Amerikanın Keşfinden 130.000 Yıl Önce Orada Yaşayanlar Vardı

nurallahordu
Forum Kalfası
Güney Kaliforniya'daki araştırmacılar, insanların 130.000 yıl önce orada yaşadıklarının kanıtlarını ortaya çıkardıklarını söylüyorlar.

Doğruysa, Amerika'nın şimdiye kadarki en iyi kanıttan yaklaşık 115.000 yıl öncesine kadar bulunan kanıtlara dair Amerika kıtasındaki insanlığın en eski işareti olurdu. Ve iddiayı sunanlar, bilim adamlarının inanmak isteyip istemediğini merak ediyor.

1992'de San Diego Şehrinde bir otoyol şantiyesinde çalışan arkeologlar, fil gibi bir hayvan mastodonunun kısmen iskeletini buldu. Mastodon iskeletleri olağandışı değil, ama garip başka şeyler de var.

San Diego Doğal Tarih Müzesi'ndeki paleontolog Tom Deméré, "Kalıntılar keskin kırık kayalar ve kemik kırıklarıyla ilişkili" diyor.

Kayaların çekiç ve örs olarak kullanıldığının net izlerini gösterdiğini belirtti. Ve bazı mastodon kemiklerinin yanı sıra bir diş, görünüşe göre o taşlarla dövülme özelliğini taşıyan kırıklar gösterdi.

İnsanın işine benziyordu. Ancak kemikler üzerinde hayvanın et için kesildiğini gösteren hiçbir kesik iz yoktu. Deméré, bu insanların başka bir şeyin peşinden gittiğini düşünüyor. Demare, "boş materyal, kemik aleti yapmak için veya kemik iliği çekmek için hammadde üretmek için kesinlikle bu sitenin kemik kırılması için olduğunu" önermektedir. Kemik iliği, yağlı kalorilerin zengin bir kaynağıdır.

Bilim adamları nadir görülen bir şeyi ortaya çıkardıklarını biliyordu. Ancak, 1990'larda var olmayan uranyum-toryum kalma teknolojisini kullanarak kemiklerin yaşına ilişkin güvenilir bir tarihe kadar, yıllarca nadir olduklarını anlamıyorlardı.

Kemikler 130.000 yaşında idi. Bu bir çene bırakma tarihi, diğer kanıtlar en eski insanların 15.000 ila 20.000 yıl önce Amerika'ya gittiklerini gösteriyor.

"Bu büyüklük farkı sırasıdır. Vay canına, "diyor John Shea, antik alet yapımında uzmanlaşmış olan New York'un Stony Brook Üniversitesi'nden bir arkeolog."Doğruysa, Yeni Dünyaya, son insanlar tarafından geride bırakılanlardan çok farklı bir arkeolojik imza taşıyan olağanüstü eski bir dağılım var."

Shea, Stone Age takım yapımcıları genellikle taş parçalarının arkasında bıraktıklarından farklı olduğunu söylüyor - kesici aletler olarak hizmet eden belirli türden kayalardan kesilmiş veya "kesilmiş" keskin parçalar. Kaliforniya'da hiçbiri yoktu. Başka bir garip şey: mastodonun et için kesildiğine dair hiçbir işaret yok.

Shea "Garip" dedi. "Bu zaman aralığındaki arkeolojik alanların gezegenin her yerinde olduğu gibi görünmesi olağandışı bir şey" diyerek, bu kemikler doğal sebeplerle parçalanmış olabileceğini öne sürdü - çamur akışı, belki de veya hayvanların bir süre sonra boğması Mastodon öldü.

Başka bir kuşkucu John McNabb, İngiltere'de Southampton Üniversitesi'nden bir arkeolog. Sorusu: Bu insanlar nasıl Kaliforniya'ya geldiler?

Arkeologlar, Yirmi bin yıl önce, insanların Alaska'ya Sibirya'dan, belki de bir kereden fazla geçtiğini kabul ediyorlar. Deniz seviyeleri daha düşüktü ve kıtaları birbirine bağlayan bir kara köprüsü vardı. McNabb, Kaliforniya araştırmasını yayınlayan Nature dergisine verdiği röportajda, kara köprüsünün 130.000 yıl önce olmadığını söyledi."İki kıtanın arasındaki deniz şeridi [o zaman] daha genişti" diyor ve "bununla bunun bir sorunu olduğunu, insanlara nasıl ulaşmasını sağlayacağımızı" söylüyor.

McNabb, gerçekten arkeolojik bir alan olduğunu kanıtlamak için neyin gerekli olduğunu söylüyor orada insanlar var.

Kaliforniya ekibi, kanıtı inceleyerek 20 yılı aşkın bir süredir harcadıkları sayaçları. Ekip üyesi ve arkeolog Steve Holen, Amerikan Paleolitik Araştırmalar Merkezi'yle birlikte."İnsanlar bununla şüphe edeceğini biliyorum, çünkü bu çok şaşırtıcı" diyor ve "Malzemeye kendim baktığımda şüpheciydim. Ancak kesinlikle bir arkeolojik bölge. "

Holen, bu ilk insanın teknelerde karşılaşabileceğini söyledi. Kırık kemiklere gelince, kırık türü kazara olmaz diyor. Çekiç taşlarının ve kemiklerinin yere dağılımı doğal görünmüyor.

Ekibin cevaplayamayacağı bir soru bu insanlardı. Bir popülasyonun genomunda bir çeşit "saat" olarak mutasyon kullanan genetik bir teknik, yaklaşık 20.000 yıl önce yerel Amerikalıların ilk ortak atası olduğunu söylüyor. Eğer gerçekten daha erken yerleşimciler olsaydı, Sibirya'dan zorlu bir göç yapabilirler, sadece herhangi bir torun bırakmadan ölmek için olabilirler.
 
Üst