Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri

Güvenlik kamera sistemleri günümüzde artık her ev, her sokak, hatta her kapıda bile bulunabiliyor... İşte bu denli hayatımızın içine giren güvenlik kamera sistemleri ve güvenlik kamerasının geçmişi ile ilgili geçmişten günümüze bilgiler...
Ev kullanıcısı olsun, iş yeri ve profesyonel kullanım olsun. Bu cihazların hepsi kullanıcılarına güvenlik ve konfor vaad ediyor! Evinizde, işyerinizde bulunan bir kamera ile o anki durumu uzaktan görmek ya da izinsiz bir misafirin girişini kayıt edebilmek gibi bir özellik, işte güvenlik kameranın hayatımızdaki yerini almasına sebep olan konfor özelliklerinden sadece biri.

Güvenlik Kamerası

En eski güvenlik kamerası sistemi, 1942 yılında, Almanya'ya uzanıyor. Walter Bruch tarafından geliştirilen bu sistem, üretimi yapılan V-2 roketlerinin canlı olarak izlenmesi, yani güvenlik elemanları tarafından güvenlik kamerası ile izlenmesi üzerine kurulmuştur. 1949 yılına kadar ticari bir işlev edinmemiş olsa da, geçen 7 yıllık süre içinde Amerika'ya kadar namı duyulmuş ve bir Amerikan devlet adamı olan Vericon, sistemi tanıtmaya başlamıştır.
Bu tip güvenlik kameraları canlı izleme için hazırlanmış ve ayrıca görüntüyü de kayıt edebilmekteydi.

Kamera Sistemleri

Güvenlik kameralarının farklı farklı sistemleri yapıldı. Canlı izleme ve aynı anda kayıt özelliğinin yanı sıra, günümüzde çok popüler olan, sürekli kayıt, görüntülenen kamera alanının verilerinin devamlı olarak manyetik bir teybe aktarılması ile gerçekleşmekteydi ve bu sayede bir olay yaşanana denk kameranın başında kimsenin beklemesine gerek bulunmuyordu. Ancak, bu özellik, manyetik kayıt kasetlerinin düşük kapasitesi sebebiyle bir operatör tarafından yürütülmesi gereken bir işleme dönüşmüştü. Dolan kaset, yenisi ile değiştirilip, kayıt devam etmekteydi. Kaset değiştirilene kadar güvenlik kamerası çalışamaz durumda kalıyordu.
Daha sonrasında ise 1970'li yıllarda, video kasetlerin yaygınlaşması ile beraber güvenlik kamera sistemleri çok daha popüler oldu. Artık, ekranı canlı izlemek de gerekmiyordu, manyetik kayıt ortamının tekrar tekrar yenilenmesi de gerekmiyordu. Video kasetler üzerine isterlerse tekrar tekrar kayıt yapılabilmekteydi. Tabii ki görüntüleri arşivlemek isteyenler için, yeni kasetlerle değişim ve bir arşiv oluşturmak da mümkündü.
Kamera sistemleri gelişiminde multi yayın izleme olanağı getiren sistem, multiplexing ile beraber, aynı anda çoklu kameraları tek personele canlı olarak izlettirme ve tek ekrandan takip edebilme olanağı geldiğinde yıl 1990'lara gelmişti ve 4 kamerayı tek bir sisteme kayıt edebilme tekniği büyük bir yenilik olmuştu. Bu sayede popülarite de oldukça yükselmişti.
Ve dijital dönem... Video kasetler, dijital kayıt sistemleri ile yer değiştiriyor... Multiplex sistemler artık standart olmuş, her yeni kurulan sistem multiplex alt yapı üzerinde ve çok basit adımlarla kolaylıkla kurulabilmekte. Ayrıca kayıt sistemlerinin dijitalleşmesi de, bir arşiv odası, büyük kayıt sistemleri ve depolama gibi kavramlardan kurtulmasına olanak sağlamıştır.
Ve son sistem... NVR, yani ağ üzerinden kayıt sistemleri. Bu sistemlerle beraber görüntülerin network üzerinden aktarılması, kayıt edilmesi ve görüntülenmesi mümkün olmuştur. Bu sayede hiç bir alt yapı gerekmeden kayıt sistemleri güvenle saklanmakta ve istenildiği zaman erişilebilmektedir. Internet sayesinde uzaktan erişim ve izleme çok basit bir hale gelmiştir.

Türkiye'de Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili Türkiye'de bir çok şirket hizmet vermekte ve aradığınız her tür ürüne kolaylıkla ulaşabilmektesiniz. Ancak size önerebileceğimiz Azim Güvenlik Sistemleri firması bu konuda büyük bir ürün gamına sahip ve bu sektörde 20 yılı aşan tecrübesi ile, online olarak hizmet de vermektedir.