Asansör değil MURAT 131

Shadows
Misafir Üye
Tayvan’nın Taypey kentindeki 106 katlı bir gökdelenin asansörü dünyanın en hızlısı seçildi. Asansör, 106’ıncı kata 30 saniyede çıkıyor. Guinness Rekorlar Kitabı, asansörün hızını saniyede 17 metre olarak tescilledi. Dünyanın en yüksek gökdeleni olan TFC 101 Tower’daki asansörde, 508 metreye aniden çıkan yolcuların kulaklarının basınçtan rahatsız olmaması için özel bir basınç kotrol sistemi bulunuyor. TFC 101 Tower’da 34’ü çiftli, 61 adet asasör bulunuyor. Gökdelende ayrıca 50 yürüyen merdiven hattı bulunuyor. TFC 101 Tower 31 Aralık 2004 yılında resmi olarak açılacak.

AŞAĞIYA İNİŞ 1 DAKİKA SÜRÜYOR
Dünyanın en hızlı asansörünün 17m/s’lik hızı saatte 60 km’ye denk düşüyor. Dünyanın en hızlı asansörünün yolcu kapasitesi 24 kişi, yük kapasitesi ise bin 600 kg. Rekor denemesi tam kapasite olan 24 kişi ile gerçekleştirildi ve asansörün bu yükten etkilenmediği görüldü. Yukarı çıkıştaki bu hızına karşın asansörün aşağıya inişi 1 dakika sürüyor.

KULAKLAR BASINÇTAN ETKİLENMİYOR
Dünyanın en hızlı asansöründeki basınç kontrol sistemi, kabin içindeki atmosfer basıncını dışı ile hava alışverişi yaptırarak dengeliyor. Asansörde sallanmayı ve titreşimi önleyen bir denge sistemi bulunuyor. Asansörün etrafındaki izolasyon, yolculuk esnasında ortaya çıkan gürültüyü emiyor. Dünyanın ilk en hızlı asansörü Guinness Rekorlar Kitabı’nın 1955 yılı sayısında açıklanmıştı. Dünyanın en hızlısı olarak tescillenen ilk asansör, dakikada 426 metre ya da saatte 25.6 km hıza sahipti. Dünyanın en yüksek gökdeleni ünvanını kazanan Taypey’deki TFC 101 Tower gökdeleni, bu ünvanın önceki sahibi Malezya’nın Kuala Lumpur kentindeki Petronas Towers’tan 50 metre daha yüksek.
(NTVMSNBC)
 
Üst