Keylogger Nedir? - Wardom.Org

Keylogger Nedir?

Keylogger, bilgisayar ya da herhangi bir cihaz üzerinde basılan tuşların kayıt edilmesidir. Sisteminizde bir keylogger varsa, bu yazılım ya da donanım yazılanları kayıt etmektedir ve keyloggerı kuran sistem yöneticisi ya da dışarıdan izinsiz bir kullanıcı bu kayıtları görebilmektedir.
Sistem güvenliğinde keylogger, trojan gibi yazılımların önüne geçilmesi büyük önem taşımaktadır. Sisteminizi keyloggerlardan, trojanlardan korumalısınız. Bu tür yazılımlara karşı koruma için antivirus ve anti-keylogger yazılımları devreye girmektedir. Keyloggerların uzak sisteme aktaran versiyonlarına karşı da sisteminize kurmanız gereken, kesinlikle bir firewall yazılımı ve bu firewall yazılımı ile kullanılmayan portların tamamen kapatılması gerekliliğidir.

Çeşitli keyloggerlar bulunduğu için kesin bir çözüm önerilmesi mümkün değildir. Keylogger\'ların donanım ve yazılım olarak ayrı türleri de bulunmaktadır. Yazılımdan yazılıma farklılık gösterdiği gibi, donanım keyloggerın da sisteminize nereden yerleştirildiği kesin bir bilgi ile çözülememektedir. Bilgisayarınızın güvenliği, hem gözle görülür, hem de gözle göremeyeceğiniz saldırılara karşı korumalara sahip olmakla sağlanabilmektedir. Keyloggerlar, zararlı yazılımların en basit türevlerindendir.