Ağva / İsatanbul "benim kareden"

 1. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  25,481
  Beğeni:
  3,915
  Ağva, İstanbul’un doğasıyla ünlü sahil kasabalarından biri. Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bulunan belde İstanbul’un Batı Karadeniz’e doğru uzanan kıyı şeridi üzerinde yer alıyor. Adı Latince ‘iki dere arasına kurulmuş köy’ anlamına gelen Ağva’nın tarihi MÖ 7. yüzyıla uzanıyor

  Bir çok uygarlığın geçiş noktası olan beldede, Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi medeniyetlerin izleri bulunuyor. İstanbul’da şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve doğaya karışmak için için en çok tercih edilen yerlerden biri olan Ağva, nehirleri, plajları, köyleri ve koylarıyla şehrin turistik merkezleri arasında.


  Ağva Gezilecek Yerler

  İstanbul merkeze 97 km uzaklıktaki Ağva’ya, büyük bir bölümü otoban olan yoldan ulaşılabiliyor. Özel aracınızla gidecekseniz Ümraniye-Şile yolunu takip edin. Şile’den sonra, Ağva’ya giden sahil yolunu kullanarak, Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahını izleyin. Toplam bir buçuk saatte Ağva’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul-Üsküdar veya Ümraniye’den her saat başı Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor, aynı yolu kullanarak, önce Şile’ye, sonra Ağva’ya gidilebiliyor.

  1. Ağva Plajı

  [​IMG]

  Ağva Plajı, Göksu ve Yeşilçay nehirlerinin denize döküldüğü iki nokta arasında yer alıyor. 3 km uzunluğuna sahip olan plaj Ağva merkeze yakın olması nedeniyle sık sık ziyaret ediliyor. Özellikle yaz aylarında en kalabalık zamanlarını yaşayan Ağva Plajı’nda tuvaletler, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama yerleri de bulunuyor. Plajın yakınlarında ayrıca kafe ve çay bahçeleri, sağlık ocağı ve eczane de mevcut.

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  • Beğen Beğen x 1
  #1
 2. morko58

  morko58 Forum Ustası

  Katılım:
  13 Şubat 2005
  Mesaj:
  3,053
  Beğeni:
  525
  İyi gezmişsin tam gezilmesi görülmesi gerekene zamanda gitmişsin bir bakıma sessiz sakin rahatça kafa dinlemişsindir.
   
  #2
Yükleniyor...