatif bir tasarım sunmak istemesi ve yeni bir silah tasarlamak yerine M4 carbine'i geliştirmeyi tercih etmesiyle üretilen bir silahtır.

M4 ile kıyaslandığında daha uzun atış ömrüne sahip bir namlusu bulunur. M4A1' de yaşanan aşırı ısınma problemi aşılmıştır, tam-otomatik modda 30 mermi atıldığında bile hala çıplak elle tutulabilir. Yeni gez ve arpacık sistemine sahiptir. Ayrıca dört namlu setine sahiptir, 267mm, 368mm, 419mm ve 508mm'lik. Suya ya da kuma maruz kaldıktan sonra ateş edebilir ve Heckler&Koch tarafından yapılan testlere göre çamura gömüldükten sonra bile ateş edebilir.

Silaha AG36 bomba atar takılabilir. Silahın ayrıca HK417 adlı 7.62x51mm NATO mermisi kullanan bir versiyonu da vardır. Muhtemelen HK416 ve HK417 FN firmasının ürettiği ve Amerikan Özel Kuvvetler Komutanlığı (SOCOM) tarafından açılan modüler saldırı tüfeği ihalesini kazanan FN SCAR'ın en büyük rakibi olacaktır.

Delta Force, DEVGRU, Amerikan Ordusu Asymmetric Warfare Group, Pasukan Gerakan Khas (Malezya Polisi'nin özel harekat birlikleri) tarafından kullanılmaktadır, ancak Amerikan Ordusu tarafından yapılan bir açıklamada yakın bir zaman içerisinde bu silahı M4 carbine ile değiştirmeyi düşünmediklerini belirtmişlerdir. Norveç Ordusu 2008 yılından itibaren bu tüfekleri kullanmaya başlayacaktır.

Ayrıca Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından HK416 üzerinden Türkiye'nin ilk ulusal piyade tüfeği olan Mehmetçik-1 tasarlanmıştır. Şu anda prototipi üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürlüğünce Silahlı Kuvvetler’in ihtiyacı doğrultusunda projelendirilen ve "Mehmetçik-1" adı verilen yarı otomatik tüfek üretimine yönelik çalışmalarda son aşamaya getirildi.
3 kilo 600 gram ağırlığında, etkili menzili 500 metre dürbün kullanıcıya göre 5 kat büyütmeli, dipçik kilitlemeli mekanizmaya sahip Mehmetçik-1’in piyade tüfeğinin ilk prototipi yapıldı. Tüfekler test edildikten sora seri üretime yönelik süreç başlatılacak.
Yeni model tüfek üretimine yönelik olarak MKEK’te başlatılan yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında da silah fabrikasında tamamıyla bilgisayar destekli tasarımı ve üretime yönelik kurum bünyesinde de bir araştırma-geliştirme biriminin de kurulduğu öğrenildi.

ÖZELLİKLERİ
Yakın muharebe ve hücre baskınlarında kullanılmak üzere lazer takılabilme özelliğine de sahip olan Mehmetçik-1 tüfeklerinin 3 kilogram ayarlama versiyonu da bulunuyor.
Yeni piyade tüfeğinin mevcut G3 piyade tüfeklerine karşı önemli avantajları bulunuyor. Tesirli menzili 500 metre. Yiv ve setlerinden dolayı daha güçlü ve öldürücü olma avantajı bulunan bu tüfeklerin isabet oranı daha yüksek.

YERLİ ÜRETİM OLACAK
Türkiye ayrıca üretimini geçekleştireceği bu tip silahlarla yerli üretim kabiliyeti de kazanmış olacak. TSK envanterinde geçmişteki hafif silahlar, piyade tüfekleri, yabancı tasarım birtakım silahların Türkiye’de lisans temini yoluyla üretilirken, bu kabiliyetin kazanılması ile söz konusu tür silahın tasarımı tamamen Türkiye’ye ait bulunacak.
 

Eski27-07-2008, 12:44   #42
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck
T-129 Taktik Taarruz Saldırı Helikopteri

T-129 Taktik Taarruz Saldırı HelikopteriT-129 Türkiye'nin 12 yıl süren uzun inceleme ve araştırma döneminden sonra, ilk etapta 51 adet[1] olmak üzere almaya karar verdiği İtalyan saldırı helikopteridir.Tüm haklarını yaklaşık 3 milyar dolara ATAK ismi verilen bu proje ile Türkiye, İtalyadan satın almıştır.

