Android Tesbih Uygulaması

ap0calypse
Çırak
Tesbih
Namaz sonrası parmaklarını kullanarak tesbih çeken kullanıcılarımıza müjde!
Tesbih çektiğimiz zaman bir çoğumuz zaman zaman sayıları karıştırabilmekteyiz. Tesbih mobil uygulamamız sayesinde artık namaz sonrası tesbih çekerken zorluk çekmeyeceksiniz. Yanınızda her zaman tesbih taşımak zorunda da değilsiniz.

Tesbih Nedir?
Tesbih, İslamî alışkanlıkların en önde gelenlerinden biridir. Allah’ın sıfatlarını tesbih ederken sayı saymak için kullanılan ve 33 veya katları kadar boncuk tanesinin ipe dizilmesiyle meydana gelen halkaya “Tesbih” denilmektedir.

Nasıl Yükleyebilirim?
Android uyumlu cihazınızdan google play store uygulamasını çalıştırın. “Tesbih” kelimesini aratın ve MobIslam geliştiricisinin uygulamaları listesinden uygulamayı cihazınıza yükleyin.

Hemen indirmek ve her zaman kullanabileceğiniz keyifli bir Tesbih uygulamasına sahip olmak istiyorsanız, aşağıdaki adrese tıklayın.

https://play.google.com/store/apps/details?id=tesbih.mobislam.com

Neden Yüklemeliyim?
Uygulamanın tasarımındaki tesbih boncuklarının her birine Esma-ül Hüsna’dan bir tane eklenmiştir. Her bir sayışta isimin türkçesi uygulama başlığına eklenmiştir. Bu sayede, Esma-ül Hüsna olarak isimlendirilen Allah’ın 99 ismini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca namaz için sürekli parmaklarınızı kullanmak veya cebinizde tesbih taşımak zorunda kalmayacaksınız.

Peygamber Efendimiz,
Tesbihler, günümüzde bilinen hemen hemen bütün semavi dinlerin hemen hemen hepsinde kullanılmaktadır. Tespihin 11, 33 ve 99 taneli olanları sadece Müslümanlar tarafından kullanılmaktadır. İslamiyetin ilk yıllarında Müslümanlar tesbih yerine el içinde parmaklarını sayarak, Subhan’Allah, Elhamdulillah ve Allah’u Ekber söyleyerek çekerlermiş. Ancak Hazret-i Muhammed (s.a.v) hiç kullanmamıştır. Tesbihler ilk defa, Hazret-i Ebu Bekir tarafından kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Ayrıca namazı tamamlayan bir ayrıntı olduğu için önemlidir. Şu an günümüzde hala birçok müslüman namaz sonrasında tesbihi, tesbih taneleri ile değil, parmakları ile belirlemektedir. Son kullanma tarihi geçmiş tedavülden kalkmak üzere olan yaşlı amcalar tarafından tesbihler günümüzde takı olarak da, can sıkıntısını gidermek için de kullanılmaktadır.

Bazı hadis-i şeriflerde peygamber efendimizin zamanında namaz ve dua sırasında hurma çekirdeği veya çakıl taşlarını kullanarak ‘Sûbhan Allah’,‘Elhadülillah’ ve ‘Allah’u Ekber’ kelimelerini 33 er defa tekrarladığı bilinmektedir.

Ekran Görüntüleri

Tesbih Android Uygulamasının Açılış Ekranının Görüntüsüdür.

Android Tesbih Uygulamasının İmamesi Osmanlı Bayrağıdır.

Android Tesbih Uygulamasından Tesbih Çekimi Sırasında Alınan Bir Ekran Görüntüsüdür.

Android Tesbih Uygulaması Sol Ekran Menüsünün Ekran Görüntüsüdür.
 
Gila
Moruk Moderator
Site Yetkilisi
Sıcak havalarda fazla dışarıda dolaşmayın..

En azından, başınıza ıslak bir şeyler alın...
 
Üst