ABD'de 12 yaşındaki Oswalt odasında nükleer füzyon reaktörü geliştirdi

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,924
  Beğeni:
  4,562
  ABD'de 12 yaşındaki Oswalt odasında nükleer füzyon reaktörü geliştirdi

  [​IMG]

  Yaşıtları Lego oyuncaklarından yaptıkları evlerle gurur duyarken, 12 yaşındaki Jackson Oswalt odasında nükleer füzyon reaktörü yapmayı başardı. Genç mucit Amerikalı bilim otoritelerinin çalışmasını teyit etmesini bekliyor.

  Amerika Birleşik Devletleri'nin Tennessee eyaletinde yaşayan Jackson Oswalt yaklaşık bir yılda evinin bir odasında nükleer füzyon reaktörü geliştirdiğini iddia ediyor.

  Oswalt'ın çalışması bilim insanları tarafından henüz teyit edilmese de, ABD'de yeni keşiflerin paylaşıldığı "Açık Kaynak Fusor Araştırma Konsorsiyumu" genç mucitin sonuçlarını doğruladı. Grubun web sitesi yöneticisi Jason Hull'a göre Oswalt, nükleer füzyonu başarıyla tamamlayan tutkulu kişilerin listesine eklendi.

  Böylelikle Oswalt’ın, nükleer füzyon reaktörü geliştiren dünyanın en genç insanı olan 14 yaşındaki Taylor Wilso'ın unvanını da elinden alması bekleniyor.

  [​IMG]

  Malzemeleri eBay'den satın aldı
  Oswalt, odasında monte ettiği ev yapımı reaktör için internet alışveriş sitesi olan eBay'dan eski vakum ve pompa gibi ürünler satın aldı.

  Malzemelerin hepsinin kullanım için yeterli olmadığının altını çizen Oswalt, ekipmanların üzerinde bazı değişiklikler yaptığını belirtti. Son çalışmaları tamamlayan Oswalt, füzyon enerjisini serbest bırakan yüksek sıcaklığa sahip atomları birleştiren bir reaktör yapmayı başardı. Yüksek seviyede enerji üreten makine, tıpkı güneş sistemi ve yıldız sisteminde olduğu gibi atomların birleşmesini sağlıyor.

  [​IMG]

  Toplam 10 bin dolara maloldu
  Çocuklarının başarısından gurur duyan ailesi, Oswalt'ın bu projesini hep desteklediklerini ve makinenin yapımı için yaklaşık 10 bin dolar harcama yaptıklarını açıkladı. Genç mucitin bu projesinin nedeni ise diğer insanların füzyon reaktörleriyle neler yaptıklarını öğrenmek olduğunu söyledi.


  KAYNAK:
   
  • Beğen Beğen x 1
  #1
 2. gorkem

  gorkem Forum Ustası

  Katılım:
  17 Şubat 2005
  Mesaj:
  3,641
  Beğeni:
  331
  yani bu çocuk odasında atomları güneşin çekirdeği kadar hatta daha sıcak bir noktaya getirmiş ve bunların birleşerek farklı bir element oluşturmasını sağlamış, hatta bu olayı ebayden aldığı alet edevatla yaparak bu kadar yüksek sıcaklıktaki tepkimeyi kontrol altına almış?..
   
  #2
 3. Gila

  Gila Moruk Moderator

  Katılım:
  23 Şubat 2008
  Mesaj:
  61,258
  Beğeni:
  5,395
  Akp - Feto iş birliğiyle aptal bir nesil devşirildi. Bu neslin aslında çok zeki bir nesil olduklarına kendilerini inandırmaları için osuruktan bilim fuarları tertipleyip zikirmatik, organik hoşaf, imam eriği gibi geri zekalılık örneklerini ödüllendirerek aptallığı teşvik ettiler

  16 yıl önce temeli atılan projenin kurbanı zavallı gençler, şu an 30 lu yaşlarda oy kullanan bir zombi ordusu olarak kendilerini aptallaştıran efendilerinin değirmenine hem oy kullanarak hem üçer beşer yeni zombiler doğurarak su taşıyorlar.

  Hal böyle olunca elin gavuru yapıyor
   
  #3
 4. Nazim_Hikmet

  Nazim_Hikmet Forum Ustası

  Katılım:
  9 Aralık 2010
  Mesaj:
  2,677
  Beğeni:
  34
  iyide tehlikeli bişey degilmi nukleer diyor apartımanda kler korkmuyormu ben o apartımanda yaşamak istemezdim .
   
  #4
 5. mavera55

  mavera55 Forum Kalfası

  Katılım:
  7 Ağustos 2011
  Mesaj:
  1,625
  Beğeni:
  255
  Sen yaşadığını mı zannediyorsun Nazım,
  seninki de yaşamak mı be.........:p
   
  • Beğen Beğen x 2
  #5
 6. Gila

  Gila Moruk Moderator

  Katılım:
  23 Şubat 2008
  Mesaj:
  61,258
  Beğeni:
  5,395
  Yine dün akşam yemekte hamsi vardı anlaşılan :)
   
  • Beğen Beğen x 2
  #6
Yükleniyor...