Üretim tesisinin yerli olması ve bu vesileyle Helikopter sanayisinde başlangıç için önemli bir adım atılması projeyi çok önemli kılmaktadır. Tekerlekli olması ve kullandığı mühimmat açısından büyük avantajlar sağlaması bu ürünü Türk Silahlı Kuvvetlerindeki diğer Helikopterlerden farklı yapmaktadır. Bu helikopter; 1 pilot, 1 kişi de silahçıdan oluşmak üzere 2 kişilik personele sahiptir. Projede helikopterin en önemli parçası olan görev bilgisayarının üretimini ASELSAN ve TÜBİTAK daha önce yapmıştı. Görev bilgisayarı, hem uçuş hem de silah sistemlerini kontrol ediyor. Milli ve özgün görev bilgisayar sisteminin entegrasyonunu TAI’den de yapısal destek alarak Aselsan başarıyla tamamladı.

Görev bilgisayarının yer,uçuş ve atış testleri AH-1S Cobra helikopteri üzerinde başarıyla tamamlandı. ASELSAN ayrıca Aselflir 300T adı verilen aviyonik termal görüş ve nişangâh sistemini de yüzde yüz yerli imkânlarla üretmiş bulunuyor. Ayrodinamik yapıda yapılacak bazı değişikliklerin yanında, mevcut 8 adet Tow silahı Podlarının 12 ye çıkarılması tasarlanmaktadır. Ayrıca 5 Parvanesinin olması (Pal sayısı) sessizlik ve performans açısından başarıya katkı sağlayacak özellikler olarak ön plana çıkmakta.

Yapılacak bazı diğer teknolojik geliştirmelerle, dünyanın en başarılı helikopterleri arasına girmesi planlanmaktadır.

Türkiye Üretimi

Envanterdeki mevcut 41 (Resmi Değildir) Cobra serisi helikoptere eşlik edecek bu yeni seri helikopter Türkiye'de üretilecek. Firma, lisansı da dahil olmak üzere helikopterin tüm teknik özelliklerini Türkiye’ye vermeyi kabul etti. Türkiye üretimi olduğunu göstermek ve A-129 dan farklı bir dizayn olduğunu vurgulamak amacıyla helikopterin ismi T-129 olarak isimlendirildi. Yaklaşık 3 milyar dolarlık bu alım sayesinde, büyük teknoloji ve tecrübe akışı sağlanacaktır.

Yapılan son antlaşmalar dahilinde de helikopter tamamen Türk malı statüsüne kavuşmuş bulunuyor. Helikopterin bütün hakları artık TAI'ye ait ve üçüncü ülkelere satışını sadece Türkiye yapacak. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından oluşturulan komisyon tarafından Türkiye şartlarına uygun olarak tekrar yapılandırılacak. Modernize edilip günümüzün şartlarına uyarlanıcak olan helikopterin ana yüklenicisi TAI. Ayrıca projede Agusta Westland ve yazılımları yapıcak olan Aselsan da bulunmakta. İlk prototip 2012 yılında üretilecek. Helikopterin motoruna kadar büyük oranda değişeceği ve yeni nesil bir helikopter olacağı tahmin ediliyor. İtalya'nın yaptığı helikopterden büyük oranda değişeceği düşünülen heliopterden şimdilik tamamen yerli olarak 51 adet[1] üretilecek. Genelkurmay Başkanlığı isteği doğrultusunda da bu sayıya 41 helikopter daha eklenebilecek. Pakistan, Malezya ve Ürdün'ün Türkiye nin üreteceği bu helikopterden alacaklarını açıklamaları helikopterin geniş bir pazara hitap edeceğini düşündürüyor.[2]

Rakiplerine Göre Avantajları


Rus K-50 serisinden daha çevik ve Nato Standartlarına uygun. Amerikan Cobra serisinden daha ucuz ve Aviyonik sisteminin Türkiye tarafından dizayn edilebilir olması. Amerikan Apache serisindeki yerli üretim olamayışı ve yüksek bakım fiyatı dezavantajına maruz kalmaması. Güney Afrikalı Denel firmasının Fransız yapımı motorlarının dezavantajlarından ve tecrübesizliğinden uzak olması.eurocopterin ise avrupa birliğinde türkiyeye dost olmayan yaklaşımı A129 da kullanılan motorların aksine daha güçlü bir motor yapısına sahip olması.

