23 Nisan MuRaTTK ve ESTERGON

ESTERGON
Genel Moderator


Milli birliğimize çok ihtiyacımızın olduğu şu günlerde
Tüm Wardom ailesinin
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nı kutlarız.
 
- Yönetici düzenlemesi: :
*
Banned
Yaşasın 23 Nisan!. :)

23 Nisan ULusaL EgemenLik ve Çocuk Bayramınız KutLu oLsun ...

 
- Yönetici düzenlemesi: :
İnsomnia
Misafir Üye
Her 23 Nisan'da bu cennet vatanın daha da iyi konumlara gelmesi dileğiyle bayramınız kutlu olsun:)
 
winxpeker
Banned
herkesin bayramı kutlu olsun...

aptal kafam yarın tatil olduğunu unutup hafta başında bugüne görev yazmışım:(
işin yok sabah 07:30 da köye git,allahım akıl karı bişi değil....
 
Zafer
Forum Ustası
23 Nisan 1920, Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk Halkının Egemenliğini ilan ettiği tarihtir.

Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz çocuklarımızın iyi yetişmesi amacıyla 23 Nisan, önemli bir vesiledir.

Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Milletimize ,bütün çocuklara ve wardom' da ki bütün üyelere kutlu olsun.
 
necdet35
Co-Admin
Site Yetkilisi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk BayramıBugün 23 Nisan 2008 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 88. yılını kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı 23 Nisan 1920, Ulusumuzun babadan oğula geçen saltanat yönetimini terk ederek halkın kendisini, seçtiği temsilcileri aracılığı ile yönetmeye başladığı günün adıdır. Devletimizin yönetim sisteminde bu tarihle başlayan büyük değişim, Türk Ulusunun binlerce yıllık tarihindeki en büyük devrimi simgeleyen 29 Ekim 1923te Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanmıştır. Büyük Önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ilk Meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü Ulusumuza aynı zamanda Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş ve bu yönüyle de büyük Önderimiz dünya ölçeğindeki eşsiz liderliğini bir kez daha göstermiştir.

En yakın zamanda tüm sorunlarını çözmüş bir Türkiye göreceğimiz inanç ve temennisiyle tüm Ulusumuzun ve çocuklarımızın bayramını kutluyor, bu vesileyle bu günleri bize armağan eden Büyük Önderimizin önünde bir kez daha saygı ile eğiliyoruz.
 
Zafer
Forum Ustası
23 Nisan 1920

Batı emperyalizmi Atatürk’e, Sevr’in önüne dikildiği için kızıyor, neye karşılık geldiği müphem din(ci) gruplarda din düşmanı olarak görme eğiliminde.

Bugün 23 Nisan 2009. Bundan 89 yıl önce, 23 Nisan 1920’de TBMM açıldı.

İstanbul’un işgalinden üç gün sonra, Ankara’da millî meclisin kurulacağını Mustafa Kemal duyurduktan sonra, meclisin açılma çalışmaları başlıyor.

“Meclisin 23 Nisan Cuma günü açılması kararı 21 Nisan 1920’de ‘gayet ivedidir’ kaydıyla Kolordulara, 61. Fırka Komutanlığına, tüm vilayetlere, bağımsız sancaklara, Müdafaa-i Hukuk Heyet-i Merkeziyelerine ve belediye başkanlıklarına şu telgrafla bildirilmiştir.

1. Allah'ın yardımıyla 23 Nisan Cuma günü, Cuma namazından sonra Ankara'da Büyük Millet Meclisi açılacaktır.

2. Vatanın bağımsızlığı, yüksek halifelik ve saltanat makamının kurtarılması gibi çok önemli vazifeleri olan Meclisin açılış gününü, Cumaya tesadüf ettirmekten maksat, o günün kutsallığından faydalanmak ve açılmadan önce sayın milletvekilleriyle Hacı Bayram Camii'nde Cuma namazı kılmak, Kuran ve namazın nurlarından faydalanmaktır.

Namazdan sonra Peygamberimiz (sav)'in sakalı ve sancağı el üstünde olduğu halde Meclis binasına gidilecektir. Camiden buraya kadar olan merasim için Kolordu Komutanlığı'nca özel olarak askeri tertibat alınacaktır.

3. O günün kutsallığını güçlendirmek için bugünden başlayarak valiliklerde, vali beyefendinin düzenlemesiyle hatim indirilecek, muhayiri şerif okunacaktır. Hatmin son kısımları Cuma namazından sonra Meclis binası önünde tamamlanacaktır.

4. Kutsal ve yaralı vatanımızın her köşesinde aynı biçimde bugünden başlanarak muhari ve hatm-i şerif okutularak Cuma günü ezandan önce selavat verilecek ve hutbede halife padişahımızın adı söylenirken, padişahımızın ve topraklarımızın bir an önce kurtuluşu ve mutluluğa erişmesi için dua edilecektir. Cuma namazı kılındıktan sonra hatim duası yapılarak yüce halifelik ve saltanat makamının ve bütün yurdun kurtulması uğrundaki milli çalışmaların kutsallığı ve milletin her bireyinin kendi temsilcilerinden oluşan Büyük Millet Meclisi'nin vereceği vatan görevlerini yerine getirmesine ilişkin vaazlar verilecektir. Sonunda halife ve padişahımızın, din ve devletimizin, vatan ve milletimizin kurtuluşu, mutluluğu ve bağımsızlığı için dua edilecektir.

Bu dini ve vatani törenin arkasından camilerden çıkıldıktan sonra bütün yurtta hükümet konaklarına gelinerek Meclisin açılmasından dolayı kutlama yapılacaktır. Her tarafta Cuma namazından önce Mevlid-i Şerif okunacaktır.

5. Yüce Allah'tan tam başarı dileriz."

( Kaynak: TBMM )


Egemenliğimizin 89. yılını kutlarken, nicesine aynı şuurla erişmeyi diliyorum.
 
ESTERGON
Genel Moderator
TBMM'nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920'yi Mustafa Kemal Atatürk, Türk çocuklarına

armağan etmiştir.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mızın 89. yılını kutlarız.
 
V€nüS
Forum Ustası
bugun cook uzun süre sonra gösterileri izleme şansım oldu kardeşim sayesinde:)

hava soguk diye biz hayıflanırken onlar kıpır kıpırdı:)

iyi ki böyle bayramlarımız var;)
 
Üst