Alparslan Türkeş

 1. DeRViSh

  DeRViSh Misafir Üye

  Alparslan Türkeş ( 25.11.1917)- (04.04.1997)

  Alparslan Türkeş 25 Kasım 1917‘de Lefkoşe’de doğmuştur. Babası Ahmet Hamdi Efendi, annesi Fatımatül Zehra Hanım’dır. Alparslan Türkeş; aslen Kayserilidir. Büyük dedesi Arif Ağa Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinin Yukarı Köşgerli Köyünden Kıbrıs’a göç etmiş ve buraya yerleşmiştir. İlk ve orta eğitimini Lefkoşe’de tamamlamıştır. O yıllarda İngiliz işgal idaresi altında bulunan Kıbrıs’tan ailece Türkiye’ye göç etmişler ve İstanbul’a yerleşmişlerdir.

  Kuleli’den Harp Okulu’na

  Askerlik mesleğine büyük sevgisi olan Alparslan Türkeş 1933 yılında Kuleli Askeri Lisesi’ne girmiş başarı göstererek, 1939 yılında bu liseden mezun olmuş ve Harp Okulu’a geçmiştir.1939‘da Harp Okulu’ndan mezun olarak orduya katılmıştır. Orduda muntazaman terfi etmiş ve harp akademisi imtihanını kazanarak akademiye geçmiştir. Başarılı bir eğitim dönemi sonrasında kurmay subay olarak mezun olmuştur.

  Evlilikleri

  1940 yılında Isparta'da Muzaffer Hanım’la evlenirler. Ayzit, Umay, Selcen, Sevenbige (Çağrı) ve Yıldırım Tuğrul adlı çocukları dünyaya gelir.Muzaffer Hanım 1974 yılında vefat eder.Alparslan Türkeş 1976 yılında Sevâl Hanım'la ikinci evliliğini yapar. Bu evlilikten Ayyüce ve Ahmet Kutalmış adlı iki çocuğu olmuştur.

  1944 Milliyetçilik Olayı

  3 Mayıs1944... Ankara'da bir yürüyüş vardır. Türk Milletinin ve Devletinin bekası fikrine sahip aydınlar ve onların izindeki gençler, basın ve üniversite kadrolarına sızan ve kendilerini cumhuriyetin gerçek sahibi diye gösteren dönme-devşirme ittifakının oyunlarına karşı ideolojik tavrını koyar.

  Yürüyüşten sonra bir grup milliyetçi aydın tutuklanır.CHP faşizminin açtığı Türkçülük-Turancılık Davası başlar. Milliyetçiler tabutluklara atılırlar, işkencelere uğrarlar.Genç Üsteğmen Alparslan Türkeş de bu aydınlar arasındadır.

  20 Ekim 1944'te kendisini "vatan hainliği" suçlamasıyla sorgulayan Savcı’ya "Diğer sanıklar gibi bana da vatan hainliği suçu isnad edilmiştir. Bunu şiddetle redderim. Ben yeryüzünde herşeyden çok milletimi ve vatanımı severim" cevabını verir. Ancak mahkeme tarafından, 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılır ve mahkeme süresince bir yıl hücre hapsi yattığı için tahliye edilir. Kendisine verilen ceza daha sonra Askeri Yargıtay tarafından bozulur ve 2 numaralı mahkemede beraat eder.

  Yurtdışı Görevleri

  1948 yılında Genel Kurmay tarafından açılan imtihanları kazanmış ve bütün eğitim dönemindeki başarılarıda gözönüne alınarak Amerika’ya tahsile gönderilmiştir.Amerika’da piyade okulu ve Amerikan Harp Akademi’sinde tahsil görmüş buralardan da iyi dereceler ile mezun olmuştur. 1955‘de kurmay binbaşı olan Alparslan Türkeş (Amerika’da) Washıngton’da bulunan daimi gurup nezninde Türk Genelkurmayı’nın Temsil Heyeti üyeliğine tayin edilmiştir. 1957 yılının sonuna kadar vazifesini sürdürmüştür. Bu süre içerisinde Üniversity of America (Amerika Üniversitesi)‘ya devam etmiş, International Economics tahsili görmüştür. Daha sonra yurda dönen Alparslan Türkeş, 1959‘da Almanya’ya Atom ve Nükleer Okulu’na gönderilmiş, bu okulu da başarı ile bitirmiştir. İyi derecede fransızca ve ingilizce bilen Alparslan Türkeş, 27 Mayıs 1960 yılına kadar Avrupa’da muhtelif Nato toplantılarında ve askeri mevzularda Türk Genel Kurmay Başkanlığı’nın temsilcisi olarak bulunmuştur.