Test ve Geliştirme Süreci

Uzman Türk Helikopter Pilotları ve Silahçıları (Gunner) 'nında önerileri doğrultusunda, ülkemizin coğrafi koşullarına tam uyumluluk göstermesi amacıyla yapılacak olan hummalı bir çalışma sonucunda, çok etkili bir dizayn ortaya çıkması beklenen proje kapsamında, Test süreçleri aşağıdaki başlıklar altında yürütülecektir.

* Aviyonik ve Silah Sistemleri Paketi’nin T-129 ATAK Helikopteri Sistem Performans Spesifikasyonu gereklerini karşılayacak şekilde helikoptere entegre edilmesi.
* Aviyonik ve Silah Sistemleri Paketi’nin donanım ve yazılım entegrasyonu için gerekli tasarım ve üretim aktivitelerinin gerçekleştirilmesi.
* T-129 ATAK Helikopteri konfigürasyonuna ulaşılmasına yönelik Test ve Kalifikasyon faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, bu kapsamda:
* Fonksiyonel Kabul Testleri
* EMI/EMC Testleri
* Yer Testleri
* Uçuş Testleri
* T-129 ATAK Helikopteri Kalifikasyonu.
* Performans ve Uçuş Mekaniği Analizleri.
* Yapısal Modifikasyon.
* Uçuşa Elverişlilik ve Kalifikasyon İşlemleri.
* ASELSAN’ın tasarlayacağı sisteme yönelik olarak operasyonel, sistem/alt sistem ve fonksiyonel tanımlamaları.
* Elektrik ve Grup-A Kiti Modifikasyonu.
* SEL Kabul Testleri, yer, uçuş ve EMI/EMC Testleri.
* AgustaWestland ve ASELSAN’dan aldığı ELD Veri Paketi modüllerini (bakım ve pilot el kitapları v.b) birleştirerek, nihai T-129 ATAK Helikopteri’nin ELD Veri paketini hazırlayacak.

T-129 Motor Sistemi

Weights Max take Off 4600 kg 10140 lb Weights (LHTEC - CTS800) Max take Off 5100 kg 11245 lb Engine Rating (2 x Rolls Royce 1004) Take Off power 2 x 890 SHP Engine Rating (2 x LHTEC - CTS800) Take Off power 2 x 1373 SHP Crew Crew 2 External Dimensions Overall length 13,31 m 43,70 ft Overall width 11,90 m 39,00 ft Maximum height 3,60 m 11,80 ft Performance Cruise speed 250 km/h 135 kts Rate of climb 10.20 m/sec 2025 ft/min Hovering OGE 1500 m 4920 ft Service ceiling 4725 m 15500 ft Range (Std tank) 510 km 275 NM Endurance (Std tank) 2 h 45 min Performance (LHTEC - CTS800) Cruise speed 278 km/h 150 kts Rate of climb 12.00 m/sec 2362 ft/min Hovering OGE 3290 m 10800 ft Service ceiling 6096 m 20000 ft Range (Std tank) 561 km 303 NM

T-129 Silah Sistemi

Air-to-air missiles (Stinger or Mistral) Antitank missiles (TOW or Hellfire) 12.7 mm machine gun-pod 70/81 mm rocket launcher 20 mm turreted gun

Integrated helmet (IHADSS) Helicopter IR navigation system (HIRNS) Observation and targeting sight (DVO - TV - FLIR) Video tape recorder Radar altimeter Radar doppler Air data system ADF AHRS/GPS Integrated multiplex system with AFCS HF N° 2 V/UHF U/VHF tactical radio ICS IFF Equipment EW 1553B processor and display Chaff and flare dispenser Infrared suppressor Laser warning Missile approach warning system Radar warning IR jammer

