Anakart BIOS'u Nasıl Güncellenir | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Anakart BIOS'u Nasıl Güncellenir

Elvis

Forum Ustası
Anakartınızın BIOS yazılımını güncellemeniz bilgisayarınızdan kaynaklanan sorunlarınızın üstesinden gelebilir. Peki, bu işlem nasıl yapılıyor?

25/01/2011 17:30
Öncelikle sizlere söylemek istediğim bir şey var. Eğer bilgisayarınız sorunsuz çalışıyor ise anakartınızın yazılımını güncellemenizi tavsiye etmiyorum. Anakartınız üzerindeki yazılımın en son sürüm veya güncel olmaması anakartınızın düzgün çalışmadığı veya eksik özellikleri desteklediği anlamına gelmez.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar anakartın BIOS sürümünü güncellemek riskli bir işken yeni teknolojiler sayesinde bu işlemler oldukça basit hale gelmiş durumda. Anakart üreticinizin size verdiği sürücü CD'sinin içerisinde bulunan güncelleme yazılımı sayesinde birkaç tıklama ile bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
Dikkat etmeniz gereken konular arasında anakartınızın modelini düzgün seçmeniz yer alıyor. Ardından da BIOS sürümünü seçeceksiniz. Burada BIOS sürümünüzü bilmenizde fayda var. Eğer BIOS sürümünüzü bilmiyorsanıız bu program size yardımcı olabilir.

BIOS Agent
yazılımının bir uzantısı olan bu uygulama sayesinde BOIS markasını ve üzerinde yüklü olan yazılımın sürümü görebilirsiniz. Önümüzdeki sayfalarda anakart modellerine göre BIOS yükleme yazılımlarını bulabilirsiniz.

Asus'un BIOS güncelleme yazılımının ismi Live Update. Bu yazılıma buradan ulaşabilirsiniz. Yazılımın kullanımı gerçekten kolay, anakart modelinizi ve BIOS sürümünü girmeniz yeterli.


MSI'ın BIOS güncelleme yazılımına baktığınızda Live Update Online adında olduğunu görüyoruz. Yazılıma buradan ulaşabilirsiniz. Yazılımın kullanımı oldukça basit. Anakartınızın modelini girmenizin ardından eğer güncel bir sürüm eklenmişse yazılım yükleme için size soruyor.GIGABYTE anakartların BIOS'larını güncellemek için @BIOS adında bir yazılım kullanmanız gerekiyor. Bu yazılıma ulaşmak için tıklayın.

Önceki sayfalarda sizlere üç büyük anakart üreticisinin BIOS güncelleme yazılımlarının indirme linklerini verdik. Bu yazılımlar sayesinde BIOS sürümlerinizi kolaylıkla güncelleyebilirsiniz.

Eski tarz (Dos üzerinden) BIOS güncelleme yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu tarz bir güncelleme güvenlik açısından oldukça riskli. Yapacağınız bir hata anakartınızın BIOS'unun uçmasına sebep olabilir. Sizlere tekrar hatırlatmak istiyorum eğer anakartınızla ilgili bir sıkıntınız yoksa BIOS sürümünü güncellemeyin.

Birde zaman zaman beta güncelleme ile karşılaşabilirsiniz. Bu tarz beta yazılımları tercih etmenizi tavsiye etmiyorum. Beta sürücüler genellikle normal sürümlerden önce deneme amaçlı kullanıcıların beğenisine sunulurlar.

Kaynak
 
Üst