124 bin kişi artık işsiz

1. alpay29

alpay29 Super Moderator

124 bin kişi artık işsiz

[​IMG][​IMG]
    23.03.2018 10:23
    TÜİK'in açıkladığı verilere göre 2017'de işsizlik oranı değişmezler işsiz sayısı 124 bin kişi artarak 3 milyon 454 bin kişiye çıktı.
    Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 'İşgücü İstatistikleri 2017' verilerine göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yıl 2016'ya göre 124 bin kişi artarak 3 milyon 454 bin kişi oldu.

İŞSİZLİK ORANI %10,9 SEVİYESİNDE GERÇEKLEŞTİ

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılında bir önceki yıla göre 124 bin kişi artarak 3 milyon 454 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %10,9 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde 0,2 puanlık azalışla %9,4 kadınlarda ise 0,4 puanlık artışla %14,1 oldu.

Aynı yılda; tarım dışı işsizlik oranı bir önceki yıla göre değişim göstermeyerek %13 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 1,2 puanlık artış ile %20,8 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran değişim göstermeyerek %11,1 olarak gerçekleşti.

İSTİHDAM ORANI %47,1 OLDU

İstihdam edilenlerin sayısı 2017 yılında, geçen yıla göre 984 bin kişi artarak 28 milyon 189 bin kişi, istihdam oranı ise 0,8 puanlık artış ile %47,1 oldu. Erkeklerde istihdam oranı 0,5 puanlık artışla %65,6 kadınlarda ise 0,9 puanlık artışla %28,9 olarak gerçekleşti.

Bu yıl, tarım sektöründe çalışan sayısı 159 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 823 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin %19,4’ü tarım, %19,1’i sanayi, %7,4’ü inşaat, %54,1’i ise hizmetler sektöründe yer aldı. Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında hizmet sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,4 puan, inşaat sektörünün payı 0,1 puan artarken, tarım sektörünün payı 0,1 puan, sanayi sektörünün payı 0,4 puan azaldı.

İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI %52,8 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

İşgücü 2017 yılında bir önceki yıla göre 1 milyon 108 bin kişi artarak 31 milyon 643 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,8 puan artarak %52,8 olarak gerçekleşti. Erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,5 puanlık artışla %72,5, kadınlarda ise 1,1 puanlık artışla %33,6 olarak gerçekleşti.

İŞSİZLİK ORANI EN YÜKSEK BÖLGE

İşsizlik oranı en yüksek bölge %26,9 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) iken, işsizlik oranı en düşük bölge %3,6 ile TR90 (Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane) oldu.

EN YÜKSEK İSTİHDAM ORANI

En yüksek istihdam oranı %54,4 ile TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) Bölgesi’nde gerçekleşti. En düşük istihdam oranı ise %28,2 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) Bölgesi’nde oldu.

İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI EN YÜKSEK BÖLGE

En yüksek işgücüne katılma oranı %59,1 ile TR21 (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) Bölgesi’nde gerçekleşti. En düşük işgücüne katılma oranı ise %38,6 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) Bölgesi’nde oldu.

Kaynak Yeniçağ: 124 bin kişi artık işsiz

NOT: sen saçını taramaya devam et...

2. Kiton01

Kiton01 Editor

çok yüksek bir rakam gittikçe iyiye doğru yol alır inşallah işsizlik açlık çok zor bir durum.

3. neronaga

neronaga Elit Üye

Kahvede oturmayi calismaya tercih edip suriyelilere istihdam sunan buyuk bir topluluk var...

4. Penqueen

Penqueen Banned

ve bu tüik raporu
    yani en az 2 katını alıyoruz bu sayının
    suriyelilere zaten hükümet deli gibi kesenin ağzını açmış
    almadıkları yardım yok
    paraya ihtiyaçları yok
    o yüzden suriyeliler çalışırken maaşa sigortaya falan bakmıyorlar
    ama kahvede oturmayı tercih ediyor dediğin insanlar hükümetin yardımlarından mahrum kaldığı için bu faktörleri göz önünde bulundurmak zorunda
    işverenlerde şu anda suriyeliler kozu var ve çok da iyi kullanıyorlar
    iş başvurusuna gittin diyelim, şak önüne şart geliyor
    bu maaşa çalışıyorsan çalış, çalışmıyorsan bak ben bu paraya 3 tane suriyeli çalıştırırım
    adam o paranın geçimini sağlayamayacağını bildiğinden kabul etmiyor işi
    yani onları da hükümet işverenler aracılığıyla kahve köşelerinde oturtuyor

• Beğen Beğen x 5
  5. Sebnemy35

Sebnemy35 Forum Kalfası

Maalesef çok hızlı artıyor işsizlik.