İlk Model Olan A-129 ' un Gelişimi
Agusta A129 Mangusta
Agusta A129 Mangusta

İlk olarak İtalyada A129 ismiyle üretilmiştir. Agusta SpA şirketi yaptığı çalışmalarla A-129 saldırı helikopterinin taktik kabiliyetini geliştirdi. Agusta AR-GE Grubu çalışmaları 4 konu üzerinde yoğunlaştı.Bunlar Hellfire yükünü 8'den 12'ye çıkartılması, mevcut 4 adet silah paylonuna ek olarak, kanat uçlarına Stinger için birer paylon takılması, helikopterin IGE ve OGE havir değerlerinin yükseltilmesi, mast üzerine radar takılmasıydı. Helikopter'in IGE ve OGE havir değerlerin yükseltilmesi konusunda çalışmalar AR-GE faaliyetlerinin en zor ve detaylı bölümünü oluşturdu ve pal dizaynında bazi değişikleri gerektirdi. Sonuçta, pal uçlarında yapılan aerodinamik şekillendirme sayesinde helikopterlerin IGE ve OGE havir değerleri yaklaşık yüzde 20 arttı. A-129'un taktik kabiliyetini geliştiren diğer bir gelişme, helikoptere mast radarının takılması olarak gösterilebilir.Son yapılan çalışmalarla Longbow radarı yerine IAI/ELTA şirketinin F-4 uçaklarına evvelce takmış olduğu arama ve hedefleme radarı (Surveillance and Targeting Radar) her yönüyle A-129 için uygun görüldü. Seçilen radar ISAR ve SAR kabiliyetli olup hem kara hem deniz hedefleri nitelik ve koordinatlarnını en az 30 km mesafeden saptayabiliyor.

Sistemin Türkiyede üretilmesiyle birlikte, helikopterde Roketsan tarafından da üretilen Hydra füzelerininde sorunsuz olarak kullanılması planlanmaktadır. Ayrıca 20 MM 'lik Top mermisi de daha önce Cobralara üretildiği haliyle yine aynı şekilde, Roketsan tarafından üretilecektir.

İlk Model A-129 (İtalya) Teknik Verileri
Fiziksel Özellikler

Ağırlık yüksüz → 2,530 kg((5,580 lb), yüklü → kg?
Uzunluk 12.62 m
Genişlik
rotorla → 11,9 m , rotorsuz → ?
Yükseklik 3.35 m
Mürettebat 2; pilot, silahçı (aynı zaman yardımcı pilot)
Performans
Motor
2× LHTEC-CTS800-2 turboşaft motoru , 946 kW (1,270 SBG) each
Hız 278 km/s (150 knots, 172 mph)
En Yüksek Kalkış Ağırlığı 5,100 kg (11,000 lb)
Menzil 560 km (300 nm, 350 mi)
Hizmet Tavanı 4,725 m (15,500 ft)
Güç/Ağırlık Oranı ?


Şu anki A-129 Silah Sistemleri

* 1x 20 mm-Gatling-Topu (üçnamlulu)
* 1xLucas Chin turret mounting a 12,7 mm machine-gun.
* 4x TOW (Tanksavar)
* 8x HOT(Tanksavar)
* 8XAIM-9 Sidewinder, Mistral veya FIM-92 Stinger (AAM)
* 38X Sura D 81mm rockets.
* 38X Snora 81mm rockets.
* 76X Hydra 70 rockets.

Kullanıldığı Muharebeler (A-129)

* Somali
* Angola
* Irak Savaşı
* Afganistan Savaşı

Kullanılacak(T-129) - Kullanan(A-129) Ülkeler


* Türkiye(51 adet sipariş-41 adet opsiyon)İtalya savunma bakanlığı Yeni anlaşmayı onaylarsa 4.3 milyar Dolarlık yeni 100 adet Atak Helikopteri T-129 olarak TAİ tesislerinde üretilip Türk Ordusuna katılacak.
* Vlag van Italië İtalya(60) (A-129)
 

Eski27-07-2008, 16:43   #43
cysculptor
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - cysculptor

umarım daha iyilerini yaparız.böylece kimseye eyvallahımız kalmaz.
 

Eski27-07-2008, 17:25   #44
toshionur
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - toshionur

hayranlıkla baktım .
Türk Ordusunun gücüne güç katacak yapıtlar.
 

