Bedava Host da PHP-NUKE kurulumu

ahmet54
Daimi Üye
Bedava Host da PHP-NUKE kurulumu

LYCOS.COM ADRESİNDE ADIM ADIM KURULUM

1. GİRİŞ

bedava web sunucusu olan Lycos 'da, Php Nuke hazır web portalının kurulumu olmaktadır. Bu Php Nuke 'nin kurulumunu çok basite alarak adım adım anlatılacak ve gerekli yerlerde ön bilgiler sunulacaktır.

2. BİLGİ ve HAZIRLIK

Kurulum, Php Nuke 'nin 6.0 versiyonu baz alınarak sunulacaktır. Php Nuke 6.0 'ı indirmek için aşağıdaki adresini kullanabilirsiniz:

İndirme adresi: http://www.phpnuke.org/modules.php?name=Downloads

Sonuçta yapacağımız bir site olduğundan bir web sunucusuna (web server - site dosyalarımızın bulunacağı yer) ihtiyacımız olmaktadır. Bu dersimizde, Lycos ile yani, bedava hizmet veren bir sitedeki üyeliğimiz karşılığındaki bize verilen bir sunucu hesabıyla sitemizi kuracağıız.

Ön hazırlıkları tamamladıktan sonra (PhpNuke 6.0 'ı indirme ve Lycos' ta bir kullanıcı hesabı oluşturma işlemleri) kurulum işlemine geçeceğiz.

3. LYCOS 'TA HESAP AÇMA VE KURULUM

• Öncelikle Lycos 'ta bir kullanıcı hesabı oluşturacağız. Bunun için http://www.lycos.co.uk adresine giriyoruz.
• Site açıldıktan sonra üst menüde bulunan "Build a site" bağlantısına tıklıyoruz.
• Karşımıza gelen sayfada "Your web site in 10 minutes" bağlantısına tıklıyoruz.
• Yine karşımıza gelen sayfada sarı kutu içinde bulunan "Sign up" düğmesine tıklıyoruz.
• Karşımıza gelen üyelik sözleşmesini okuduktan sonra, kabul etmek için "Accept" bağlantısına tıklıyoruz.
• Bu kez karşımıza doldurulmak üzere bir üye kayıt formu çıkmakta. Bu formda gerekli yerleri dolduruyoruz. "usurname" kısmına yazacağımız isim, sitemizin adresini belirleyecek terim olmaktadır. Örneğin "username" kısmına "yenisitem" yazdığımızda, yapacağımız sitemizin adresi http://members.lycos.co.uk/yenisitem şeklinde olacaktır. Formun gerekli tüm alanlarını doldurduktan sonra, sayfanın en altında bulunan "Sign up" düğmesine tıklıyoruz.
• Formu düzgün ve eksiksiz doldurmamızın ardından, verdiğimiz e-posta adresine üyelik kaydımızla ilgili bir postanın gönderildiğine dair bir uyarı yazısını görürüz.
• Bu iletiyi gördükten sonra, ilgili sayfayı kapatabiliriz. Daha sonra adresimize gelen e-postayı okumak için e-posta gelen kutumuza bakarız.
• Lycos tarafından gelen bu e-postada verilen ilk site bağlantısına tıklayarak, sayfanın açılmasını beklemeliyiz. Burada yaptığımız işlem, üyelik başvurusunun doğruluğunu onaylama işlemidir.
• Tıkladığımız sayfa bağlantısı açıldı ve karşımıza yeni küçük bir form daha geldi. Burada bizden istenen ftp bilgilerini girdikten sonra, altta bulunan "Sign up" düğmesine tıklıyoruz.
• Bu işlemlerin ardından sitemizin açıldığına dair bir ileti alırız ve Lycos 'un ilgili ana sayfasına otomatik olarak bağlanırız.
• Artık yeni sitemizin dosyalarını göndermeye başlayabiliriz. Bu işlemi bilindiği gibi bir Ftp programıyla yapabiliriz. Bize lazım olan FTP Host Address bilgimiz "ftp://ftp.members.lycos.co.uk" şeklinde olmalıdır. Ftp username (kullanıcı adı) ve şifremizi zaten bilmekteyiz. Ftp programımıza bu bilgileri girdikten sonra sitemize bağlanıp, dosyalarımızı gönderebiliriz.
• Bir yandan dosyalarımızı gönderirken, diğer yandan da yapmamız gereken diğer işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. Yukarıdaki işlemde karşımıza otomatik olarak çıkan Lycos ana sayfasının "Sign in" kısmında kullanıcı adımızı ve şifremizi girip siteye üye girişi yaparız.
• Siteye login olduktan sonra, MyAccount sayfamız karşımıza gelmektedir. Açılan bu sayfada (solda) "PHP4U/MySQL" yazısına tıklarız.
• Açılan sayfada "Activite my PHP4U account and set up MySQL database" linkine tıklarız.
• Daha sonra karşımıza çıkan sayfada "Database Manager" a tıklarız. Karşımıza yeni pencerede açılan bir sayfa daha gelecektir.
• Açılan bu sayfada database adımızı öğrenebiliriz. Örneğin "kullaniciadiniz_uk_db"
• Aşağıda bulunan "Göz at" a tıklar ve PhpNuke 6.0 sıkıştırılmış dosyamızdan çıkan ve "Sql" klasöründe bulunan "nuke.sql" dosyasını gösterip Go (Git) düğmesine tıklarız ve gerekli işlemlerin gerçekleşmesini bekleriz. İşlem devam ederken veritabanınızda oluşan yeni tabloları gözlemleyebilirsiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra sayfadan çıkabiliriz.
• Tüm bu dosya gönderme ve veritabanı oluşturma işlemleri bittikten sonra çok az bir işimiz daha kalmış bulunmaktadır. Bu da PhpNuke 6.0 sıkıştırılmış dosyamızdan çıkan ve "Html" klasöründe bulunan "config.php" dosyasının, kedimize göre yapılandırılması işlemidir. Bu "config.php" dosyasını herhangi bir editörle (NotePad gibi) açalım ve şu satırları bulup değiştirelim:


