744 bin lira kirası olan lüks uçakla Cibutiye cami açılışına gittiler

alpay29
Super Moderator
Site Yetkilisi
744 bin lira kirası olan lüks uçakla Cibuti'ye cami açılışına gittiler

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Eski Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun 6 saat süren yolculukla, 744 bin lira kira maliyeti bulunan kiralık uçakla birlikte Cibuti'de inşaa edilen 2. Abdülhamit Han Camii'nin açılışına katıldığı belirtildi.
01-12-2019 19:45
ANKA’nın haberine göre, geçen yıl Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank’ın 17 saatlik Arjantin seyahatinde kullandığı ve tartışmalara neden olan lüks kiralık uçak bu yıl da Cibuti’deki cami açılışıyla gündeme geldi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Eski Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun 6 saat süren yolculukla, 744 bin lira maliyeti bulunan kiralık uçakla birlikte Cibuti’de inşaa edilen 2. Abdülhamit Han Camii’nin açılışına katıldığı belirtildi.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop hafta içinde, Türkiye’de AKP’li bakanlar ve diğer yetkilileri taşımak için bulundurulan 10 civarında VİP uçaktan biri olan Gulfstream G550 tipi özel jet ile 42. Afrika Parlamenter Birliği Konferansı için gittiği Cibuti’de Ulusal Meclis Başkanı Mohamed Ali Houmed ve Cibuti Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya tarafından karşılandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cibuti’de gerçekleştirilen 42. Afrika Parlamenter Birliği Konferansı kapsamında Katar Şura Konseyi Başkanı Ahmed Bin Abdullah Al Mahmoud, Burkina Faso Ulusal Meclis Başkanı Alassane Bala Sakande, Cibuti Meclis Başkanı Muhammed Ali Houmed ile görüştü, onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı. Şentop, Türkiye’nin Cibuti Büyükelçiliği‘nce verilen resepsiyona katıldı. Resepsiyonda Cibuti’de yaşayan Türk vatandaşları ve Türk üniversitelerinden mezun Cibutili gençler de hazır bulundu.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ VE ESKİ BAKAN VEYSEL EROĞLU KATILDI
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cibuti’de Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan II. Abdülhamid Han Camii’ni ibadete açtı. Törene Cibuti Meclis Başkanı Muhammed Ali Houmed ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Çevre ve Orman eski bakanı Veysel Eroğlu da katıldı.

KİRALIK LÜKS UÇAĞIN MALİYETİ
Muhalefet tarafından “AKP VIP filosu” olarak adlandırılan filoda yer alan Gulfstream G550’nin tahmini olarak saatlik yakıt masrafı 1800 dolar. Saatlik kiralama maliyeti ise 9 bin dolar civarında.

TBMM Başkanı Şentop ve heyetinin Cibuti seferi yaklaşık 6 saat sürdü. Uçuşun sadece yakıt masrafının 21 bin 600 dolar, yani 124 bin lira, yani yaklaşık 61 asgari ücretlinin aylık maaşına, kiralama maliyetinin de 108 bin dolar, yani 620 bin lira, yani 303 asgari ücretlinin aylık maaşına eşit olduğu ifade edildi.

CİBUTİ’YE HİBE BARAJ YAPILDI
Öte yandan Amboulik Barajı, Cibuti nüfusunun yüzde 75’inin yaşadığı başkent Cibuti’nin taşkınlardan korunması amacıyla Türkiye tarafından hibe olarak inşa edildi.


kaynak
 
Üst