Eski27-07-2008, 18:57   #45
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck
Türk Ordusu “nükleerde” bir adım önde

Irak lideri Saddam Hüseyin 1. Körfez Savaşı’nda kimyasal silahla misilleme yapacağı tehdidinde bulununca NATO’nun 5. maddesi kapsamında Türkiye’ye 5 bin 500 adet NBC (Nükleer Biyolojik Kimyasal) korumalı asker elbisesi gönderildi.
Hollanda’dan gelen kıyafetler, Güneydoğu’da tetikte bekleyen Mehmetçiklere giydirildi. Ancak korkunç gerçek, savaş tehlikesi geçtikten sonra ortaya çıktı. Türk askerinin Saddam’ın gazına karşı korunması için gönderilen elbiselerin son kullanım tarihi çoktan geçmişti bile. NBC uzmanı emekli bir komutanın verdiği bilgiye göre, Saddam’ın tehdidi gerçek olsaydı Mehmetçikler, 400 dolarlık elbise yüzünden tek kurşun atmadan şehit olacaktı.Savunma Bakanlığı, o tarihten beri yabancıların tekelindeki hayat kurtaran elbiselerin üretim teknolojilerini geliştirmeye çalışırken, mühendis Erhan Doğudan, üniformaların içinde kimyasal gazları tutan ‘küresel karbon’ maddesini üretmeyi başardı. Tehlike anında iki dakikada kendi kendini imha edecek düzenekle korunan tesislerde, dünya savunma sanayiinin peşinden koştuğu kritik maddeyi üreten Doğudan, 150 bin Türk askerine nükleer savaş elbisesi giydirmeye hazırlanıyor. Böylece, Avrupa, ABD, Rusya ve İsrail orduları gibi Türk ordusu da nükleer savaşta sarin, VX, tabun, soman, hardal gibi kimyasallara karşı korunacak.Karbonlu Türk ordusu düşmanların korkusu2000 yılının 5 Ekim günü saatler 23.30’u gösterdiğinde; buhar saati 1.150 santigrat dereceyi işaret eden reaktörün öfkesi dinmişti. Pınarbaşı’ndaki fabrikadan bu sefer patlama sesi yerine sevinç çığlıkları yükseliyordu. İki yıl boyunca fabrikada yatan makine mühendisi Erhan Doğudan, sayısız deneyler sonunda ‘aktif karbon’u üretmeyi başarmıştı.Kendini bilime adayan Türk mühendisin uykusuz gecelerden sonra gelen mutluluğu fazla uzun sürmedi. Finansal destek sağlayan ortağı, esrarengiz bir şekilde çekilince piyasa yabancı firmalara kaldı. Mali sıkıntılar nedeniyle iki yıl “yeraltında yaşayan” Doğudan, yeni bir ortak bulunca; bir adım daha ileri giderek; dünya savunma sanayiinin peşinden koştuğu ‘küresel aktif karbon’u üretmeyi başardı. Doğudan’ın kurduğu ENF Savunma Sistemleri isimli şirket, bir gecede dünya devlerine rakip oldu. Çünkü, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın ‘kritik madde’ tanımlamasına giren bu madde, tüm dünyada NBC (Nükleer, Biyolojik, Kimyasal) koruyucu elbiseleri üretim teknolojilerinin temelini oluşturuyor. Bu madde, bugüne kadar Türkiye’de üretilmediği için Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birçok alanda olduğu gibi NBC korumalı elbise konusunda da hep dışa bağımlı kaldı. MKE’nin Ankara’daki Gaz Maskesi Fabrikası’nda üretilen gaz maskelerinin bile aktif karbonu dışarıdan geliyor.Küresel aktif karbonu ürettikten sonra geriye pek bir şey kalmıyor. Tekstil fabrikalarındaki bildiğimiz laminasyon makineleri yeniden tasarlanarak modifiye ettiriliyor. Aktif karbon laminasyon makinesiyle askeri elbiselere entegre ediliyor. Daha sonra test aşamasına geçiliyor. Testler genellikle Hollanda’nın dünyaca ünlü TNO Test Merkezi’nde yapılıyor. Askeri üniformalar laboratuvarlarda sarin, VX, tabun, soman, hardal başta olmak üzere en tehlikeli sinir gazlarına maruz bırakılıyor. Üniformanın içindeki aktif karbon zehirli kimyasalların tamamını emerek vücuda ulaşmasını engelliyor. Zaten kimyasal silahın kullanımının öncelikli hedefi, elbiseden nüfuz ederek vücutta deri yoluyla etkili olmak. Bu nedenle laboratuvar ortamında her kimyasal maddeye duyarlı özellikte ayrı ayrı aktif karbon üretilerek üniformaya entegre ediliyor. Elbiselerin geçirgenlik oranları ve hangi birliğin üniformasının hangi kimyasallara dayanıklı olduğuna ilişkin bilgilerin düşmanın eline geçmemesi için büyük özen gösteriliyor. İran-Irak Savaşı’nda NBC korumalı elbisesi olmayan İranlı askerlerin hardal taarruzunu algılamayıp hardalı emmiş elbiseleri giymeye devam etmeleri ve uzun süre buharını solumaları nedeniyle korkunç ölümler meydana gelmişti.Erhan