Bartın'da maden ocağında patlama:41 Can Kaybı

vantura
Super Moderator
Site Yetkilisi
Bartın'ın Amasra ilçesinde TTK maden ocağının -300 kotunda patlama meydana geldi. Bölgede bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamayla ilgili yaptığı açıklamada, hastaneye kaldırılan 21 kişiden 14 işçinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Enrji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "İlk değerlendirme grizu patlaması olduğu yönünde" ifadelerini kullandı. Diyarbakır programını iptal eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın Bartın'a gideceği belirtildi. AFAD ekiplerin bölgeye sevk edildiği bildirilirken patlama nedeninin trafo kaynaklı olduğu ile ilgili açıklamanın sehven paylaşıldığını kaydetti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Amasra'da maden ocağındaki patlamanın bütün boyutlarıyla soruşturulacağını bildirdi.


Bartın'ın Amasra ilçesinde bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesinde saat 18.15 sıralarında bir patlama meydana geldi.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.


CAN KAYBIMIZ VAR

Hakikaten üzüntü duyduğumuz ve söyleyeceklerimizi paylaşmaktan büyük üzüntü duyduğumuz tablo ile karşı karşıyayız. 110 kardeşimiz orada çalışıyordu. Bir kısmı patlamadan sonra üst kata çıktı. Bir kısmını kurtarıldı. Şu ana kadar hastaneye 21 kardeşimiz intikal etti. Maalesef 14 kardeşimiz hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. 7 kardeşimiz hastaneye intikal halinde ve 3 kardeşimiz yoğun bakımda.

BAKAN DÖNMEZ: İLK DEĞERLENDİRMELER GRİZU PATLAMASI YÖNÜNDE

Yaralılarımız var. Arkadaşlarımızın yaptığı ilk değerlendirmelere göre grizu patlaması olduğu şeklinde. Fayton dediğimiz mini raylı sistem galerilerin bir kısmına ulaşıyor. Bütün arama kurtarma ekipleri görev başında herhangi eksikliğimiz yok. Sürekli koordinasyon içindeyiz. İlk değerlendirmeler grizu patlaması olduğu yönünd...CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YARIN BARTIN'A GİDİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın’da maden ocağında meydana gelen patlama sebebiyle yarınki Diyarbakır programını iptal etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesinde yaşanan maden ocağı patlaması nedeniyle yarın Diyarbakır’a yapacağı ziyareti ileri bir tarihe erteledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Bartın’a giderek kurtarma çalışmalarını yerinde koordine edeceği öğrenildi.


TBMM BAŞKANI ŞENTOP: DEVLETİMİZ TÜM KURUMLARI VE İMKANLARI İLE ÇALIŞMAKTA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Amasra'daki maden ocağında meydana gelen patlama haberini büyük üzüntüyle öğrendiklerini kaydetti.

Meclis Başkanı Şentop, "İşçi kardeşlerimizin sağ salim kurtarılması için devletimiz tüm kurumları ve imkanlarıyla çalışmaktadır. Cenab-ı hak ülkemizi ve milletimizi korusun." ifadelerini kullandı.

BOZDAĞ BÜTÜN YÖNLERİYLE SORUŞTURULACAK
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bakan Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Amasra'da maden ocağındaki patlama sebebiyle yaralanan ve madende mahsur kalan işçiler ile ailelerine geçmiş olsun dileğinde bulundu.
Yaralı işçilere de acil şifalar dileyen Bozdağ, "Madende mahsur kalan işçilerimize ulaşmak, onları sağ ve salimen kurtarmak için çalışmalar devam etmektedir. Devletimiz, tüm imkan ve kabiliyetlerini seferber etmiştir. Madende mahsur kalan işçilerimizin sağ ve salimen kurtarılması hepimizin en büyük dileğidir. Patlamayla ilgi Amasra Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştır. Hadise bütün boyutlarıyla soruşturulacaktır." ifadelerine yer verdi.


AFAD: PATLAMANIN TRAFO KAYNAKLIĞI OLDUĞU BİLGİSİ SEHVEN PAYLAŞILMIŞTIR
AFAD tarafından yapılan açıklamada “Bartın ili Amasra ilçesinde Taşköprü İşletme Müessesesi Müdürlüğü’ne ait maden ocağında meydana gelen patlamanın trafo kaynaklı olduğu bilgisi sehven paylaşılmıştır. Patlamanın nedeni henüz belirlenememiştir. Mahsur kalan vatandaşlarımıza ulaşılması için AFAD ve tahlisiye ekipleri seferber edilmiştir.” dendi.İLETİŞİM BAŞKANLIĞI: RESMİ MAKAMLARIN DIŞINDAKİ BİLGİLERE İTİBAR EDİLMEMELİ

