Asus R9 290X2 AMD Tabanlı Ekran Kartı

By ToNiK
Misafir Üye
Bu ekran kartında dikkat çeken özelliklerden birisi sıvı soğutma sisteminin içinde bulunması.

Cihaz çok fazla ısıya maruz kaldığı için kendi sıvı soğutmasını size veriyorlar. Sormadım ama büyük ihtimalle ürünün fiyatına sıvı soğutmada dahil.

Yani şöyle ki Total 100 TL 80 TL ekran kartı 20 TL soğutma yani farkını da alıyorlar.

Teknik özelliklere gelelim.R9 Ares'te genel anlamda bir performans artışı var. Önceki serilere rağmen Ares şu an en çok boosta sahip ekran kartı. OverC'lock yaparken de sıvı soğutucu sizi masraftan kurtarıyor.

Çekirdek hızı Titan'ı büyük bir farkla solluyor. Çekirdek hızı değeri 1030 MHz.

8 GB RAM kapasitesi ve 5000 MHz Bellek Hızına sahip bu ekran kartı gayet yüksek bir performans sağlıyor.

Bellek tipi GDDR 5 ve ara yüzü 1024 Bit.

PCI Express 3.0 girişli olan bu ekran kartında da VGA girişi yok sadece HDMI girişi var ve bu giriş 2 adet olarak entegre edilmiş.

Bunun yanı sıra DVI ve Display Port'ları da mevcut.Ürünün voltajına dair bir bilgi girilmemiş benim tahminimce 700w'dan aşağı değil. Bir de dezavantajı var ki sadece Full Tower'ların alabileceği kapasiteye sahip.

Titan gibi bu da tek giriş PCI olmasına rağmen 2 PCI girişlik yer kaplıyor. Fakat kendinden entegreli sıvı soğutma girişleri mevcut bu yüzden daha mantıklı ARES III.

Ve en sevdiğim olay "Alev Alev" yanan OverC'lock yazılımı. Unboxing yaparken içinden buharı üstünde tüten bir CD çıkacak. CD-ROM'da yükleme yapıp keyifin çıkartın derim :cool: . Şu an bende zaten bir ARES III kullanıcısıyım ve hızı hissetmek isteyenler için mükemmel bir tercih.

Şunu unutmayın ki fiyatı ne kadar yüksek olsa da bunlar 5 6 sene giden ekran kartları. Yavaş yavaş zaten oyun yazılımcıları kendilerini Android ve PS üzerine hedeflemiş oldukları için bu sıralar çok fazla patlama yaratacak oyun çıkmayacaktır. Bu da size 5 6 yıl rahat kullanım sağlar. Zaten 2 yıl garantisi var cihazların.

 
Üst