Hangi Gecelik Modelleri Tercih Edilmeli ?

Hangi Gecelik Modelleri Tercih Edilmeli ?

Hangi Gecelik Modelleri Tercih Edilmeli ?

Uyumadan önce giyilen ve yatak içinde ve uyurken rahat etmeyi sağlayan kıyafetlere gecelik ya da pijama denilmektedir. Ancak gecelik seçimi de kıyafet ve çamaşır seçimi kadar önem taşımaktadır. Bunun iki ayrı nedeni var: 1. nedeni geceliği hangi amaçla alacak olduğunuz, 2. nedeni ise alacağınız geceliğin sağlığa zararlı olup olmadığı.

Gecelik Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Özel bir nedenle tercih edilen gecelikler, tül gibi ince içi gösteren ya da bedeni sararak hatları ön plana çıkaran dar gecelikler olabilmekte bunun dışında kişilerin tercihine göre çok farklı desenler ve gecelik modelleri bulunmaktadır. Genellikle çamaşır satan dükkânlarda rahatlıkla bulanan fantezi gecelik modelleri çoğu kişi tarafından satın alınmaktadır. Temini kolay olan bu geceliklerin dışında normal bir gece kıyafeti olarak seçilecek gecelik için de hangi kumaştan yapıldığı önem arz etmektedir.

Uyurken rahat edebilmek amaçlı giyilen gecelikler, hangi mevsimde kullanılacaksa o mevsime uygun olmalıdır. Sıcak bir havada giyilecek gecelik modelleri ile soğuk bir havada giyilecek gecelik modelleri arasında oldukça fark bulunmaktadır.

Yazın oldukça ince ve derinin nefes almasını sağlayacak kumaşlar tercih edilmesi gerekirken kışın da kalın ve üşütmeyecek kumaşlar tercih edilmelidir. Gecelik modelleri her türlü kumaştan üretilmekle beraber sağlık açısından her kumaş gecelik için uygun olmamaktadır. Sağlığa zararı olmayan ipek ya da saten kumaşlar tercih edilmelidir Bunun dışında penye de sağlık açısından zarar teşkil etmemektedir. Tercih edilecek bir diğer kumaş da pamuklu kumaş olmalıdır. Bu 4 kumaş türü dışındaki kumaşlardan üretilen geceliklerin tercih edilmesi sağlığa uygun görülmemektedir.

Hangi Gecelik Modelleri Tercih Edilebilir?

Yazın daha çok elbise formunda gecelikler tercih edilirken kışın iki parça şeklinde alt üst takımlar tercih edilmektedir. Yazlık gecelik modelleri daha çok askılı elbise formunda mini etekli tasarlanmakta kışlık gecelikler ise son dönemde daha yoğun kullanılan polar kumaşından yapılmakta hatta bazı modelleri yatarken tayt üstüne tunik şeklinde giyilebilmektedir. Havaların soğuması ile üşümemek için daha sıcak tutacak gecelik modelleri içinde altı polar üstü penye şeklinde özellikle bel ve bacakları sıcak tutmak için tasarlanmış gecelik modelleri de bulunmaktadır ve bu model çok üşüyen kadınlar için daha çok uygunluk göstermektedir. Bunun dışında saten alt üst takımlar ve penye alt üst takımlar her yılın gözde gecelik modelleri olmaktadır. Çünkü bu modeller hem yazlık hem kışlık şekilde tasarlanmaktadır. Yazın askılı ya da kısa kollu modeller, kışın ise uzun kollu modeller üretilmektedir.

Gecelik Seçimi Neden Bu Kadar Önemlidir?

Uyku, insan sağlığında yeme-içme kadar etkili ve önemlidir. Bu nedenle uyurken giyilecek kıyafet dikkatli ve bilinçli şekilde seçilmelidir. Yatarken kişiyi çeşitli sebeplerle rahatsız edecek, kaşındıracak, terletecek kumaşlar tercih edilmesi kişinin sağlıklı bir uyku süreci geçirmesini engelleyerek ertesi güne yorgun ve huzursuz olarak başlamasına neden olmaktadır.

Kaliteli bir gün geçirmek için kişilerin kaliteli gecelikler tercih ederek kaliteli bir uyku saati geçirmesi gerekmektedir. Bir gecelik seçimi dahi insanın günlük hayatını ve sağlığını bu kadar etkilemektedir. Bu sebeple kesinlikle güvenilir bir mağazadan, kişinin vücuduna uygun, yattıktan sonra uykusunun bölünmesine sebep olmayacak gecelik modelleri tercih edilmelidir.

Gecelik Alırken Dikkat Edilecek Hususlar!

* Geceyi rahat ve konforlu geçirmek için tercih edilen geceliklerin kesinlikle güvenilir bir mağaza ya da dükkândan alınması gerekmektedir.

* Allerjen bir madde barındırmaması son derece önemlidir.

* Gecelik kumaşı sağlığa zararlı olmamalıdır.

* Rahat bir uyku için kesinlikle kişinin vücut ölçülerine uygun bir gecelik tercih edilmelidir.

* Gecelik içinde bulunulan mevsime uygun tercih edilmelidir.