Doğudan’ın verdiği bilgiye göre, ABD sadece Irak’taki askerler için dünya devi Alman OWR firmasından ayda 160 bin adet NBC korumalı elbise satın alıyor. Bu da elbise başına 500 dolardan 80 milyon dolar ediyor. Tankların, araçların, toplu yaşanan çadırların filtreleri hesaba katıldığında bu rakam 250-300 milyon dolara çıkıyor. Küresel amaçlı aktif karbon üretimi bu yüzden gizlilik dereceli projeler kapsamına giriyor. Üretimle ilgili bilgileri bilmesi gereken kişiler dışındakilere açıklanması veya verilmesi milli güvenlik ve ülke menfaatleri bakımından sakıncalı görülüyor. Bu nedenle tesiste bulunan gizlilik dereceli bilgi, belge, proje ve malzemenin fiziki güvenliklerinin sağlanması için, tesisin bulunduğu yer ve çevre şartları ile maruz kalabileceği dış ve iç tehditlere göre önlemler alınıyor. İzmir Aliağa’da NBC amaçlı aktif karbon üretilen tesis, roket saldırılarına dayanıklı malzemeden inşa edilmiş. İçinde sığınak bulunan fabrika, ele geçirilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı durumlarda iki dakikada kendi kendini imha edecek düzenekle korunuyor. Bakanlıktan ‘kişi güvenlik’ belgesi olmayanlar tesise giremiyor.Karbon savaşları başlıyorAslında Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), ilk önce 2001 yılında “NBC Koruyucu Elbiseleri Üretim Teknolojilerinin” TÜBİTAK tarafından geliştirilmesine yöneldi. Ancak çalışmasının ihtiyacı karşılayamaması üzerine 20 Temmuz 2005 tarihinde Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel komutanlıklarının ihtiyacını karşılamak üzere toplam 142 bin 292 set NBC koruyucu elbisenin yurtiçinde tedariğine yönelik ihale açtı. 80 milyon dolardan açılış yapan yeni sektör için 13 firma başvurdu. Aralarında kimya devlerinin de bulunduğu 8 firma geri çekildi. Çünkü geriye kalan 5 firmadan sadece ENF ve Avrupa ve Amerikan ordusunu giydiren dünya devi Alman OWR firmasının küresel aktif karbonu bulunuyor. ABD ile İran arasında başlayan nükleer gerilimden sonra esen savaş rüzgarları nedeniyle aktif karbonun kilosu 80 centten 3 Euro’ya yükseldi. Bu alanda dünya devine kafa tutan ENF, aktif karbonu 40 cente mal ediyor. Maliyeti 25 cente kadar indirmeyi hedefleyen çılgın Türk Erhan Doğudan, dünya firmalarının milyar dolarlık pazarını tehdit ediyor. İstanbul’da NBC Okulu yakınlarında ve Ankara’da şube açan OWR, Türk ordusunu da müşteri listesine eklemek istiyor. Ancak SSM, dışa bağımlılığı bitirmek için kritik teknolojinin tamamen Türkiye’de bulunmasını istiyor. Birinci Körfez savaşı sırasında yaşanan NATO’nun NBC korumalı elbise skandalı yetkililerin bu konudaki kararlılığını artırmış gözüküyor. Yapılacak teknik ve güvenlik soruşturmasını aşarak ihaleyi alan firmaya, daha önceden SSM ile TÜBİTAK’ın işbirliğiyle gerçekleştirilen “NBC Koruyucu Elbiseleri Üretim Teknolojileri” projesine ait gizli bilgiler de teslim edilecek. Üstelik finansmanı Savunma Sanayii Müsteşarlığı Fonu'ndan karşılanacak. TSK’dan ekmekli bir NBC uzmanı komutanın verdiği bilgiye göre, Irak lideri Saddam Hüseyin kimyasal silahla misillemede bulunacağı tehdidinde bulununca NATO, Türk ordusu için 5 bin 500 adet NBC korumalı elbise gönderdi. Hollanda’daki depolardan gelen kıyafetler, Güneydoğu’da tetikte bekleyen Mehmetçiklere giydirildi. Daha sonra yapılan incelemede elbiselerin son kullanım tarihinin çoktan geçtiği ortaya çıktı. SSM, yakında sonuçlanacak ihale ile NBC korumalı elbise konusunda dışa bağımlılığı tamamen sona erdirecek. Büyüklüğü 300 milyon doları bulan yerli NBC sektörünün temelleri atılmış olacak.32 patlamadan sağ kurtulduDünyanın tanıdığı en vahşi element florun keşfi sırasında Knox, Niklesse, Layette başta olmak üzere çok sayıda bilim adamı hayatını kaybetti. Henri Moissan, 1886'da serbest floru elde etmeyi başardığını duyururken gözlerinden biri siyah bant ile kapatılmıştı. Bir buluş uğruna ölen bilim adamlarının arasında hiç Türk bulunmamasından yakınan Erhan Doğudan, aktif karbonu üretene kadar 32 patlamadan kurtuldu. Doğudan, ihaleyi kazanırsa elde edeceği parayla ayda en az bir buluş yapan Savunma Teknolojileri Enstitüsü kurmayı hlanlıyor.