  27 Mayıs 1960 Darbesi

  27 Mayıs 1960 Askeri Darbesinin önde gelen simalarından olan Alparslan Türkeş, bu hareketi partilerüstü ve milli birliği sağlayacak bir reform hareketi olarak düşünmüştür. Müdahaleden sonra Milli Birlik Komitesi üyesi olarak, Başbakanlık Müsteşarlığı yapmıştır. Görevde bulunduğu 27 Mayıs 1960-25 Eylül 1960 tarihleri arasında, ülke ve kültür bütünlüğü kanun tasarısını ve Devlet Planlama Teşkilatı kanun tasarısını kanunlaştırmıştır.CHP’li bazı politikacıların Milli Birlik Komitesi üyelerine yapmış oldukları bazı telkinler ile 13 Kasım 1960 tarihinde 13 arkadaşı ile Mili Birlik Komitesi’nden çıkarılmış ve Mürtet Hava Üssünde hapsedilmiş, daha sonra da, CHP’lilerin rahat hareket etmeleri için 19 Kasım 1960‘ta Türkiye’den, hükümet müşaviri görevi ile Hindistan Yeni Delhi’ye mecburi ikâmetgah olarak gönderilmiştir. Alparslan Türkeş Hindistan’da iken hükümet yöneticilerine mektuplarla sürekli ikazlarda bulunmuştur.

  23 Şubat 1963‘ta yurda dönen Alparslan Türkeş, dava arkadaşlarıyla birlikte kadro oluşturup partileşmek amacıyla "Huzur ve Yükseliş Derneği" adlı bir dernek kurar.

  Talat Aydemir Olayı

  Kısa bir süre sonra Talat Aydemir'in giriştiği darbe teşebbüsüne karıştığı iddiası ile 21 Mayıs 1963’te tutuklanır ve Mamak Askeri Cezaevinde dört ay hücre hapsinde yatar. Yargılama sonucundae beraat eder. 5 Eylül 1963‘te tahliye olur.

  CKMP Dönemi

  31 Mart 1964‘te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP)’ne üye olmuş ve Parti Genel Müfettişliği görevini almıştır. 1 Ağustos 1965‘de CKMP’nin kongresinde parti üyeleri tarafından genel başkanlığa seçilmiştir. (8-9) Şubat 1969 CKMP’nin Adana’daki kongresinde Alparsalan Türkeş’in teklifiyle partinin ismi Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirilmiştir.

  MHP Dönemi

  65-69, 69-73, 73-77 ve 1977‘den 12 Eylül 1980‘e kadar dört dönem, Ankara ve Adana’dan milletvekilliği yapmıştır. 1975‘den sonra kurulan 1. ce 2. Miliyetçi Cephe hükümetlerinde başbakan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 12 Eylül 1980 hareketinden sonra sıkıyönetim tarafından tevkif edilmiş ve 29 Nisan 1981 tarihinde, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar davası adı ile sıkıyönetim mahkemelerinin karşısına çıkarılmıştır. Yargılandığı dava nedeni ile uzun süren tutukluluğu, 9 Nisan 1985‘de tahliyeyle son bulmuştur.

  MÇP Dönemi

  Bu dava nedeniyle dört buçuk yıl tutuklu kalmıştır. 6 Eylül 1987‘de siyasi yasakların referandum ile kalkmasından sonra 20 Eylül’de Alparslan Türkeş MÇP’ye törenle kaydolmuştur. 4 Ekim 1987 tarihinde yapılan olağanüstü 2.Kongre ile Milliyetçi Çalışma Partisi Genel Başkanlığı’na seçilmiştir.

