Apple, garanti kapsamında sıfır cihaz yerine yenilenmiş cihaz mı gönderiyor?

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,927
  Beğeni:
  4,565
  Apple, garanti kapsamında sıfır cihaz yerine yenilenmiş cihaz mı gönderiyor?

  [​IMG]


  Danimarka'da bir iPhone kullanıcısının Apple'a karşı kazandığı dava gözleri teknoloji devinin güvenlirliğine çevirmiş durumda. Apple'ın 2011 yılında aldığı cihazı bozulan David Lysgaard'a garanti kapsamında sıfır cihaz yerine parçaları yenilenmiş ancak ikinci el başka bir cihaz gönderdiği ortaya çıktı.

  Apple mağazasından 2011 yılnda bir iPhone 4 model akıllı cep telefonu alan ancak telefonu bir yıol sonra kendiliğinden bozulduğu için garantiye gönderen David Lysgaard isimli Danimarkalı müşteri, Apple'dan sıfır bir cihzın kendisine gönderileceğine dair taahhüt aldı. Ancak pazarlama yöneticisi olan Lysgaard, bir süre sonra kendisine gönderilen cihazın aslında sıfır bir iPhone 4 yerine iç parçaları yenilenmiş ancak ikinci el bir telefon olduğunu farketti. İşte bu şikayet ile mahkemeye başvuran Lysgaard,5 yıl süren dava sonucunda Danimarka'daki Glostrup bölge mahkemesi tarafından geçtiğimiz günlerde haklı bulundu ve mahkeme, ülkedeki satış yasası gereğince yenilenmiş cihaz ile sıfır cihaz satışı arasında eskimiş modüllerden ötürü bir fiyat farkı oluşacağını, bu fark sebebiyle de Apple'ın yenilenmiş cihazları kullanıcılara veremeyeceği kararını aldı.

  APPLE: İKİ CİHAZ DA AYNI KALİTEDE

  Bu mahkeme kararına itiraz eden Apple ise iki türlü cihazın da kalite olarak aynı seviyede olduğunu, hatta kullanılmış parçalarla yeniden dizayn edilen telefonların çevreye de daha az zararlı olduğunu ifade ederek kararı temyize götürdü.

  ABD'DE BENZER BİR DAVA
  Local'daki habere göre, Apple'ın üretimde hatalı bir şekilde kullanıcılara sunulan ve yeni sıfır cihazlar ile değiştirilmesi gereken telefonlar için kullanıcıların haberi olmadan yenilenmiş ve sıfırlanmış cihazları göndermesi markaya olan güveni sarsabileceği yorumları yapılıyor. Keza ABD'de de bir kullanıcının benzer bir şikayetle teknoloji devini mahkemeye verdiği ve çıkacak sonucun merakla beklendiği belirtiliyor.

  Söz konusu Danimarka'daki dava eğer Amerika ve diğer ülkelerde emsal olarak kullanılmaya başlanırsa, Apple'a birçok ülkede dava açılabilir. Amerikan mahkemesinin, Danimarka'daki gibi yenilenen telefonların sıfır modeller ile eş değer olmadığını açıklaması halinde Apple'a açılan davaların sayısı artabilir.

  KAYNAK:
   
  #1
Yükleniyor...