Akıllı Telefonlara TRT Zammı Geliyor!

 1. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  24,799
  Beğeni:
  3,569
  Akıllı Telefonlara TRT Zammı Geliyor!

  Bakanlar Kurulu'nun resmi gazetede yayımlanan kararına göre TRT bandrol vergisinin yeniden düzenlendi. %4 oranında artan vergiyle birlikte akıllı telefon fiyatları da zamlanacak.

  [​IMG]

  Satın almış olduğumuz ürünlerin ederinden kat be kat daha fazlasını vergilere ödediğimiz su götürmez bir gerçek. İthal edilen ürünlerin fiyatlarına binen vergilerden belki de en dikkat çekeni TRT bandrol vergisi olabilir. Şimdi ise Türkiye Radyo-Televizyon Gelirleri Kanunu’nda yapılan yeni düzenlemeyle birlikte TRT bandrol vergisi zam yapıldı.

  Akıllı telefonlardan ve çeşitli cihazlardan alınan TRT bandrolü ücreti yeniden düzenlendi ve bandrol vergisi %6’dan %10’a çıkarıldı! Düzenlemeyle birlikte televizyon ve radyo gibi bandrole tabi cihazlarda TRT bandrol oranı %16’ya, akıllı telefonlarda ise %10’a çıkarılmasına karar verildi. İşte yeni düzenlemenin nedenleri ve akıllı telefon fiyatlarına yansımaları;

  TRT Bandrol Vergisine Yapılan Zammın Nedeni?

  [​IMG]
  1 Temmuz’da sanayi işletmelerinden TRT enerji payının kaldırılacağı duyurulmuştu. 3093 sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Gelirleri Kanunu’nda yapılan bu değişiklik ile sanayi sicil belgesine sahip olan işletmelerin TRT enerji payından muaf olacakları belirtilmişti. Fakat yapılan bu düzenleme sonrası TRT payında %50’ye varan bir gelir kaybı yaşadı.


  Ayrıca kurumun en çok izlenen kanallarından TRT Çocuk’un da reklam almıyor olması, gelir kaybının telafisinin bandrol vergisi ile karşılanmasına neden oldu. Alınan karar ile birlikte başta akıllı telefonlar olmak üzere birçok bandrole tabi cihazların TRT bandrol vergilerine zam yapıldı.

  Hangi Cihazlara Ne Kadar Zam Yapıldı?


  [​IMG]
  Resmi gazetede yayımlanan karar doğrultusunda; cep telefonlarının tabi tutuldukları TRT bandrol vergilerine %4 zam yapıldı. Böylelikle telefonların TRT bandrol vergileri %6’dan, %10’a çıkmış oldu. Televizyon, radyo, video gibi cihazlarda ise bu oran %16 olurken, bilgisayar ve tabletlerde %2, taşıtlarda %0,4, uydu alıcılarında %10, radyolu ışıldak, akıllı saat ve navigasyon cihazları gibi diğer aletlerde ise %8 olarak belirlendi.

  Akıllı Telefon Dünyasının Olmazsa Olmaz Amiral Gemileri
  Böylelikle yaklaşık 1.000 TL değerindeki bir akıllı telefon için ödenen TRT bandrol vergisi, 38 lira 40 kuruşken, yapılan %4’lük zamla birlikte bu ücret 25 lira 55 kuruş artarak, 63 lira 95 kuruşa yükseldi. Peki, yapılan yeni zamla ilgili sizlerin düşünceleri nelerdir?

  kaynak
   
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
  #1
 2. maekşi

  maekşi Forum Ustası

  Katılım:
  5 Ekim 2006
  Mesaj:
  3,781
  Beğeni:
  82
  4000 tllik telefon alanlara koymaz
   
  #2
 3. T@M@Y

  T@M@Y Forum Ustası

  Katılım:
  9 Temmuz 2009
  Mesaj:
  4,930
  Beğeni:
  531
  abi ona koymaz buna koymaz diye diye valla bize koyuyorlar.
  Aynı TRT vergisi 800 TL lik telefondan da alınıyor.
   
  • Beğen Beğen x 1
  #3
 4. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  24,799
  Beğeni:
  3,569
  TRT BANDROL ÜCRETİ CEP YAKIYOR
  Bakanlar Kurulu kararı ile yeniden düzenlenen TRT bandrol ücreti cep telefonunda yüzde 6’dan yüzde 10’a yükseltildi.
  [​IMG]
  11 Ağustos 2017 Cuma 13:43

  KPMG Türkiye Gümrük ve Ticaret Direktörü Hakan Uçak’a göre bu düzenleme, tüketiciye satışta cep telefonu fiyatlarına en az yüzde 6 zam olarak yansıyacak.

  Cep telefonu ithalatında TRT bandrol ücretine yapılan düzenleme yürürlükte. Cep telefonu ithalatında veya yurt içi satışlarda daha önce yüzde 6 olarak uygulanan TRT bandrol ücreti, düzenlemenin yürürlüğe girdiği 8 Ağustos’tan itibaren yüzde 10 oranında tahsil edilmeye başlandı.

  KPMG Türkiye Gümrük ve Ticaret Direktörü Hakan Uçak, yapılan düzenlemeyle artan verginin tüketiciye yansıyacağını söyledi. Uçak, "Cep telefonu ithalatında ödenen TRT bandrol ücreti, aynı zamanda ithalde tahsil edilen ÖTV ve/veya KDV matrahına ilave ediliyor ve bandrol ücreti üzerinden ikinci kez vergi tahsil ediliyor" dedi.

  Uçak, yapılan artışın cep telefonu fiyatlarına nasıl yansıyacağını şöyle anlattı:

  "Örneğin karar öncesi vergiler hariç bin TL’ye ithal edilen bir cep telefonu için ithal anında 563.50 TL vergi ödeniyordu.

  Düzenleme sonrası aynı ürünün ithalatında 622.50 TL vergi ödenecek. 2 bin TL’lik bir ürün için ise bin 245 TL vergi ödenecek.

  Bir örnek verelim, yurtdışında 700 ABD doları olan telefonun ticari amaçla ithal edilmesi durumunda ithal anında bin 525 TL 13 kuruş vergi tahsil edilecek. Yeni düzenleme ile son tüketiciye satışta cep telefonu fiyatları yaklaşık yüzde 6 artacak"

  Uçak’ın verdiği bilgiye göre 700 dolar değerindeki cep telefonunun ithalatında üzerine eklenen vergiler şöyle:

  TL karşılığı 2 bin 450 TL olan telefon için TRT bandrol ücreti 245 TL. Bunun dışında ÖTV 673.75 TL, KDV 606.38 TL oluyor.

  Toplam vergi maliyetinin bin 525 TL olduğu telefonun toplam ithalat maliyeti ise 3 bin 975 bin TL'ye geliyor.
   
  #4
Yükleniyor...