  24 Eylül 1991 tarihinde 19. Dönem Milletvekili seçimlerinde MÇP’nin, IDP, RP ile üçlü ittifak yapmasıyla Yozgat’dan milletvekili seçilmiştir. 15 Kasım 1991 tarihinde 18 arkadaşı ile ittifaktan ayrılarak bağımsız milletvekili olmuştur. 25 Aralık 1991‘de Demokratik Hareket Partisini kurmuştur.Kurucular Kurulu kararı ile parti kapatılarak, Milliyetçi Çalışma Partisi’nin 29 Aralık 1991 tarihinde yapılan 3. Olağan Genel Kongresi’nde MÇP’nin Genel Başkanlığı’na seçilmiştir.

  MÇP’den yeniden MHP’ye

  12 Eylül 1980 hareketinin kapattığı siyasi partilerin isim ve amblemlerinin kullanma yasağının kalkması ile, 27 Aralık 1992 tarihinde, kapatılan MHP’nin ogünkü delegelerinin katıldığı kongrede, MHP’nin isim, amblem kullanma yetkisi tekrar kurucu Alparslan Türkeş’e devredilmiştir.
  24 Ocak 1993 tarihinde yapılan kongrede, MÇP yerini MHP’ye bırakmış, Genel Başkanlığa da Alparslan Türkeş seçilmiştir.

  Alparslan Türkeş 24 Aralık 1995 tarihinde yapılan genel seçimlerde Adana’dan milletvekilliği adaylığını açıklamıştır. Milliyetçi Hareket Partisi, 24 Aralık 1995‘te yapılan genel seçimlerde %10‘luk ülke barajına takılarak meclise girememiştir.

  Alparslan Türkeş 4 Nisan 1997 tarihinde vefat etti, Ankara Beşevler’deki kabrinde medfundur.

  HAKKINDA YAZILANLAR

  1.Alparslan Türkeş’in Liderlik Sırları Dr.Arslan Tekin
  Okumuş Adam Yayıncılık ve Eğitim Hizmetleri İstanbul 2000

  Tarihte iz bırakan kaç lider vardır? Türkeş, çok partili hayatımızda, başta Türk dünyası olmak üzere dünyaca tanınan ve yakından takip edilen liderlerin en başında geliyordu. 80 yıllık ömür, turan bayrağını yükseltme, Türk adını dağa, taşa, Ay'a, Marsa'a yazdırma kavgasıyla geçmiştir. Dağınıt milliyetçiler onun etrafında toplanmış Türk Siyaset hayatının belirleyicisi olmuştur.
  İhtilal yapmış ve ihtilaller yaşamış bir lider olarak en kötü demokrasiyi en iyi ihtilale tercih eden Alparslan Türkeş'in liderliğinin bilinmeyen pek çok noktası ilk defa bu kitapta Dr. Arslan Tekin'in kaleminden aydınlığa çıkıyor.

  2.Alparslan Türkeş, MHP ve Bozkurtlar
  Olaylar, Belgeler, Hatıralar
  Cemal Anadol
  Kamer Yayınları
  Lütfen bitirene kadar yorum yapmayınız!
   
  #1
 2. Peker

  Peker Forum ustası

  Katılım:
  23 Eylül 2006
  Mesaj:
  9,942
  Beğeni:
  1
  Dervish ellerine sağlık.
  Rahmetli keşke yaşasaydı.
  Lider bulmanın çok zor olduğu kötünün iyisine razı olduğumuz bu günlerde onun gibi değerli insanlara çok ama çok ihtiyacımız var.
  Konu zaten uzayacağı için şu aşamada yorum yapmaya gerek yok sanırım.
   
