Sohbet Siteleri

Sohbet Siteleri

Sohbet Siteleri

Internetin 90lı yılların ortasında Türkiyede başlaması ile beraber ilk hatırlanan sohbet ortamları, dalnet, undernet gibi irc ortamları olsa da, 90ların sonuna doğru Türk arkadaşlık sohbet ortamı siteleri de yayına girmişti. O günlerden bugünlere internette sohbet ortamı siteleri birbiri ardına artsa da aralarında iyi ve kaliteli hizmet verip, üyelerinin kalitesini koruyanlar ayakta kalmıştır. İşte 90lı yılların başından bugüne gelirken sohbet ortamlarının nasıl şekillendiğini görürken, asıl internetin dünyada yayılmaya bile başlamamışken chat ortamlarının 1980lerde Ohioda başladığını biliyor muydunuz?
Tabii ki asıl günümüzdeki sohbet ortamının kurulumu ise 1988 yılında Jarkko Oikarinen isimli bir Finlandıyalı tarafından yapılmıştır. IRC ortamındaki kullanım kolaylıkları, eğlenceli arayüzler, sosyallik olanağı gibi etkinlikler ircnin çok daha hızlı yükselmesine ve dünya genelinde kullanılır hale gelmesine sebep olmuştur. Bugün Bitcoini programlayan kişiden tutun da, Microsoftun en üst kademe uzmanlarının ble 90larda ircde olduğunu bilseniz ilginizi çekerdi diye düşünüyoruz...
İlerki yıllarda bugün ve çıktığı günden beri çok popüler olan JAVAnın yazılmcıları tarafından Oak dile olarak adlandırılan bir dille websitelerine java chat ortamları eklenmeye başladı. Bu sayede de büyük bir kitle daha internet sohbet ortamı ile tanışmış oldu. Java sohbet ortamlarının gelişmesi ile birlikte AOL adlı Amerikanın en büyük internet servis sağlayıcısı bir sohbet ortamı kurdu ve burası dünyadaki en büyük ve en popüler sohbet ortamlarından biri oldu. Hemen bunun ardından AIM adı verilen, yeni kullanıcıların bildiğimi Messengerın, ICQnun öncesi olan bu yazılım ile dünyadaki anlık sohbet ortamının filizleri atılmış oldu.

İşte bu gelişmelerin içinde Türkiyede de irc ve ardından java sohbet odaları aynı sırada üst üste yayına geçip kullanıcıların ilgi odağı olmayı başardı. Türkiyede bu işin en öncüleri dostnet, raksnet gibi sohbet ortamları olmuştur. Yıllarca çok büyük popülarite ile hizmet etmiş olsalar da Türkiyede internet kullanıcılarının sayısının ne kadar az olduğunu tahmin edeceğiniz üzere bu tür ortamlarda aynı anda 100 kişinin bile online olduğu pek görülmemişti. Tabii ki sonrak yıllarda irc ortamlarında sürekli olarak artan kullanıcı sayısı ve internet kullananların gittikçe artması sebebiyle dünyadaki bu akım Türkiyedeki Sohbet Siteleri rekabetini de kızıştırmış ve kullanıcıların çok daha popüler olanı da tercih ettiği, butik denilebilecek, iyi, kaliteli, kültürlü kullanıcıların olduğu, üyelerin birbirini çok iyi tanıdığı ve gerçekten arkadaşlık sohbet ortamı olan siteleri de tercih ettiği bilinen bir nokta olmuştur.

Son yıllarda sohbet siteleri arasında parlayan sitelerden biri de aşağıda adresini vereceğimiz site olmuştur. Ziyaret edip, sohbet ortamını değerlendirebilir, belki de aralarına katılabilirsiniz...
https://www.gelkeyfim.com