6 Maddede Dedicated Server Nedir Kimler Dedicated Sunucu Kullanmalı

fearof
Forum Ustası
6 Maddede Dedicated Server Nedir? Kimler Dedicated Sunucu Kullanmalı?
Bir web sitesine sahip olanlar ya da sahip olmak isteyenler öncelikle bir server yani sunucu hizmeti edinmek durumundadır. Sahip olunan alan adının internet üzerindeki herkese açık hale gelmesi, site içerisine girilecek verilerin depolanması ve işlenmesi sunucular aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu işlere adım atmak isteyenlerin bilmesi gereken en temel bilgilerden biri de “Dedicated” ve “Paylaşımlı sunucu”lar arasındaki farktır. “Dedicated server nedir?” sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu listemizde “X maddede dedicated server nedir? Kimler paylaşımsız sunucu kullanmalıdır?” konusunu işleyeceğiz.

1. “Dedicated server” paylaşımsız sunucu demektirİngilizce kelimelerden oluşan “Dedicated Server” kavramı, temel olarak paylaşımsız sunucu anlamına gelir. Adından da anlaşılabileceği üzere bu tip sunucular kişilere ya da firmalara özel alanları temsil eder. Dedicated server’ların depolama alanı, ağ bağlantısı ve işlem kapasitesi sadece size aittir. Bu tip sunucularda hiçbir ortak kullanıcı bulunmaz.


2. Dedicated server hizmetleri hacmi yüksek olan web siteleri için idealdirEğer sahip olduğunuz web sitesi geniş kitlelere erişiyorsa, içerisinde çok sayıda dosya barındırıyorsa veya aktif bir iletişim alanına sahipse paylaşımsız yani dedicated server edinmeniz en iyi tercih olacaktır. Paylaşımlı sunucularda sunucunun işlemcisi, RAM miktarı, depolama alanı ve ağ kullanımı bölünmüş şekilde dağıtılır. Örneğin sekiz adet kullanıcının barındığı bir paylaşımlı sunucuda sistemin tüm imkanları sekize bölünerek kullanılır. Bu da doğal olarak performansta düşüşlere, site açılışında ve veri yüklemede yavaşlamalara sebep olur. Eğer siteniz yüksek hacimli bir siteyse dedicated server tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

3. Kişisel verilerin barındığı ya da e-ticaret gibi kritik işlemlerin gerçekleştiği sitelere sahip olanlar dedicated server kullanmalıdırDedicated server’ların bir diğer avantajı da anahtarının sadece sizde bulunması olarak nitelendirilebilir. Paylaşımsız bir sunucuya, sunucunun hizmet sahibinden başkasının girmesi mümkün değildir. Bu doğrultuda web sitesi içerisinde üyelerin kişisel verilerinin barındığı ya da e-ticaret gibi kritik işlemlerin gerçekleştirildiği web sitelerinin dedicated server’lar üzerine kurulması gerekmektedir. Paylaşımlı sunucularda kurulmuş web siteleri üzerinden bu tarz işlemlerin hizmete sunulması her zaman risktir. Kişisel verilerin korunması kanunları doğrultusunda ağır cezalara sebebiyet verebilecek durumlardan kaçınmak için bu tip kullanım senaryolarında paylaşımsız sunucuların tercihi şarttır.

4. Dedicated sunucu tercih edecek olanların sunucu yönetimini bilmesi ya da bilen kişileri ekibine dahil etmesi gerekirDedicated server sistemlerinin bir bakıma dezavantajı olarak görülebilecek bir nokta, bu tip sunucuların yönetim zorluğudur. Paylaşımlı sunucular herkesin yönetebileceği şekilde basitleştirilmiş arayüzlerle kontrol edilirken dedicated sunucular bir sunucu yönetim bilgisi gerektirmektedir. Dedicated server hizmetini satın aldıktan sonra elinizde kodlardan oluşan bir kumanda paneli, bir sunucu bilgisayarı ve bir ağ bağlantısından başka şey olmaz. Bu doğrultuda dedicated sunucu tercihinde bulunmadan önce gerekli altyapıyı hazırlamanız gerekecektir.


5. Dedicated server’ların maliyeti paylaşımlı sunuculara göre biraz daha yüksektirTüm kontrolü size ait olan bir paylaşımsız sunucuya sahip olmak hem bir üst maddedeki sunucu yönetimi bilgisini gerektirir, hem de maliyet hesaplarını daha iyi yapmanızı mecbur kılar. Dedicated server hizmeti aldığınızda sadece size ve sizin web sitenize hizmet edecek bir sunucuya sahip olacağınız için bu sunucuların maliyeti paylaşımlı sunuculara göre daha yüksektir. Ancak şunu unutmayın, dedicated sunucular bant genişliği, RAM ve saklama alanı olarak çok daha kapsamlı çözümler sunar. Eğer yeterince büyüdüğünüzü ve maliyeti karşılayabileceğinizi düşünüyorsanız hiç düşünmeden dedicated sunuculara terfi edin.

6. Birçok dedicated server türü bulunur. Bunlar arasından size uygun olanı tercih etmek için uzmanlarla görüşünDedicated sunucular kullanım alanlarına göre farklı çeşitlere sahiptirler. Web sitenizin ya da internet üzerinden vereceğiniz hizmetin yapısına göre dedicated sunucu tercihinizi iyi yapmanız gerekir. Temel, yüksek performanslı, bant genişliği odaklı, uygulama odaklı ve veri tabanı odaklı dedicated server hizmetleri piyasadaki firmalar tarafından sağlanmaktadır. Bu noktada hizmet tercihinizi belirlemeden önce bir profesyonel görüşü almanız ve yol haritanızı iyi çizmeniz gerekir.

KAYNAK:
 
Üst