kaynak: http://www.haber3.com/haber.php?habe...8&comments=all

Zaman / Turkuaz

M. Yaşar Durukan
 

Eski27-07-2008, 19:01   #46
onursuck
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - onursuck
ABD'nin 90 atom bombası Türkiye'de.

ABD'nin 90 atom bombası Türkiye'de.FRANKFURT (Cumhuriyet Bürosu)- Avrupa'dakonuşlu Amerikan nükleer füzelerinin sayısının bilinenin 3 katı olduğu ve Türkiye'de 90 adet füze bulunduğu bildirildi.


Amerikan araştırma kuruluşu Natural Recources Defense Council'in (NRCD) yaptığı bir araştırma, Avrupa'daki nükleer başlıklı Amerikan fiizelerinin sayısı,nm bilinenin en az üç katı dalıa fazla olduğunu ortaya çıkardı. Türkiye'de 90 atom başlıklı fiize bulunurken Yunanistan'daki tüın atom silahlan ülke dışına çıkanldı. Türkiye 'deki atom silahlarının hedefleri ise Rusya, İran ve Suriye.


Soğuk savaşın sona ermesinden' sonra azaldığı tahmin edilen atom silahlarının, tam tersine tahmin edilenin üstünde olması şaşkınlık yarattı. Araştırma, Avrupa'da 480 nükleer başlıklı fiize bulunduğunu gösteriyor. Altı ülkede konuşlandınlan atom silahlarının, B-61 tipinin farklı modellerinden oluştuğu da araştırmada yer aldı. Amerikan üslerinde konuşlandırılan atom bombalarmm 1994 'ten bu yana azaltılmadığı da ortaya çıktı.Yalnızca Yunanistan'ın ülkedeki atom silahlarını 2001 'de ülke dışına çıkardığı belirtildi.

Rusya, Suriye, İran hedefte

NATO kaynaklarının, var olan atom silahlarının herhangi bir ülkeyi hedef almadığım öne sürmelerine karşılık, araştırma, silahların belirli hedeflere yöneldiğini ortaya koyuyor. Bu planlara göre, olası hedefler arasında Rusya, İran ve Suriye bulunuyor. Atom silahlarının pratik olarak kullamlmasının imkfuısız olduğunu belirten uzmanlar, silahların korkutma amacını taşıdığına dikkati çekiyorlar.


Rapora göre, 150 atom başlıklı füze ile Almanya başta geliyor. Almanya'yı 110 atom bombası ile ıngiltere ve 90' ar bombayla Türkiye ve İtalya izliyor. Atom silahı bulunduran ülkeler sıralamasında Türkiye'den sonra 20' şer bombayla Belçika ve Hollanda yer alıyor.

kaynak: http://gbulten.ssm.gov.tr/arsiv/2005/04/30/05.htm


bunun iyi bişi olup olmadıgı çelişkili olmakla birlikte söle bir yorum yapabilirim . eger bu bombalar içimizde ise bize saldırmaları bile gerekmez . zaten hastalıgı içimizde tasıyoruz ..


bu bomba nasıl bişi ..

