Adiniz Adresİnİz Oluyor

style
Hızlı Çırak
İnternette Türkiye'yi simgeleyen "tr" uzantılı adreslerde yenilikler birbirini izliyor. Türkiye'de "tr" uzantılı adresleri tescilde tek yetkili kurum olan ODTÜ Alan Adı Yönetimi (Domain Names Systems-DNS), bugüne kadar sadece sanatçı ve ünlü işadamlarına verilen isim ve soyisimden oluşan ''com.tr'' uzantılı internet adreslerini, 7 Şubat 2005 tarihinden itibaren artık isteyen herkese verecek.

İnternet Kurulu DNS Çalışma Grubu ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, DNS Yönetimi'nin Türkiye internetini büyütmek ve kullanımı artırmak üzere alan adı tescilinden bir dizi yenilikler üzerinde çalıştığını belirtti.
Akgül, bu çerçevede bugüne kadar sadece sanatçılara ve ünlü işadamlarına verilen isim ve soyisimden oluşan ''com.tr'' uzantılı adresleri artık nüfus cüzdanı örneğini gönderen herkesin alabileceğini söyledi.

Akgül, gelen talepler doğrultusunda ''com.tr'' uzantılı isim ve soyisimden oluşan internet adreslerini tescil edeceklerini ifade etti. Akgül, ''com.tr'' uzantılı isim ve soyisim adreslerinin sadece gerçek kişilere verileceğini ve yıllık kullanımının 25 milyon lira olacağını kaydetti.

Daha önce isim ve soyisim kombinasyonlarının name.tr, biz.tr ve info.tr uzantılarıyla alınabildiğini de anımsatan Akgül, bu kombinasyonların yıllık kullanımının 5 milyon lira olduğunu, bu uygulamanın da aynen devam edeceğini belirtti.

Alan Adı Yönetimi'nin yeniliklerini bu yıl da sürdüreceğini bildiren Akgül, Türkiye'de çok sayıda alan adını kullanıma açan DNS Yönetimi'nin noterler için ''not.tr'' ve eczacılar için ''ecz.tr'' uzantılı adresleri alabilmelerine imkan verecek düzenlemeler üzerinde hazırlıkların sürdüğünü belirtti.
 
swain
Daimi Üye
evet beyler sadece tr verseler cok daha guzel olur mesela ornek.uk oluyor neden tr olmasın
bızımkı tanınmayacagı ıcın mı com şartı getırmısler :)
 
OuTLaWsys
Banned
uk gr çoğu ülkede oluo bi bisde yok burası gecikmelerin memleketi bi kaç sene sonra olur bizde de alışın artık :)
 
Üst