  #2
 3. DeRViSh

  DeRViSh Misafir Üye

  Resimleri:


  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  #3
 4. DeRViSh

  DeRViSh Misafir Üye

  Hayatı Bölüm 1:

  Hayatı Bölüm 2:
  Hayatı Bölüm 3:   
  #4
 5. DeRViSh

  DeRViSh Misafir Üye

  Eserleri:

  • Milli Doktrin 9 Işık; Alparslan TürkeşKamer Yayınları; İstanbul, 1997.
  • Dokuz Işık; Berikan Elektronik Basım Yayım;
  • 9 Işık; Hamle Yayınevi; İstanbul
  • Dokuz Işık ve Türkiye;Hamle Yayınevi; İstanbul
  • Ülkücülük; Hamle Yayınevi; İstanbul, 1995.
  • 12 Eylül Adaleti (!) : Savunma; Hamle Yayınevi; İstanbul, 1994.
  • 1944 Milliyetçilik Olayı; Hamle Yayınevi;
  • Modern Türkiye ; İstanbul.
  • Milliyetçilik Olayları; Berikan Elektronik Basım Yayım.
  • 27 Mayıs ve Gerçekler; Berikan Elektronik Basım Yayım.
  • 27 Mayıs, 13 Kasım, 21 Mayıs ve Gerçekler; İstanbul, 1996.
  • Ahlakçılık; Berikan Elektronik Basım Yayım.
  • Etik (Ahlak Felsefesi), Etik.; Bunalımdan Çıkış Yolu; Kamer Yayınları.
  • Türk Edebiyatında Anılar, İncelemeler, Tenkidler, Anı-Günce-Mektup; İstanbul, 1994.
  • Bunalımdan Çıkış Yolu; Hamle Yayınevi; İstanbul, 1996.
  • Dış Meselemiz; Berikan Elektronik Basım Yayım.
  • İlimcilik; Berikan Elektronik Basım Yayım.
  • Kahramanlık Ruhu; İstanbul, 1996.
  • Temel Görüşler; Kamer Yayınları.
  • Sistemler ve Öğretiler; İstanbul, 1994.
  • Türkiye'nin Meseleleri; Hamle Yayınevi; İstanbul, 1996.
  • Yeni Ufuklara Doğru; Kamer Yayınları.
  • Sistemler ve Öğretiler; İstanbul, 1995.


  Şimdilik Bu Kadar Yorum Yazabilirsiniz. Teşekkürler....
   
  #5
 6. DeRViSh

  DeRViSh Misafir Üye

  Cenaze Töreni

  Adına Yazılmış Türkü:


  Mustafa Yıldızdoğan-Başbuğlar Ölmez:  Şimdilik Bu Kadar Yorum Yazabilirsiniz. Teşekkürler....
   
  #6
 7. MirzaBey

  MirzaBey Elit Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2006
  Mesaj:
  6,089
  Beğeni:
  0
  Peker abi'ye aynen katılıyorum, güzel bir çalışma olmuş
   
  #7
 8. P0lat

  P0lat Forum Kalfası

  Katılım:
  1 Eylül 2005
  Mesaj:
  1,735
  Beğeni:
  0
  Allah ruhunu feraha erdirsin ne diyelim :(
  Çok iyi bir Lider Çok iyi Bir Milliyetciydi :(
   
  #8
 9. bt_2

  bt_2 Forum Kalfası

  Katılım:
  27 Aralık 2005
  Mesaj:
  1,052
  Beğeni:
  0
  Önemli bir siyaset adamıydı, Allah rahmet eylesin, hayatını detaylı bilmiyordum, okudum hepsini, teşekkürler eklemen için;)
   
  #9
 10. METKAR

  METKAR Banned

  Katılım:
  9 Mart 2005
  Mesaj:
  217
  Beğeni:
  0
  Ellerin Dert Görmesin. Allah Razi Olsun. Emeğine Sağlik
   
  #10
 11. Simon Adebisi

  Simon Adebisi Forum Ustası

  Katılım:
  20 Şubat 2006
  Mesaj:
  4,871
  Beğeni:
  0
  eline sağlık dervish ; Türkeş çok değerli bir insandı
   
  #11
 12. Joker

  Joker Forum Ustası

  Katılım:
  6 Haziran 2005
  Mesaj:
  7,631
  Beğeni:
  6
  bir kitle olusturmak ve bu kitleyi pesinden kosturmak icin lider olmak gerek.
  lider demek bana gore elbette alparslan turkes demek. tam anlami ile bir fikir adami idi. mekani cennet olsun. sagol dervish.
   
