Dijital Baskı Tarihi

Dijital Baskı Tarihçesi

Çok keskin bir yorum diyebilirsiniz ama, dijital baskı tarihine baktığımızda biz çok eminiz ki insanoğlunun gelişimi ile, yani civizilation ile beraber yürüdüğü tarihin bütün evrelerinde görülmüştür. Özellikle dijital baskıya kadar uzanan süreçte bir çok farklı baskı teknikleri uygulanmıştır. Kültürün yayılması ve kalıcılığı ile ilgili baskı tekniklerinin büyük bir katkısı olmuştur, işte bu bizim kesin ve emin olduğumuz noktadır. Ahşap üzerine yapılan baskıdan, günümüzün dijital baska sistemlerine kadar geçen süreçte, sizlere bu uzun hikayenin küçük bir kısmını aktarmak istedik.

Dijital Baskıdan Öncesi, Ahşap Baskılar

Ahşap üzerine baskı, Milattan Sonra 200lerde, Çin\'de başladı. Çin\'de bu kadar eski olsa da, bu baskı tekniğinin Avrupa\'da kullanılması tam tamına 1400\'lere kadar uzanmıştı. Çin\'in bu büyük tekniğinin bu kadar geç Avrupa\'ya gelmesi, karanlık çağla ilgili bir şeyler çağrıştırmaz mı sizde de?
Movable Type denilen baskı tekniği de, baskının daha da hızlı ve portatif olmasına katkıda bulunmuş ve bu da yine Çin\'de olmuştur. Bağımsız olarak yazıların sınırsız bir şekilde yer değiştirip kombinasyonlarına olanak sağlaması sebebiyle çok büyük bir atılım olarak görülmüştür.

Gutenberg Matbaası

Ve işte en büyük çözüm. John Gutenberg, 1440 yılında dünyadaki baskı sistemlerine en büyük katkıyı yaptı. Baskı makinesinin icadı, yani matbaanın icadı kendisine aittir. Ve tabii ki bu baskı makinesi yani matbaanın çalışma sistemi de biraz önce anlattığımız movable type üzerinden olmuştur. Bunu tek elle bile kullanılacak kadar basitleştirip, makine haline getirmiştir Gutenberg. Lise yıllarında kitaplardan da hatırlarız zaten bu ismi değil mi...
Gutenberg\'in ardından bir çok farklı teknik gelse de, en önemlisi Rotary Press olmuştur. Bu sayede gazeteler hızlıca basılabilmiş, günde iki gazete bile piyayasaya göndeirlir olmuştu. Silindirler içinde çalışan bu sistem ile çok büyük bir atılım daha gelmiş oldu.
Bunların ardından offset baskı, film baskı, sistemleri gelmiş ve 1951 yılında inkjet baskı sistemi çok önemli bir atılım daha yapmıştı baskı dünyasında. Dijital baskı sistemine geçişte, oldukça ilerlemiş gibi görünsek de, 1969 yılında yeni bir teknik daha gelecekti.

Lazer Baskı

Jet baskı sistemleri ile baskı dünyası haşır neşir olurken, bir anda lazer sistemler geldi. Bu gelişmiş teknik ile, yüksek kalitede resimler bir lazer ışığı ile negatif silinder üzerinden yazıcıya aktarılıyordu. Bu sistem elektronik olarak işlenmiş mürekkebin kağıda aktarılmasını sağlıyor ve sonuç! Lazer baskı!

Dijital Baskı

İşte dijital dünyanın başlangıcı! Günümüzün en gelişmiş ve en iyi baskı sistemi! Lazer dediğimiz sırada çok heyecanlanmıştınız ama asıl kalite, dijital baskı. Bu sistemler günümüzün en kaliteli ve en sürdürülebilir baskı tekniği olmakla birlikte, günümüz dünyasının, yani dijital çağın başlangıcı 1991 yılında doğmuş ve günümüzde de baskı ihtiyaçları için en mantıklı ve kaliteli çözüm olarka evlerimize kadar girmiştir. Dijital baskı sistemleri üzerine size bu konuda uzmanlığı, geçmişi ve verdiği hizmetle bilinen bir kalitesi olan https://www.dijitalya.com.tr sitesini de tavsiye etmekteyiz.

Dijital baskının tarihinden kapanışımızı yaparken, sizlere 3D baskı sistemlerinin de günümüzdeki popülaritesi ve önümüzdeki yıllarda alacağı rolleri de sonraki makalelerimizde anlatmak isteriz. Baskı sistemlerinin çok çok eski bir geçmişi ve çok çok ileri bir geleceği olduğunu asla unutmayıp, takip etmeli ve güncel sistemleri hayatımızda tutmalıyız.