30 Ağustos Zafer Bayramı MuRaTTK-ESTERGON

ESTERGON
Genel Moderator
Türk Milleti'nin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.


GÜNÜN ANLAMI VE ÖNEMİ


Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuz tamamen elimizden alınıyor, vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu.

Türk milletinin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi. 19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Amasya Genelgesi'nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri yapıldı. Daha sonra 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelen Atatürk, 23 Nisan 1920'de TBMM'yi kurdu. Böy-lece hem memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş oluyordu. Hem de Kurtuluş Savaşı'nın merkezi Ankara oluyordu.

TBMM meclisi yaptığı görüşmelerde yurdun durumunu ve kurtuluş çarelerini aradı. "Misak-ı Millî sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü"nden hareketle, düşmanla mücadele kararı alındı. Oluşturulan düzenli ordularla savaşa girildi. İlk başarı, Doğu'da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Bu savaşların kazanılmasıyla Yunanlılar'a büyük bir darbe indirilmiş oldu. Bunun üzerine Yunan ordusu yeniden saldırıya geçti. Saldırı üzerine Mustafa Kemal, or-dularına: "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz." emrini verdi.

Türk askeri, büyük bir azim ve fedakârlıkla bu karara uydu. 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle, Türk milleti 1699 Karlofça Antlaşmasından beri ilk defa toprak kazanmaya başlıyordu. Sakarya Savaşı, Türk milletinin savunma durumundan taarruz durumuna geçtiği önemli bir savaş olarak da tarihe geçti. Bu zafer sonunda, TBMM tarafından, Mustafa Kemal'e "gazi" unvanı ve "Mareşal" rütbesi verildi.

Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı'ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.

1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlandı. Güneydeki Türk birlikle-ri, büyük bir gizlilik içinde Batı cephesine kaydmld". İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane kaçırıldı. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silâhlar satın alındı. Ordumuza taarruz eğitimi yaptırıldı. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal'in başkomutan-lığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis'te vardı.
Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık
Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

Büyük Tarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. Hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline "dur" diyen ve kanımızın son damlasını akıtmadan yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatlayan bu büyük zaferi her yıl, 30 Ağustos günü, bayram yaparak kutluyoruz.
 
- Yönetici düzenlemesi: :
AlyaDua
Banned
"Iki Mustafa Kemal vardir; biri ben, et ve kemik geçici Mustafa Kemal... Ikinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem. O, ben degil, bizdir. O, memleketin her kösesinde yeni fikir,yeni hayat ve büyük ülkü için ugrasan aydin ve savasci bir topluluktur. Ben onlarin rüyasini temsil ediyorum. Benim tesebbüslerim, onlarin özlemini çektikleri seyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yasamasi ve muvaffak olmasi gereken Mustafa Kemal odur.

Yüce Türk Ulusunun 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlu olsun.
 
TASADAM
Forum Ustası
30 Agustos zafer bayramımız hepimize kutlu olsun.Hepimizin ortak noktası olan bu bayramı verebilmek için şehit olan gazi olanlardan Allah razı olsun.Saygılarımla
 
pesimist
Misafir Üye


çok anlamlı bir resim ve anlamlı bir yazı.. forza'dan alıntıdır..
 
LevenTx
Daimi Üye
...................................................
30 ağustos zafer bayramımız kutlu olsun...
 
- Yönetici düzenlemesi: :
henry_99
Forum Ustası
Tüm Türk Vatandaşlarının 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Jazz Blues
Forum Kalfası
Yok olmanın eşiğine gelen bir millet ... Ve bu milleti; içlerindeki bağımsızlık ateşini yakarak, vatanı, şerefi, bayrağı, namusu ve dini için savaşmasına ve Avrupa'ya tek başına söz geçiren bir Önder ...

O, öyle bir Önder ki; o, öyle bir ulus ki ve öyle bir ordu ki, memleketin istiklâlini ve bağımsızlığın fedakâr bekçisi olan Ordumuzdur ki, düşmana, Türk Bayrağı önünde selam verdirmesini, vatan nasıl kurtarılırmış; bağımsızlık için nasıl savaşılırmış gösteren bir bütünlük ...

Bu bütünlüğün unutulmaz zaferi olan bu mutlu günde '' Tüm Milletimin ve Wardom Ailemin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlar, bu vatan için canını seve seve veren aziz şehitlerimizin Ruhlarının Şâd Olmasını Dilerim '' ... Emir DOSDOGRU
 
Üst