  #12
 13. WoLFzaRD

  WoLFzaRD Photoshop Üçüncüsü

  Katılım:
  27 Aralık 2006
  Mesaj:
  539
  Beğeni:
  0
  Değerli siyaset adamı, değerli Türk Büyüğü,Türk Dünyası'nın Son Başbuğ'u seni sadece 4 Nisan larda anmak yetmez, sen her Türk'ün bugünlere gelmesindeki en önemli kişilerden birisin,ne mutlu bana ki ismimi senin gibi bir büyükten aldım ve gururla sonsuza kadar taşıyacağım. Ruhun Şad Olsun Başbuğum, nur içinde yat..
   
  #13
 14. taxim

  taxim Daimi Üye

  Katılım:
  11 Ocak 2007
  Mesaj:
  369
  Beğeni:
  0
  ellerin dert görmesin ruhu sad olsun
   
  #14
 15. bt_2

  bt_2 Forum Kalfası

  Katılım:
  27 Aralık 2005
  Mesaj:
  1,052
  Beğeni:
  0
  Ne demek Allah b. versin ya, adam ölmüş gitmiş, hiç hoş değil..:(
  Sırf onun yüzünden birbirinize düştünüz tabi, sizin hiç mi aklınız yoktu ki..:rolleyes:
   
  #15
 16. DeRViSh

  DeRViSh Misafir Üye

  Aynı olayı birkaç kez daha yaptın. Mesajını editle aksi takdirde ceza alacaksın. Bir düşünceyi benimsemiyor, liderini sevmiyor olabilirsin ama bu sana bu tür şeyleri yazma hakkı tanımaz.
   
  #16
 17. alpi_09

  alpi_09 En istikrarlı üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2006
  Mesaj:
  15,941
  Beğeni:
  577
  buna birilerinin el atması gerek... neolursa olsun... arkasından kitleleri koşturn bir ideolijininlideri...bence küfür cezalandırılmalı...
   
  #17
 18. Joker

  Joker Forum Ustası

  Katılım:
  6 Haziran 2005
  Mesaj:
  7,631
  Beğeni:
  6
  kumral-linux;
  insanlarin goruslerine saygi gostermiyorsaniz. goruslerini benimsemiyorsaniz yasamisligina saygi gosteriniz. o insanin yasamisligi sizin icin bir anlam ifade etmiyorsa bile yinede sayginizi gosterip hic olmazsa susunuz. bu erdemliktir.
   
  #18
 19. CSergeant

  CSergeant Forum Ustası

  Katılım:
  28 Ocak 2006
  Mesaj:
  5,981
  Beğeni:
  0
  Kumral_Linux; yazdığınız mesajlarla ortalığı karıştırmaktan başka birşey yapmıyorsunuz...

  Ben tarafsız bir insanım... Yaşadığım ülke ve içindeki aziz millet yararına yapılan her türlü girişimi desteklerim...
  Bölmeye ve yıpratmaya çalışan, halkı birbirine düşüren, 814.578 km² 'lik vatanın bir santimetresinde dahi gözü olan her türlü akıma, düşünceye karşıyım. :mad:

  Bu şekilde buraya ve daha önceki bölümlerde de kullandığınız usluba ve mesajlara bir son veriniz...

  Kimse kimseyi sevmek zorunda değildir... Benimsemediği düşünceler için karşısındakine ağır söylemlerde bulunmamalı insan...
  Peşinde olduğunuz akım iyi veya kötü; her ne olursa olsun...

  Ben her akımı yargılamadan önce tanımak, bilmek ve anlamak isterim...
  Ama bu şekildeki yazılarla öncelikle benden ve bu yüce milletten saygı beklemeyin...
   
  #19
 20. MuRaTTK

  MuRaTTK Co-Admin

  Katılım:
  18 Şubat 2005
  Mesaj:
  9,563
  Beğeni:
  17
  benim tuhafıma giden rusya'da falanmı yaşıyoruz,Türk bayrağı dururken insan neden imzasında orak çekiç taşır :confused:
   
  #20
Yükleniyor...