Anılarla Atatürk l İngiltere Tahtının Sonunu Gören Atatürk

kaska12
Çırak


1936 yılı yazındaydık. Birkaç günden beri VIII. Edward ve sevgilisi Madam Simpson, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın ve Türkiye’nin en büyük misafiri sıfatıyla İstanbul’da bulunuyordu. İstanbul ışıklarla donanmış ve yer yerinden oynamıştı.

İngiltere Kralı, kendisine gösterilen samimi ev sahipliğinden çok duygulanmıştı. İki gün sonra Gazi’yle misafiri Moda’da deniz yarışlarını; bulundukları geminin güvertesinden seyrediyorlardı. Gazi pek keyifli, pek neşeliydi. Türk delikanlıların gösterdiği başarıdan derin bir iftihar duyuyordu.

Kral VIII. Edward, yanında Madam Simpson ile oturuyor. Kral nedense düşünceli ve üzgündü. Onları neşelendirmek ve kederlerini dağıtmak için Gazi, bütün zekâsını kullanıyordu. Bir ara, Madam elindeki dürbünü ile yerinden kalktı. Davetiler ve gazeteciler Madamın harekâtını dikkatle takip ediyorlardı. Kral da başı ile Gazi’yi selamlayarak Madamın arkasından kalkınca bu ayrılış biraz daha dikkati çekmişti. Gazi, yanındakilere eğilerek bir şeyler söylediği görülmüştü. Bu sözleri merak edenler, sonra bu fısıltıda büyük bir gerçeğin yaşadığını hayretle gözlemlemişlerdir. Gazi şöyle demişti:

“Kralın madama karşı tutkusu olduğunu görüyorum. Korkarım ki, tahtını bu kadın yüzünden kaybedecek!” (Samih Nafiz Tansu’dan alınmıştır.)1

1 YÜCEBAŞ, Hilmi, Atatürk’ten Nükteler, Fıkralar ve Hatıraları, 2. Baskı, Kültür Kitabevi, İstanbul 1973, s. 97-98.

Kaynak: Atatürk’ten Gençliğe Unutulmaz Anılar, Ahmet Gürel, Mayıs 2009
 
  • Like
Reactions: Ne0
numan1234
Forum Kalfası
Trt belgeseli vardi bunun.

Ve bilindiği gibi tahtını kendi bıraktı. Sevgilisi için.
Ama kalsaydı Türkiye ile iyi ilişkiler olurdu.
 
  • Like
Reactions: Ne0
Üst