İletişim Başkanlığı'ndan sosyal medya Twitter üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Amasra Taşköprü İşletme Müessesesi Müdürlüğü’nde meydana gelen kazanın ardından olaya müdahale etmek amacıyla devletimiz tüm kurumları ile kısa sürede harekete geçmiş, bölgede gerekli çalışmaları yürütmeye başlamıştır. Olayın aydınlatılması ve nedeninin tespit edilmesine yönelik incelemeler devam ederken mahsur kalan maden işçilerimizin kurtarılması için çalışmalar ivedi bir şekilde sürdürülmektedir. Gerekli bilgiler, ilgili kurumlar tarafından düzenli olarak paylaşılmaktadır. Bu açıklamaların takip edilmesi, resmi makamların paylaştığı bilgiler dışındaki iddia ve spekülasyonlara itibar edilmemesi gerekmektedir.

KIZILAY: BÖLGEYE KEN SEVKİYATI YAPILDI

Kızılay'dan olayla ilgili yapılan açıklamada, "Bartın maden ocağında meydana gelen patlama akabinde olası kan ve plazma ihtiyacına karşı Bartın ve çevre illerde bulunan hastanelere kan sevkiyatı yapılmıştır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz" dendi.

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI AYHAN YÜKSEL: GRİZU PATLAMASI OLABİLİR

Habertürk'e bağlanan Maden Mühendisleri Odası Bakanı Ayhan Yüksel şöyle konuştu: Metan gazının yoğun olduğu bir ocak.Büyük bir olasılıkla grizu patlamasından şüpheleniyoruz. - 300 kotu dediğimiz, deniz seviyesine göre 300 metre aşağısında demek oluyor. Şu saatte yeri görmeden açıklama yapmak bilimsel olmaz. Aldığımız bilgileri basınla anbean paylaşacağız. Burada yeraltı izleme sistemi var. Arkadaşlardan gelen haberlere göre 6 kişinin hareketsiz olduğu bildirildi ama bunlar gayri resmi bilgiler.

AK PARTİ BARTIN MİLLETVEKİLİ TUNÇ: OCAĞA ULAŞMA KONUSUNDA SIKINTI YOKAK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç Habertürk'e bağlanarak şu bilgileri verdi: Şu anda ocağın başındayız. Olay çok daha yeni. Bütün ekiplerin hepsi teyakkuz haline geçtiler. Patlamanın sebebi henüz belli değil. Trafo ve grizu diyenler de var. Şu anda kurtarma ekipleri bölgeye indiler. Orada yaralı olan işçilerimizi kurtarmaya devam ediyorlar. Ocağa ulaşabilme noktasında sıkıntı yok. Henüz patlama sebebini öğrenmiş değiliz. Sayın valimiz burada şu anda. Bakanlarımız da bölgeye intikal ediyorlar. İnşallah hiçbir kardeşimizin bu kazayı atlatacak diyoruz. TTK'nın arama ekipleri çok tecrübeli. Ocağa indiler şu anda işçilerimizi kurtarmaya devam ediyorlar. Şu anda kurtarma ekipleri, teknik ekipler kurtarmaya yoğunlaşmış durumda. Onları meşgul etmemiz doğru değil. Temennimiz bu patlama tesiri fazla olmayan patlama olsun, işçilerimiz hayatını kaybetmesin, bütün duamız bu

"GÖZ GÖZÜ GÖRMEDİ"

Yer altından kendi imkanlarıyla çıktığını belirten bir işçi, "Hiçbir şey bilmiyoruz. Toz- duman oldu, ne olduğunu bilmiyoruz, gözükmedi. Kendi imkanlarımla çıktım. Patlama büyük ihtimalle de tam olarak, yani biz biraz geride olduğumuzdan dolayı sadece basınç oldu. Basınçtan dolayı toz kütlesi oldu, göz gözü görmedi" dedi.

BARTIN BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca, Amasra'daki maden kazası ile ilgili soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili 3 savcı görevlendirildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Bartın'ın Amasra ilçesindeki taş kömürü maden ocağında meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Olaya ilişkin 3 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği, soruşturmaya tüm yönleriyle ve titizlikle devam edildiği kaydedildi.

CHP HEYETİ BÖLGEYE GİDİYOR

CHP heyetinin maden ocağındaki patlama nedeniyle Bartın'ın Amasra ilçesine gidiyor belirtildi.
KAYNAK
 
vantura
Super Moderator
Site Yetkilisi
SON DAKİKA:
Maalesef can kaybı 41’e ulaştı.
 
Son düzenleme:
Üst