Klima Bakımı

Klima Bakımı

İklim Koşulları ve Nüfus Klima Bakımı İhtiyacını Arttırabilir

Ülkemizin her bir köşesi kendine has zenginliklerle dolu; kültürü, taşı, toprağı ve elbette iklimi her yöreyi bir diğerinden ayırıyor. Her ne kadar klima kullanıcıları için farklı iklim koşulları mekanlara girince nötr hale gelse de klima bakımı söz konusu olduğunda iklim farklılıkları belirleyici bir etkiye neden olabiliyor.

Normal şartlar altında klimaların kullanıldığı mekanların büyüklüğü, klimaların kullanım sıklığı ve klimaların kullanıldığı mekanlardaki insan sirkülasyonu klima bakım sıklığı belirlenirken hesaba katılıyor. Tam da bu noktada önemli bir değişken göz ardı ediliyor; iklim etkisi! Bu yazımızda farklı iklim şartlarının nasıl ve neden klima bakımı ihtiyacını farklılaştıracağı ile ilgili önemli bilgiler sunacağız.

Değişken Havalar Klimanızın Dengesini Bozabilir

Bazı günler sabah uyanıp pencereden dışarı baktığınızda o gün nasıl bir havanın sizi beklediğini anlayamazsınız. Ülkemizin bazı bölgelerinde böyle günlerin sayısı oldukça fazladır. Dışarı çıkacaksanız havadaki bu belirsizliği kestirmeniz iyice zorlaştığı için ne giyeceğinize karar vermeniz bile zaman alır.

“Klima bakımı ile havadaki değişkenliğin ne ilgisi var?” derseniz şu şekilde bir açıklama yapabiliriz; klimaların bakımları zamanında yapılmadığı takdirde gün içerisindeki ısı farklılıkları klimalarınızın çalışma mekanizmasını etkileyebilir. Klimanın kullanıldığı bölgede kimi zaman yağmurlu, kimi zaman rüzgarlı kimi zaman ise aşırı sıcak havalar hakim oluyorsa klima bakımı servisleri arasındaki zamanı daraltmalısınız. Böylece her koşulda konforunuzu ve klimalarınızdan aldığınız verimi yüksek tutabilirsiniz.

Güçlü Rüzgarlar Klimanızın Filtrelerini Tıkayabilir

Sert rüzgarların hakimiyetindeki bir bölgede yaşıyorsanız klima bakımı ihtiyaçlarınız artar. Güçlü rüzgarlarla taşınan toz zerrecikleri klimalarınızın dış ünitesinde tıkanıklıklara yol açabilir. Bu durumda ise ister istemez klimanızın iklimlendirme kapasitesinde azalma meydana gelecektir. Güçlü rüzgarlarla çevrelenen bir bölgede yaşıyorsanız kaliteli hizmet veren klima servisi arayışınıza bir an önce başlamalısınız

Nem Klimaları Gereğinden Fazla Zorlayabilir

Yaşadığınız bölgede havadaki nem oranı %60 seviyesinin altındaysa yaz aylarında iklimlendirme konforunuza diyecek olmaz. Fakat bu nem oranı giderek yükseliyorsa hem dışarıda hem de klima çalışan alanlarda şikayetlerinizde artış yaşanır.

Aşırı nemli havalarda klimaların ünitelerinde normalden çok yoğuşma meydana gelir. Özellikle odaya uygun BTU değeri düşünülmeden seçilen klimalar gereğinden fazla zorlanacağı için klima arızası oluşma ihtimali yükselir. Bu nedenle nemli iklime sahip bölgelerdeki klima kullanıcılarının klima bakımı süreçlerini aksatmamaları ve mümkünse klima bakımı sıklığını arttırmaları gerekir.

Kalabalık Şehirlerde Basık Havalar Klima Performansını Düşürür

Kalabalık şehirlerde özellikle nüfusu milyonları bulan İstanbul gibi büyük metropollerde klima bakım zamanlarının sıklaşması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Kalabalık nüfus iklimi etkileyebilir; özellikle sanayileşmenin yüksek olması atmosferdeki karbon tutulumunu arttıracağı için hava sıcaklığında 1 ila 5 derece arasında artış yaşanabilir. Bu gibi bir koşulda klimalar kullanıcı taleplerini gerçekleştirmek için normalden daha yüksek performansla çalışmaya başlarlar.

Klimaların yüksek performansla çalışmaya başlaması ise hem filtrelerini hem klima aksamlarını hem de tesisat işleyişini etkiler. Bu sebeple kalabalık şehirlerde yaşayan klima sahiplerinin klima bakımı süreçlerine ekstra özen göstermesi gerekir.

Sonuç olarak klimaların iç üniteleri mekanlar içerisine konumlandırılsa da dış ünitelerinin hava koşullarına açık olması iklim şartlarının klima bakım zamanlarını etkilemesine yol açar. Düzenli olarak klima bakımı yaptırılması sayesinde klima sahipleri klimalarını daha uzun süre ve daha yüksek verimle kullanabilirler. Klima bakımının nasıl yapılacağını bilmiyorsanız https://www.komkli.com/klima-bakimi-nasil-yapilir/ adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Siz de klimalarınızı uzun süre maksimum verimle minimum elektrik harcayarak kullanmak istiyorsanız klima bakımı süreçlerini aksatmamalı ve klima servisi hizmetlerini güvenilir klima servisi firmalarından almalısınız.