Sözlük - at hırsızı | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Sözlük at hırsızı

alpay29

Super Moderator
Site Yetkilisi

genellikle saçı sakalı birbirine karışmış erkekler için kullanılır.

ayrıca her yörede sevilmeyen başka yörenin insanına da verilen isimdir.yaptıklarından ziyade tipleriyle bu sıfata yakıştırılırlar.


Vahşi Batı
Amerika Birleşik Devletleri'nde özellikle de Vahşi Batı'da at hırsızlarını asarak idam etme yöntemi benimsenmiştir.Buna benzer uygulama da İslamiyet Öncesi Türk toplumlarında görülmüş ve at koşuma çalanlar idam edilmiştir.

Çerkeslerde
Çerkesler (Adığeler) ve Abazalar ile Abhazlarda at çalmak yiğitlik göstergesi olup delikanlılar için kızlarla evlenebilmenin bir koşuludur. Kafkas-Rus savaşlarında, Çerkesler için en büyük prestij, akınlarla Rus askerlerinin bulunduğu yerleri basıp, oradan onların atlarını almaktır; bu baskınlarda elde edilen ve getirilen atlardan dolayı, zamanla evlenmek isteyen delikanlıların Rus birliklerine baskın yapıp at getirmesi istenmiş; bu yüzden de Türkiye’de böyle bir algı oluşmuştur; biraz da espri konusu yapılarak, biraz da abartılarak “Çerkesler, at hırsızı” denilmiştir; halbuki bu at getirme meselesi, Çerkeslerin cesaretinin bir göstergesidir. Çerkeslerdebaşlık, Kafkasya'da evlenecek gencin sınırı aşıp Ruslardan bir at çalıp getirmesi ve atı kızın dayısı, amcası ya da oğullarından birine vermesi ve böylece yiğitliğini ispat etmesi şekli ile başlamıştır.
 

fearof

Forum Ustası
Bizdekiler bırakın atı ,atın eğerini,atın bağlı olduğu ahırı , yetinmiyorlar çiftliği bile üzerlerine geçiriyorlar.:cool:
 

(-S-A-S-24-)

Forum Ustası

 
Üst