6. neronaga

neronaga Elit Üye

Her anlamda genelleme yapmak elbette sonsuz bir tartisma tabani yaratir ama turk calisan kalifiye olmadan ki( ara eleman gercekten yok) az calisip masa basi cok para kazanmak pesinde. Kanunlari satir satir takip ettikleri kadar mesleki bir kaynak incelemeye vakit ayirsalar dis kaynakli isgucu kendine yer bulamaz. Bu ulkede herseyde oldugu gibi taninan haklar da calisanlarca suistimal ediliyor. Isveren dediginiz kismi ayirmamiz lazim. 1. Grup devletle icice gecmis hakhukuk bilmez dev holdingler, 2. grup kobiler. Devletin akbaba gibi coktugu kobilerden nizami calisarak ayakta kalabilecek bir tane ornekleyemezsiniz. Cehaletin besledigi devlet yapisinin yarattigi bilincsiz ve tutarsiz ekonomik kosullarda kobilerin kurtarici olmasini bekleyemezsiniz. Yav cok doluyum bu konuda , bir ara daha uzun yazisalim:))

7. Penqueen

Penqueen Banned

bu ülkede neden şans oyunları çok oynanır biliyor musun?
    veya titan gibi, çiftlik bank gibi saadet zincirlerinin arkası kesilmez?
    bankerler vardı bir ara, milletin parasını toplayıp kayıplara karışan
    bunlar hep eskilerden kalma yanlış mantıklardan dolayı
    "benim memurum işini bilir" söylemini hatırlıyor musun?
    veya eski türk filmlerinde sabah öğretmenlik yapıp akşam pazarda limon satan tiplemeleri

insanımıza memurluk hep en lüks, en garanti iş olarak lanse edildi
    önce sırtını devlete daya, bir işin garanti olsun
    sonrasında ne yaparsan yap
    ister akşamları sen de pazarda limon sat, ister iş karşılığı rüşvet ye
    ister şans oyunlarında şansını dene, ister yatırım araçlarıyla paranı değerlendir
    her zaman için elinde ikinci bir gelir kaynağın da olsun memurluğun yanında
    çünkü memur maaşı bu ülkede hiçbir zaman tek başına yeterli olmamıştır

işte bu yanlış mantıklar silsilesi insanımızda durdurulamaz bir eylemi tetikledi
    hayal kurmak :)
    herkes ilk olarak memurluk peşinde koştu
    bu yüzden senin dediğin gibi bir mesleğe yönelip bunu öğrenme hep ikinci planda kaldı

ama asıl bomba akp nin başa geçmesiyle patladı diyebilirim sana
    akp hükümeti bu yanlış mantığı kendi doğrusu olarak gördü ve kademe kademe devlet kurumlarına kendi yardakçılarını topladı hep
    ciddi anlamda söylüyorum menderes dönemi dahil hiç bir dönemde bu kadar torpilcilik, adam kayırmacılık yaşanmadı bu ülkede
    yakın akrabalarını bırak, tüm sülalesini memurluğa sokanlar var
    o da yetmedi yeni yeni branşlar icat edilip oralar da dolduruldu
    100 bin tl maaş alan hükümetin memuru var bu ülkede
    insanlarda yavaş yavaş bu memur olma hayali suya düşünce özel sektörlere yönelmeler başladı
    mantık gayet basitti
    adam dayısının eniştesinin görümcesinin bilmem nesinin nesini memur olarak almayacak da seni beni mi alacak?
    burda işverenlerin eline bir koz verildi zaten
    nasıl olsa işi bilen yok, alt yapı sıfır
    ben istediğim paraya çalıştırırım
    memurluktan ümidi kesilen insanlar da mecbur kaldı kabul etmeye

yetmedi tabi
    zamanla insanların gözü açıldı, işi öğrenenlerin sesi yükselmeye başladı
    hakkımızı alamıyoruz diyenlerin sayısı çoğaldı
    bir anda ülke genelinde mesleki eğitim kurslarının sayısı patlama yaptı
    kaç kişinin dikkatini çekti bu durum bilmiyorum
    veya kamu spotlarında öyle cicili bicili anlattıklarına kaç kişi kandı
    "hepiniz eğitimini görüp sevdiğiniz mesleği yapacaksınız"
    bak hele bak ne kadar dostane bir çağrı
    işi bilenlere ciddi bir göz dağıydı bu aslında
    hem de hükümet eliyle yapıldı bu
    bak işi bilen tek sen değilsin, ben veririm eğitimini senden bir değil bin tane olur
    kır kıçını otur yerine
    sana ne veriliyorsa ona tamah edeceksin
    asgari ücret tartışmalarını hatırlıyor musun?
    hükümet yetkilileri işverenlerin ağzından nasıl verilir bu para deyip duruyorlardı
    senin cebinden mi çıkıyor neden bu kadar çok savunuyorsun diyen kaç kişi çıktı?

