AB, "Dondurulmuş Dönere Fosfat Koymayın" Dedi...

 1. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  15,747
  Beğeni:
  3,295
  Avrupa Parlamentosu Gıda Komitesi dondurulmuş dönerde katkı maddesi olarak kullanılan fosfatı yasaklamak istedi, Türk dönerciler ayağa kalktı.


  "DÖNERE YÖNELİK BİR KASIT"

  Almanya'nın başkenti Berlin'de döner üreten bir şirketin sahibi Remzi Kaplan, dondurulmuş dönerde katkı maddesi olarak kullanılan fosfatın yasaklaması girişimine ilişkin, "Bu dönere yönelik bir kasıttır." dedi.


  "İKİ YIL ÖNCE DE GÜNDEME GELMİŞTİ"

  Kaplan, dönerde kullanılan fosfat maddesiyle ilgili konunun yeni olmadığını, iki yıl önce iki milletvekilinin AP'ye önerge verdiğini hatırlatarak, şimdi konunun yeniden gündeme getirildiğini belirtti.


  "FOSFAT OLMADAN DA DÖNER YAPABİLİRİZ"

  Döner üretiminde fosfatın kendileri için çok önemli olmadığını vurgulayan Kaplan, "Fosfat olmadan da döner yapabiliriz. Sadece gündem yaratılıyor." ifadelerini kullandı.


  "DÖNERDE ÇOK AZ FOSFAT KULLANILIYOR"

  Berlin'de faaliyet gösteren başka bir döner firmasının sahibi Hasan Babur da bu konunun iki yıldır konuşulduğuna işaret ederek, döner sektöründe fosfatın az miktarlarda kullanıldığını söyledi.

  Almanya'da döner üretiminde 110 bin kişinin çalıştığı belirtiliyor.


  KALBE ZARARLI OLDUĞU BELİRTİLİYOR

  AP üyeleri, fosfatın kalp sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle döner ve kebaplarda kullanımının yasaklanmasını istemişti.

  Yapılan oylamada, düzenleme 22'ye karşı 32 oyla kabul edilirken, teklifin yasalaşabilmesi için AP Genel Kurulu'nda da oylanması gerekiyor.

  Konuyla ilgili anlaşmazlığın, Strazburg'da 11-14 Aralık'ta yapılacak oylamada sonuçlanması bekleniyor. AP Genel Kurulu mutlak çoğunlukla karşı çıkarsa, düzenleme bloke edilmiş oluyor.


  Kaynak


  Fosfatın Zararları Nelerdir?


  1-Eşyaların üzerinde kalıntı bırakma riski: Fosfat içeren deterjanlar ile temizlenen eşyalar kolay bir şekilde kirlerden arındırılır. Ancak fosfat bazı eşyalara zarar verebilir.


  Birtakım eşyaların fosfat içeren deterjanlarla yıkanması eşyaların üzerinde çeşitli kalıntıların oluşmasına neden olabilir. Yani eşyaların durulamasından sonra bile eşyalarda deterjan kalıntısı olabilir.


  2-Çevreye etkisi: Fosfat zararları arasında belki de en önemli olanlardan bir tanesi de çevreye olan zararlarıdır. Bu durum fosfat ile ilgili en büyük kaygılardan bir tanesidir. Fosfatın olumsuz etkilerinden bir tanesi sudan kolay bir şekilde temizlenemiyor olmasıdır.


  Bu nedenden dolayı kullanıldıktan sonra atık sularda bulunan fosfat, akarsulara, göllere ve son olarak denizlere karışır. Sonrasında yosunlar ile birleşen fosfat direkt olarak çoğalmaya başlar.


  Yosunlardaki bakteriler yosunların parçalanmasına neden olur ve sudaki oksijen azalır. Durum böyle olunca da suda yaşayan canlıların nesli zamanla tükenir.

  Bu durum insanların zarar görmesine kadar devam eder. Çünkü suda yaşayan çok sayıda canlı insanların önemli besin kaynaklarını oluşturur.


  3- Kansorejen madde taşır: Fosfatın olumsuz etkilerinden bir tanesi de kansorejen madde taşıyor olmasıdır. Kansorejen madde taşıyan fosfat insanların sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkiler.


  4-Eşyalar ile ilgisi: Fosfat içeren deterjanlar ile temizlenen eşyalar herhangi bir sıcak yiyecek ile birleştiği zaman fosfat yeniden ortaya çıkar ve diğer etkilerini göstermeye devam eder.


  Çünkü fosfat sıcak ile temas ettiği zaman kap içinde bulunan yiyeceğe geçer. Bu şekildeki kaplardan yemek yenildiğinde ise fosfat dolaylı yoldan kişilerin midesine girer ve çeşitli sindirim sistemi sorunlarına yol açar.


  5-Yemeklere etkisi: Organik olan bir yiyeceğin fosfat ile birleşmesi kansorejen yiyecek durumuna gelir.


  Birçok evde bulaşıkların yıkanması için kullanılan bulaşık deterjanlarının fosfat içerdiğini daha önce belirtmiştik.

  Sürekli olarak fosfat içeren deterjanlar ile yıkanan bulaşıkların tamamında böyle bir risk her zaman vardır.

  6-Cilt üzerine etkisi: Fosfat içeren deterjanların hem yalın halde hem de su ile temas ettikten sonra cilt üzerinde olumsuz etkileri bulunur.


  Fosfatın cilt üzerindeki olumsuz etkileri arasında mantar ve egzama başta olmak üzere pek çok cilt rahatsızlığı bulunur.


  Hatta daha ciddi boyutlarda çeşitli kanserlere neden olduğunu bile söyleyebiliriz.  Kaynak
   
  • Beğen Beğen x 1
  #1
 2. Sebnemy35

  Sebnemy35 Forum Kalfası

  Katılım:
  21 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,211
  Beğeni:
  239
  Bildiğimiz ete ne gerek var haklı adamlar
   
  #2
 3. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  15,747
  Beğeni:
  3,295
  Biz de kullanılıyor
  Hele Ucuz Tavuk dönerden
  uzak durun...

  Raf ömrü geçen tavukları
  toplayıp çamaşır suyu ile yıkayıp
  Tavuk döner olarak satıyorlar :(
   
  #3
 4. CekoReis

  CekoReis Forum Kalfası

  Katılım:
  9 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,007
  Beğeni:
  101
  Mide kalktı sabah sabah teşekkürler :)
   
  #4
 5. vantura

  vantura Super Moderator

  Katılım:
  17 Haziran 2006
  Mesaj:
  24,776
  Beğeni:
  1,152
  Özellikle ucuz tavuk dönerin içindeki maddeleri satışı yapan birinden bizzat öğrenmiştim.

  Tavuk derisi,ibik,tavuk ayağı,barsağı,kemik öğültülerek kıyma haline getiriliyor ve döner şekline gelip üzeri de tavuk etine benzesin diye tavuk derisi ile kapatılıp kızartılıyormuş.

  Yanlış anlaşılmasın bu sadece ucuz tavuk dönerde varmış
   
  #5
 6. CekoReis

  CekoReis Forum Kalfası

  Katılım:
  9 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,007
  Beğeni:
  101
  fosfat ne yapıyormuş ki
   
  #6
 7. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  15,747
  Beğeni:
  3,295
  sabahtan akşama kadar
  sıcağın karşısında pişmeyen kısımlar
  bozulmasın diye....
   
  #7
Yükleniyor...