50 yıllığına mezara gömülen '57 Plymouth Belvedere | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

50 yıllığına mezara gömülen '57 Plymouth Belvedere

fearof

Forum Ustası

50 Yıllığına Mezara Gömülen ''1957 Model Plymouth Belvedere''


Oklahoma, 1957 yılında eyalet ilan edilmesinin 50'nci yılını kutlamıştı. Bu çerçevede düzenlenen bir etkinlikte 50 yıl sonra çıkarılmak üzere 1957 model altın ve gümüş renkli Plymouth Belvedere marka bir araç, üç kat koruyucu malzemeye sarıldıktan sonra Tulsa Adliye Binası'nın bahçesindeki depreme dayanıklı betondan bir çukura gömüldü. Aracın içine o güne ait çeşitli fotoğraflar, mesajların yer aldığı bir kutu da kondu.

1957 yılında zaman makinesi olmak üzere gömülen Plymouth Belvedere marka araç, 2007 yılında çıkarıldı. Aracın büyük ölçüde çürüdüğü görüldü.


Aracın gömülme ve çıkarılma görüntüleri ;

Mahkeme Bahçesinin altına gömmüşler, bir de Eyalet İlan Edilişinin 100. Yılı Kutlama Komitesi tarafından açılmak üzere yazmışlar. Bir de çekiliş yapmışlar, Tulsa İlçesinin 2007'deki nüfusunun kaç olacağını en yakın bilene araba (veya ondan geriye ne kaldıysa) hediye olarak verilecekti. Çekiliş kuponları çelik bir muhafazanın içine konmuş ve arabada saklanmıştı.Ayrıca 2007 yılında içten patlamalı motorların tarihe karışmış olabilme ihtimaline karşı 10 galon (37 litre) benzin, bir sandık bira, ve torpido gözüne de tipik bir kadın el çantasının muhteviyatları olan 14 toka, 1 şişe sakinleştirici hap, 1 ruj, 1 kutu sakız, peçete, 1 paket sigara, kibrit ve 2,43 dolar da para arabayla birlikte gömülmüştü.

Tulsa İlçesinin 2007'deki nüfusu olan 382.457 sayısını en yakın tahmin edecek ve arabayı kazanacak olan kişinin belirleneceği katılımmaya katılanların adları yazılı bir mikrofilm de aracın içinde bulunuyordu.

COSMOLENE adında bir maden koruma cilası/pastası ile kaplamış ve plastikle satmışlar. Fakat metal bir denizcilik konteyneri yerine betondan mezar hazırlayıp için koydukları ve bu mezar da yoğun trafiğin olduğu bir yola 6 metre uzaklıkta olduğu için titremelerden beton araralıklarının arasından su ve çamur girdiği, arabanın komple ve tek parça olarak yekpare pas bloku haline geldiği ve PLYMOUTH uzmanı BOYD CODDINGTON'un bile arabayı çalıştıramadığı kaydedildi.

Tabi araç sonra yeniden toplanmış.


Elbette farklı saklama koşulları altında bu araç bu hâle gelmezdi ama işin esprisi "aracı gömüp-çıkarmak" olduğu için böyle birşey yaptıklarını düşünüyorum. Yoksa depoda bile dursa bu araç bu hâle yine de gelmezdi herhalde..
 
Son düzenleme:
Üst