tabi sonra biraz ordan, biraz burdan orta noktayı bulmaya çalıştılar sesleri dindirebilmek için
    sanki nasıl yapılacak diyen kendileri değilmiş gibi biz yaptık oldu diye meydanlarda boy göstermelerini saymıyorum bile
    neyse dedim ya gözler açıldı bir defa kimse kapatamaz onları artık
    ülkede herşey günaşırı zamlanırken belirledikleri ücret komik olmaya başladı
    yine yükselen sesler
    her ay aynı maaşla evine aldığı erzak miktarı düşüyor nesine karşı çıkmasın
    ve yine hükümet eli

suriyelilere çalışma izni geldiği anda işverenler bir oh çekti
    ellerine bir koz daha geçti
    dediğim gibi şimdi suriyeli kozunu oynuyor hepsi
    yakında bu da bitecek
    buna da bir çözüm bulur insanımız merak etme
    bakalım sıradaki hamle ne olacak

8. Gila

Gila Moruk Moderator

Arpa ekip buğday biçmek yok.

Ne ekersen onu biçeceksin

9. alpay29

alpay29 Super Moderator

sıkıntı yapmayın ..

her derdin ilacı a haber..

10. KayaSecurity

KayaSecurity Cool Üye

Hımmm, bak şu ara eleman meselesi... en nefret ettiğim şey, sözde “ara eleman” azlığı şikayetleri. Şimdi şöyle bir durum var Türkiye gibi bir ülkede sana kimse hak ettiğini vermez.! Açıkçası yazdıklarınıza bakıyorumda sanki birinin düşüncesini kendi düşüncenizmiş gibi benimsemişsiniz hissi yarattı bende ya da başkasının ağızı ile de konuşuyor olabilirsiniz veya tamamen sizin bakış açınızda olabilir. Şöyle örnek vereyim ben OSB (Organize Sanayi Bölgesi) de oturuyorum. Sana istemediğin kadar ara eleman vereyim. Elektrik ve makine bakım onarımcısından tut tekstiline kadar ne ararsan var. Türkiye’de ara elemana köle gözüyle bakıyorlar. Her haltan en ince detayına kadar anlayacak çok çalışıp az para alacak mantığı var. Adam işe giriyor -ki bende öğrenciyim ve benimde kısa süreliğine çalışmışlığım var- bütün işi kendisi yapıyor tabii eyvallah adam işinden şikâyetçi değil. Bölüm şefi geliyor ne yaptın, nasıl gidiyor ? diyor. İşin son aşamalarına gelinmiş bitmek üzere. Diyor ki makinenin planı, projesi burada işinde durumu bu. Tamam diyor şef. Bölümün mühendisine gidiyor projeyi imzalatıyor -ki mühendisin yaptığı şey göz gezdirip imza atmak- mühendis bölümün müdürüne gidiyor bilgi veriyor. Bölüm müdürü genel müdüre o da patrona falan filan bu böyle gidiyor. Ay sonu geliyor müdürlerden bahsetmiyorum sadece işini yapan adam, şef, mühendisden bahsedeyim. Ay sonu geliyor;

Mühendis: 25.000₺
    Şef: 5.000₺
    Ara eleman: 2500₺

Bir halttan anlamayan adamlar hak ettiğinden fazlasını alıyor. En alt kadro ay sonunu o parayla denk getiremiyor. Bir şey almak istiyor alamıyor.

Şimdi diyeceksin ki “nasıl bir halttan anlamıyor koskoca mühendis adam, anlamasa neden işe alsınlar ?” iş yeri sahibinin aynı zamanda yurt dışında da işletmesi var orada PLC / PIC programlamaya mühendisi göndermek istiyor. Mühendis diyor ki ben programlama bilmiyorum.! Bunun üstüne ara eleman bildiğini söyleyip gönderiyorlar 1 hafta da koskoca işletmeyi programlayıp geri dönüyor ve 50.000₺ alıyor.

Eee, kardeşim sen bu adamın yerinde olsan ara elemanlık yapar mısın ? Sen ne işle meşgulsün ? Çünkü bu lafları söyleyenler genellikle işletme sahalarında pek bulunmayıp oturduğu yerden laf sayanlar oluyor. Tabii yanlış anlamayın lütfen tahmin yürütüyorum. Kesin konuşmuyorum.!

Tabi bu bahsettiğim işletmeciler en alt kadronun parasını zamanında yatırmayıp taşeron işçiler kullanıyorlar. Ayrıca bu işletmeciler kendi aralarında imzalı boş çek ile atışıp atışıp duruyorlar. Yok çeklere istediğin rakamı yaz fabrikanı çalışanlarıyla birlikte alacağım ayaklarına filan girmişlerdi bir ara... işte milletin parasıyla birbirlerine hava atıyorlar. Ara eleman evine zor ekmek götürüyor arkadaşım. Haliyle de benim çocuğum okusun babası gibi sürünmesin diye herkes çocuğunu okutuyor. Sonra da vay efendim eleman yok. Sana eleman olarak gelse kendini geçindiremeyecek ne yapsın ki ?

Yükleniyor...