B61, uranyum içeren bir ve 0.3, 1.5, 5, 10, 60, 80, veya 170 kiloton patlayıcı gücü olan Amerikan nükleer bombası'dir

B611963 yılında Los Alamos Ulusal Laboratuvarlarında New Mexico da dizayn edilmiş. İlk denemesi 1961 yılında yapılmış, çalışmalar sonucu 1968 yılında tamamen kullanıma hazır hale getirilmiştir.

B-1, B-2, B-52 ve FB-111 adlı stratejik bombardıman uçaklarında;F-100, F-104, F-16 , F-105, F-115 ve F-4 adlı savaş-bombardıman uçaklarında kullanılabilir.Denizaltılar için telsiz istasyonu

Denizaltılarla iletişim imkanı sağlaması amacıyla inşa edilen 384 metre yüksekliğindeki telsiz istasyonu Aydın’da hizmete girdi. Telsiz istasyonu bin kilometre yarıçapındaki alanda Türk denizaltıları ile haberleşmeyi sağlıyor.

19 Mayıs— Denizaltılarla iletişim imkanı sağlaması amacıyla inşa edilen telsiz istasyonu Aydın’da hizmete girdi. Her biri 384 metre yüksekliğinde 2 antene sahip olan istasyon, teknolojisi bakımından Türkiye’nin ilk, dünyanın da sayılı istasyonlarından biri olarak gösteriliyor


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Didim’de inşa ettirilen Bafa VLF Denizaltı Cevapsız Yayın Telsiz İstasyonu, dün törenle hizmete girdi. İstasyonun 384 metre yüksekliğe sahip 2 anteninin, dünyada Eiffel Kulesi ve ABD’deki Empire States Building’ten yüksek olduğu belirtildi.
Törene, Aydın Valisi Muharrem Göktayoğlu, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Atilla Şenkul, Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı temsilcileri katıldı
İstasyon, Doğu Akdeniz’den, Karadeniz, Ege ve Adriyatik denizine kadar bin kilometre yarıçapındaki alanda Türk denizaltılarına hizmet verecek.
Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Atilla Şenkul, istasyonun talep olursa NATO operasyonlarında da kullanılabileceğini söyledi.
Telsiz kulasenin Paris’teki Eiffel Kulesi ve New york’taki Empire States binasından daha yüksek olduğu bildirildi.

........................

bu antenlerin bulundugu yer hakkındaki bilgilerim ..

yapım fotoraflarını gördüm yerin yaklasık 500 m ile 1000 m arası denizin içinden denizaltıların girmesi için rampaları vardı .. bildigim kadarıyla diger ülkerin haberleşmeleride buradan yapılıyor ve bu hizmeti satıyoruz..

Düzenleyen onursuck : 27-07-2008 22:05.
 

Eski28-07-2008, 11:40   #47
vatzen
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - vatzen

bunları gördükce gururlanmamqak elde degil
ellerine saglık
 

Eski20-08-2008, 14:57   #48
PatRoN.SanDoKaN
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - PatRoN.SanDoKaN

"ASELSAN STAMP stabilize makineli tufek platformu" bu güzeel en çok hoşuma giden bu!
 

Eski20-08-2008, 15:00   #49
KemalinAskerleri
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - KemalinAskerleri

işte gururumuz
 

Eski20-08-2008, 15:09   #50
c3h3n
 
Türk Ordusu .. yerli malı araçlar .. - c3h3n

akrep dragon ve brete türü panzerler; yerlimi?
 

Cevapla

Şu Anda Konuyu Görüntüleyenler: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şuan saat: 15:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)pvp serverler, su kaçağı, ukash, kırmızı shop, kız oyunları, su kaçağı, http://www.antalya-club.com


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Wardom Internet Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Wardom hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler için webmaster \@wardom.org adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) gün içerisinde Wardom yönetimi olarak tarafımızca gereken işlemler yapılacak ve avukatlarımız size dönüş yapacaktır.
You Rated this Thread: