İzmir Huzurevi

İzmir Huzurevi


İnsanlar yapıları gereği daha kalabalık ortamları seven birbirleriyle iletişim halinde olmaktan hoşlanan canlılardır. İnsanların bu özellikleri onların daha enerjik daha huzurlu bir şekilde yaşamalarına sebep olur. Fakat yaşlılık durumunda bu tür olaylar bazen sıkıntılı olabilir. Birçok kişi çevresinde tek başına yaşayan, kendi bakımını yapmakta zorlanan yaşlılar ile karşı karşıya kalabilir. İşte bu kişilerin asıl olması gereken yerler huzurevleridir. Birçok ilde olduğu gibi Türkiye'nin en büyük illeri arasında yer alan İzmir'de de oldukça düzenli bir şekilde oluşturulmuş huzurevleri yer almaktadır. İzmir huzurevi konusunda oldukça iyi alternatiflere sahiptir.
Belli bir yaşa geldikten sonra birçok kişi buralara başvurup kalabilir. Öncelikle huzurevlerine sadece çok hasta olan kişilerin gittiği gibi bir durum da söz konusu değildir. Birçok kişi arkadaş grubunda kendisini daha rahat hissedeceğini düşündüğünden dolayı huzurevlerini tercih eder. Çünkü bunun birçok mantıklı gerekçesi vardır. Bunları kısaca maddeler halinde incelemek gerekirse;
  • Kişinin yaşıtlarının olduğu yerlerdir. Böylece boş vakitlerinde bu kişilerle havadan sudan konuşarak boş vakitlerini kaliteli bir şekilde değerlendirme şansı bulurlar. Buralarda vakit geçirmek için oldukça kaliteli alanlar da bulunmaktadır. Satranç, okey gibi oyunlar oynayıp grup şeklinde televizyon da izlenebilir. Daha birçok farklı etkinliği yapmak mümkündür.
  • Yemek konusunda da oldukça kaliteli yerlerdir. Çünkü insanlar belli bir yaşa geldikten sonra ister istemez şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. İşte bu tür durumlarda huzurevleri yaşlılara özel bir yemek programı oluşturur. Örneğin şeker hastalığı olan bir kişiye yemekler buna göre yapılacaktır.
  • Rutin sağlık kontrolleri yapılır. Böylece hem mevcut hastalıklar için adımlar atılırken aynı zamanda potansiyel hastalıklar için de önlem alınacaktır.
  • Banyo gibi yardım gerekebilecek durumlarda da yaşlılara hizmet verilmektedir. Böylece özellikle belli bir yaşın üstünde olan kişilerin bu tür durumlarda çekinmesine gerek olmadan rahatça banyo gibi ihtiyaçları karşılanır.
  • Bu ve daha bunun gibi birçok sebepten dolayı belli bir yaşa gelmiş ve tek başına yaşamak istemeyen kişiler için huzurevleri oldukça güzel yerlerdir.

İzmir Huzurevi Ortamı

İzmir huzurevi konusunda oldukça güzel ortamlar oluşturan yerler bulunmaktadır. Öncelikle bu huzurevleri kişilerin artık yaşamlarını geçirecekleri yeni yuvalardır. Bu sebeple de ortamın da oldukça iyi olması gerekecektir. Yani soğuk bir ortam orada yaşayacak kişiyi de ister istemez bunaltacaktır. Bu sebepten dolayı huzurevi ortamı ev sıcaklığında olmalıdır. Bu konuda da oldukça başarılı olduklarını söylemekte fayda olacaktır. Yani ortak yaşam alanları buna göre ayarlanmıştır. Seçilen eşyalar, eşyaların konumu tamamen ev sıcaklığını burada yaşayacak kişilere geçirmektedir. Bunun yanı sıra odalar da oldukça özenli bir şekilde ayarlanmıştır. Yani tamamen ihtiyaca göre ve bir yaşlının rahatça vakit geçirebileceği bir şekilde düzenleme yapılmıştır. Huzurevi adının hakkını veren kurumlardır. Yaşlıların ömürlerinin son baharında daha huzurlu bir şekilde yaşamaları için gereken her durum ayarlanmıştır. Özellikle sağlık konusunda oldukça özenli olduklarını söylemekte fayda vardır. Buraya alzehimer, parkinson ve daha birçok ciddi hastalıkları bulunan kişiler de gelmektedir. İşte bu kişilerin hayatlarını daha rahat bir şekilde sürdürmeleri için de profesyonel destek şarttır. İşte İzmir huzurevlerinde bu konuların üzerinde oldukça ciddi bir şekilde durulmaktadır. Yani hastaların yardıma ihtiyacı 7 gün 24 saat boyunca olabilir. Bu sebeple de 7/24 onların sağlık durumlarında aksi bir şey olursa diye hizmet verildiğini söylemek mümkündür. Yaşlılar için burası hem eğlenecekleri hem de sağlıklı bir yuvadır.