11 yıl sonra Suriye ile Moskova'da buluşuldu (ağam Biz bu b**u neden yedik)

alpay29
Super Moderator
Site Yetkilisi
11 yıl sonra Suriye ile Moskova'da buluşuldu
Suriye ile 11 yıl sonra ilk temas Moskova'da gerçekleştirildi. Görüşmeye Akar ve Fidan katıldı.
Haber Giriş: 28 Aralık 2022 Çarşamba - 18:06
Son Güncelleme: 28 Aralık 2022 Çarşamba - 19:07
Takip Et

Suriye ile 11 yıl sonra Moskova'da buluşuldu
11 yıl sonra Suriye ile Moskova'da buluşulduSuriye ile Türkiye arasındaki ilk resmi temas 11 yıl sonra Moskova'da gerçekleştirildi. Toplantıya iki ülkenin Savunma Bakanları ile İstihbarat yetkileri ile Rusyalı yetkililer katıldı.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde MİT Başkanı Hakan Fidan ile Moskova’ya gitti.
Bakan Akar beraberindeki Fidan ile sabah saatlerinde Esenboğa Havalimanı’ndan Rusya’ya hareket etti.

Akar ve beraberindeki Fidan’ın başkent Moskova’daki temasları sürüyor.
Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan; Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rusya Federasyonu ve Suriye istihbarat başkanlarıyla Moskova’da bir araya gelmiştir.
Toplantıda Suriye krizi, mülteci sorunu ve Suriye topraklarında bulunan tüm terör örgütleri ile ortak mücadele çabaları ele alınmıştır.
Yapıcı havada geçen toplantının sonucunda Suriye’de ve bir bütün olarak bölgede, istikrarın temin edilmesi ve sürdürülmesi için üçlü formattaki toplantıların devamı konusunda mutabık kalınmıştır.


MOSKOVA'DAN İLK AÇIKLAMA
Rusya Savunma Bakanlığı tarafından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Rusya, Suriye ve Türkiye Savunma Bakanları arasında üçlü görüşme yapıldı. Suriye krizi, mülteci sorununun çözümü ve Suriye'deki aşırılık yanlısı gruplarla mücadelenin ortak çabaları tartışıldı" denildi.
Tarafların bu müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, "Toplantının ardından taraflar bu formatta yürütülen diyaloğun yapıcı niteliği, Suriye ve bölgedeki durumun bir bütün olarak daha da istikrara kavuşturulması amacıyla devam ettirilmesi ihtiyacına dikkat çekti" ifadeleri kullanıldı.
 
Üst