Evden Çalışanlar Özel Hayatla İşi Ayırmak İçin Neler Yapmalı

Evden Çalışanlar Özel Hayatla İşi Ayırmak İçin NelerYapmalı

Kendi işinin patronu olmak pek çok kişinin hayali. Evden çalışmaksa sağladığı rahatlık ve imkanlarla bu hayali daha da tatlı hale getiriyor. Her sabah işe gitmek, mesai çıkışı trafiğine takılmak yok... Patronla ve iş arkadaşlarıyla girilen polemikler yüzünden stres yaşamak yok...

Ama bunlar evden çalışmanın hiçbir sorunu olmadığı anlamına gelmiyor. Özellikle ailesiyle birlikte yaşayan kişilerin özel hayatla işi dengelemesi ve ev halkıyla karşılıklı ilişkinin bozulmaması için çabalaması gerekiyor.

Henüz böyle bir kariyerin başındaysanız bahsettiğimiz konunun önemsiz olduğunu, her şeyin kendiliğinden dengeleneceğini düşünüyor olabilirsiniz. Hatta yeni işinizin başarılı olması bu aralar nihai önceliğiniz olabilir. Eğer aklınızdan bunlar geçiyorsa, evdeki diğer kişileri görmezden gelmek ve onları önemsizlermiş gibi hissettirmek ilişkilerinizi büyük ölçüde zedeleyebilir. Benzer şekilde, işinizi geri plana itmek de kariyerinizi daha başlamadan bitirebilir.

Üstünde dengede durmanızın yetmeyeceği, ilerlemeye devam etmeniz gereken bir ip bu. Yine de kendinizi boyunuzdan büyük bir işe kalkışmış gibi hissetmeyin. Bu alanda büyük kariyer yapan bir yığın insan var. Çocuklarınızı, eşinizi ve aile fertlerini ihmal etmeden işinizi büyütmek o kadar da zor değil. Örneğin çocuk takip programı ile çocuklarınızın hareketlerini işinizin başından kalkmanıza gerek kalmadan her an takip edebilirsiniz. Geri kalanlar içinse çok faydalı başka önerilerimiz var.

Çalışma Saatleriniz Olsun

Bunu duymak işin büyüsünü biraz kaçırıyor gibi olabilir. Sonuçta sıkı mesai saatlerinin olmaması evden çalışmanın artılarından biri.

Eğer çalışma saatleriniz net olarak belli olmazsa ev halkı ne zaman müsait olduğunuzu, ne zaman çalıştığınızı bilemezler. Bu da sizi yanlış zamanda rahatsız etmelerine ya da uzun çalışma süreleri yüzünden ihmal edildiklerini hissetmelerine neden olabilir. Hangi saatler arasında çalışıyor olduğunuzu bir kağıda yazarak ailenize verebilirsiniz. Böylece ne zaman müsait olduğunuzu bilirler. Ayrıca ne zaman isterseniz çalışma saatlerinizde ufak değişikler yapma özgürlüğünüz de hala var.

Gerçekten Bir Ofisiniz Olsun

İstediğiniz her yerde çalışabilecek olsanız da nerede çalıştığınızı iyi seçin ve televizyonun karşısındaki koltuğa uzanıp kucağınızdaki bilgisayarla çalışmanın cazibesine kapılmayın. Kendinize ait özel bir çalışma alanınız, mümkünse ofis olarak kullanabileceğiniz bir odanız olsun.

Çünkü etrafınızda dikkatinizi dağıtacak bir ev halkının olması dikkatinizi dağıtacak ve veriminizi azaltacaktır. Sürekli yanlarında olmanızsa önemli bir iş yapmadığınız yanılması da yaratabilir. Size ihtiyaçları olduğunu gördüğünüzde buna dayanmak zor olacaktır.

Ne Düşündüklerine Önem Verin

Aile içi sorunları çözerken kilit nokta hep bunlar hakkında açıkça konuşmak olmuştur. İşiniz ne kadar önemli olursa olsun gerçek önceliğin sevdiğiniz kişiler olduğunu unutmamalısınız.

Yaptığınız çalışma planı hakkında ailenizin fikrini alın, planı herkesin kabul edeceği hale getirmek için özel çaba sarf edin. Hayatlarını kötü yönde etkileyen, kendilerini kötü hissetmelerine neden olan bir şey olup olmadığını sorun. İşinizin rahat göründüğünü, buna rağmen her iş gibi vakit ve çaba gerektirdiğini onlara sabırla açıklayın.