Manga Oku

Manga Oku


Solo leveling okuyanlar, one punch man gibi manga çizgi roman fanatikleri, ülkemizdeki manga kültürünün gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur. Hiç bir manga ürünü bir diğerinden iyidir diyemeyiz ama, son dönemlerde solo leveling, one punch man gibi manga serileri büyük ilgi çekmektedir. Manga ülkemize son yıllarda giriş yapmış gibi görünsede uzun yıllardır büyük takipçi kitlesi olan bir Japon çizgi romanıdır.
Manga serileri, uzak doğu ülkesi Japonyada gerçek bir fenomendir. Ülkemizdeki gibi son yıllarda ilgi görmeye başlamış değil, kendisi bizzat orada doğmuştur. Manga, benzersiz tarzlarla yapılan çizimlerin, resimli bir roman olarak sunulan popüler bir Japon çizgi romanıdır. Bilinen ilk manga çizgi romanı 1902 yılına kadar geçmişe uzanmasına rağmen, manga tarihinin kökenleri on üçüncü yüzyıla kadar uzanıyor. O günden bugüne solo leveling okuyup manga dünyasının içine yeni girenler için de büyük bir kaynak zenginliğine sahip olan manga çizgi romanları, asla bitiremeyeceğiniz büyük bir hazinedir.

Efsanevi sanatçı ve tahta baskı ustası Hokusai tarafından popüler hale getirilen manga, Japon tarzı çizimleri veya animasyon filmleri tanımlamak için kullanılan bir terim haline gelmeden önce eskizlerle hazırlanırdı. Günümüzde manga terimi ülkemizde artık daha çok çizgi romanların genel bir temsili olarak kullanılmaktadır.
Manga iki japonco kelimeye atıfta bulunur: Eğlenceli, abartılı anlamına gelen İnsan ve çizim veya imge olarak yorumlanabilen Ga. Bu nedenle Manga adı eskiz, kaba çizim veya çizgi film olarak tanımlanabilir. Manga, panellerin yanı sıra siyah beyaz kullanımı da dahil olmak üzere belirli grafik kodlarına sahiptir. Batılı kitaplarla karşılaştırıldığında, Japonca okuma yönü tersine çevrilmiş olarak yayıma girer.

Manga serilerinin bir çok fanatikleri vardır. Fanlar dediğimiz bu manga severler, bir çok farklı çizgi romanı kendileri ile özleştirip bu çizgi romanların fanları olmaktadırlar. Günümüzün popüler mangalarından biri olan bazı mangaları online okuyabilirsiniz: solo leveling oku manga serisi ile birlikte one punch man oku bağlantıları ile manga dünyasına hemen giriş yapabilirsiniz. Manga dünyasının günümüzde en popülerlerinden olan bu çizgi romanlar, manganın aslı olan çizgi roman kültürünü yaşatmaktadırlar. Ayrıca animasyonlar da büyük ilgi görse de, manga çizim demektir. Bu unutulmayacak bir gerçektir.
Solo leveling oku, one punch man gibi seriler manga severleri doyuma ulaştırıyor gibi görünse de, her yeni çıkan ya da izlenmemiş manga animasyonları, manga fanları için birer hazine değerindedir.

Online olarak izlenebilen manga çizgi serileri, solo leveling, one punch man gibi çizgi diziler, manga dizileri, online okuma olanağı olan ve fanları tarafından büyük ilgi gören seriler olmaktadırlar.

Manga çizerlerinin yayıncılık güdüleri özellikle yoğundur ve illüstratör gerçek dünyanın farklı gereksinimlerine uyum sağlayarak gerçekleştirdiği gerçek üstü çizimlerle kendini belli eder. Bazen manga çizerleri üretkenliklerini artırmak için yalnız çalışmalarının yanı sıra, birlikte veya asistanlarla birlikte çalışırlar. Solo leveling gibi çizimler de bunlara birer örnektedir.
Başarıya bağlı olarak, manga yayıncısı çalışmanın bir ciltte yayınlanıp yayınlanmayacağına veya iş birliğini durdurup durdurmayacağına karar verir. Mangaların geleceği bu teste bağlı olarak ilerler. Bazıları çok ünlü olur ve özellikle büyük bir gelire sahip olurlar. Bu mesleğe ilgi duyuyorsanız, manga çizeri olmak istediklerine karar veren iki lise öğrencisinin hikayesini anlatan Tsugumi Ōba ve Takeshi Obatanın mangası Bakumanı okumanızı öneririz. Anlatı çizimlerinin kaçınılmaz bir olgusu olan manga, kendine özgü evreni ve batı çizgi romanlarından çok farklı olan grafik kodları ile ayırt edilir. Yüzyıllar boyunca, dünya çapında Japon kültürünün bir sembolü haline gelmiştir.