Abdulkadir Selviye göre Z kuşağı Atatürkçü ve milliyetçi lider istiyor

alpay29
Super Moderator
Site Yetkilisi
Abdulkadir Selvi’ye göre Z kuşağı Atatürkçü ve milliyetçi lider istiyor


06.07.2020 10:58
Abdulkadir Selvi’ye göre Z kuşağı Atatürkçü ve milliyetçi lider istiyor

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, son günlerin en çok konuşulan konularından olan Z kuşağını köşesine taşıdı. Selvi, Z kuşağının Atatürkçü ve milliyetçi bir tutum sergilediğini ifade etti.

Son günlerin en çok tartışılan konularından biri de Z kuşağı oldu. Yapılan anket sonuçlarında gelecek seçimlere etkisinin ağırlıkta olacağı Z kuşağı için partiler de çalışma başlattı.
Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’de Z kuşağını bugünkü köşesine taşıdı. Z kuşağının Atatürkçü ve milliyetçi bir tutum sergilediğini ifade eden Selvi, bu kuşağın lider profilinde milliyetçilik, otoriterlik ve Atatürkçülüğün ön planda olduğunu aktardı.
İşte Abdulkadir Selvi’nin yazısının ilgili bölümü:
"Siyaseti sevmemek yüzde 47.3’le ilk sırada geliyor. Onu yüzde 35.4’le siyasilere olan güvensizlik takip ediyor. Yolsuzluk iddiaları, yalan söyleme, ayrımcılık, kutuplaşma ise bu ilgisizliği besleyen nedenler olarak ortaya çıkıyor. Ama siyasette liderin ne kadar belirleyici olduğunu burada da görüyoruz. Yüzde 15.8’le liderlere olan güvensizlik gelirken, liderlerin tutumu yüzde 15.1’le onu takip ediyor.

Z KUŞAĞI NASIL BİR LİDER İSTİYOR?
Belki hepinizi şaşırtacak sonuç buradan çıkıyor. Lider profili olarak milliyetçilik, otoriterlik ve Atatürkçülük ön plana çıkıyor.
1- Araştırmaya göre Z kuşağının yüzde 35.7’si otoriter bir lider istiyor.
2- Milliyetçi lider isteyenlerin oranı ise yüzde 45.4’e ulaşıyor.
3- Atatürkçü lider tercihinde bulunanların oranı da yüzde 35.5’le yüksek tercihler arasında yer alıyor.
Bu veriyi besleyen bir gösterge ise toplumun yüzde 46.5’i milliyetçi, yüzde 46.1’i Atatürkçü olarak tanımlanması.

NEYE GÖRE OY VERİYORLAR?
Z kuşağının oy verme gerekçeleri de incelenmeye değer sonuçlar ortaya koyuyor. Ekonomi, yüzde 45.4’le ilk sırada geliyor. Onu yüzde 43.3’le partinin gelecek projeleri oluşturuyor. Araştırmaya ciddi bir itirazım söz konusu. Özgürlüklerine bu denli düşkün olan kuşağın siyasi tercihlerinde özgürlükler hiçbir yerde çıkmıyor.

Kaynak Yeniçağ: Abdulkadir Selvi’ye göre Z kuşağı Atatürkçü ve milliyetçi lider istiyor
 
Üst