AKP'nin PKK bitme noktasına geldi yalanı

Unutama
Çırak
erör örgütü başı Öcalan 1999 yılında ABD tarafından paketlenip Türkiye'ye teslim edildi
teslim edildikten sonra idamla yargılanmaya başladı :




yine bir haber :

AKP’nin kurucuları arasında yer alan ve 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından kurulan ilk AKP hükümetinde başbakan yardımcılığı görevi üstlenen Ertuğrul Yalçınbayır o günleri şöyle anlatıyor:


“İdam cezasının kaldırılmasıyla ilgili iki önemli değişiklik vardır. Birincisi, biz AK Parti’nin muhalefette olduğu 3 Ekim 2001 tarihli anayasa değişikliğidir. Türkiye Öcalan’ın yakalanmasından sonra idamın uygulanmayacağına dair bir moratoryum ilan etmişti. Uluslararası konjonktür de idamın kalkmasından yanaydı. O dönem Çankaya Köşkü’nde yapılan bir liderler zirvesi vardır. Oraya Tayyip Bey ile birlikte çıkan kişi benim. Biz o dönem ‘hayır’ demedik. Parti yönetiminde konuyu tartıştık. Karşı çıkanlar olmasına rağmen çoğunluk ‘evet’ denmesinden yanaydı. Meclis’te gizli oylamada da biz buna ‘evet’ oyu verdik. Biz olmasak zor geçerdi.”


İstisnayı biz kaldırdık

İlk anayasa değişikliğinde koalisyon ortağı MHP’nin önkoşulu nedeniyle Öcalan için istisna getirilmiş, onun cezası müebbet hapse çevrilmemişti. AKP döneminde yapılan ikinci anayasa değişikliği ile bu istisnanın kaldırılışını da Yalçınbayır şöyle anlatıyor:

“Bizim iktidar olduğumuz dönemde, terör suçları nedeniyle getirilen istisna da hem anayasa hem de yasalardan çıkarıldı ve idam hükümü tamamen mevzuatımızdan kalkmış oldu. 2004’teki bu değişiklik paketine diğer partiler de katkı koydu.”


Terörist başı Öcalan'ın teslim edildiği 1999'dan idam cezasının tamamen kalktığı 2004 yılına kadar sürece iyi bakın




Gördüğünüz gibi geçmişte muhalefetinde AKP'ye karşı AKP iktidara geldiğinde PKK bitme noktasında diye iddia ettiği olay aslında PKK'nın Öcalan idam edilmesin diye eylemlerini azaltması olayıydı buraya kadar olan kısmı niye anlattım ? çünkü günümüzde de buna benzer bir durum var anlatıyorum

Yıl 2014 TRT haber lütfen PKK/PYD'nin kontrol ettiği alana bakın




Yıl 2018 Anadolu ajansı haberi lütfen PKK/PYD'nin kontrol ettiği alana bakın



yine 2022 Anadolu ajansı





Devam ediyoruz













Diğer taraftan ABD PKK'ya silah yardımı yaparken









NE ANLATMAK İSTİYORUM ?


Şimdi AKP ABD vagonuna binip Suriyede iç savaşı körükledi hatırlar mısınız Erdoğan o dönemde Emevi camiinde namaz kılacağız demişti
daha sonra muhalefet parti gazeteleri Suriyede muhalif örgütlerine silah yardımı yapıldığını bunun meclis onayı olmadan yapıldığını söylemişti Erdoğan bunu reddetmişti daha sonra MİT tırları olayı patlak verince o silahlar Türkmenlere gidiyordu diye kıvırmıştı fakat o dönemde AKP MV olan Alparslan Türkeş'in oğlu :
Tuğrul Türkeş: Vallahide Billahide O Silahlar Türkmenlere Gitmiyordu..

demişti

neticede Esad bir taraftan IŞİD diğer taraftan diğer muhaliflerle uğraşmak yerine Suriye'nin kuzeyinden askerlerini çekti orada bir otorite boşluğu oluştu ABD'nin IŞİD'le mücadeleye destek adı altında PKKPYD'ye ordu kuracak kadar silah yardımı yapmasının ardından güçlenen PKK/PYD Suriyenin kuzeyini ele geçirdi kürt nüfusunun yoğun olmayan bölgelerinide ele geçirince bu sefer bu bölgeleri kontrol altında tutmak için elemana ihtiyaç duydu Suriyeden eleman tedarik etmeye çalıştı ama yetersiz kalıyor PKK kadrolarıda bu gün Türkiyede eylem yapmak yerine PYD'nin ele geçirdiği topraklardaki hakimiyetini oturtması için destek veriyor bu nedenle Türkiyedeki eylemlerine ara vermiş azaltmış durumdalar AKP'de bu durumu PKKyı bitirdik diye millete satıyor
 
Üst