$dbhost = "localhost"; -> Veritabanı sunucusu (Değişikliğe gerek yok)
$dbuname = "root"; -> Veritabanı için kullanıcı adı
$dbpass = ""; -> Veritabanı için kullanıcı adı şifresi
$dbname = "nuke"; -> Veritabanı dosyamızın adı
$prefix = "nuke"; -> Bu satırda değişiklik yapmayacağız
$user_prefix = "nuke"; -> Bu satırda değişiklik yapmayacağız
$dbtype = "MySQL"; -> Bu satırda değişiklik yapmayacağız

Örnek olarak şu şekilde olabilir:

$dbhost = "localhost";
$dbuname = " kullaniciadiniz";
$dbpass = "12345678";
$dbname = " kullaniciadiniz_uk_db ";
$prefix = "nuke";
$user_prefix = "nuke";
$dbtype = "MySQL";

Not: Bu veritabanı adımızı Lycos bize otomatik olarak kendisi vermişti. Kullanıcı adını ve şifresini kendimiz belirlemiştik. Bu işlemleri yaparken kullandığımız değerleri aynen burada da belirterek, veritabanı dosyamızın düzgün çalışmasını sağlıyoruz. Bir bakıma kendimizi ve veritabanı dosyamızı Php Nuke 'ye tanıtıyoruz.

"config.php" dosyamızda bu değişikliği yaptıktan sonra, dosyamızı kaydedip çıkalım. Bu dosyayı daha önce göndermiş olduğumuz için eskisini önce silelim ve yeniden (son haliyle) gönderelim. Gönderme işlemi tamamlandıktan sonra, giden bu dosyamızın "CHMOD" değerini "666" yapalım. (Bu CHMOD değişikli için, dosyayı gönderdikten sonra, ftp programımız sayesinde üzerine sağ tıklayalım ve CHMOD seçeneğini seçerek değerini 666 olarak belirleyelim)

Tüm bu işlemlerden sonra Php Nuke site kurulumumuz tamamlanmış olmaktadır. Bundan sonra yapacağımız şeyler, örneğin http://members.lycos.co.uk/sitemiz yazarak sitenize bağlanmak ve daha sonra http://members.lycos.co.uk/sitemiz/admin.php adresine bağlanarak, kurduğumuz Php Nuke sitesi için kendimize bir yönetici hesabı açmak olacaktır

FTp proglamınızı http://www.globalscape.com/files/cuteftppro.exe adresinden indirebilirsiniz...
 
activesinan
Çırak
Funpic.de

Bu İşlemlerinin Aynısını Funpic.de den Aldığımız Alanla Yapınca Olurmu. (Funpic.de Php Destekli)
 
ahmet54
Daimi Üye
ben bir tek lycosta denedim. funpic için bir şey söyleyemeyeceğim kardeşim. Ama bir ara bakarım ona göre buraya yazarım. Kolay gelsin..
 
Suk1y3n
Forum Ustası
Sağol ama Bu Sitede Çok Reklam Var , :) 555mb.com Sana Burayı Tavsiye Edeyim Ufak Bir Reklam'ı var 1 MYSQL , Php Destek , Görünümlü HTML Editor , 200 MB Space ( alan )
 
Bordo.
Forum Ustası
blader eline sağlıkda su siteden biraz zor alınıyor bea zorlandım alırken bide bunun 7.9 olanınıda acıklarsan sevinirim
 
Sour Summitz
Cool Üye
Saol kardeşim Web işlerine başlamak İsteyenlerin hoşuna gitmiştir ama bir miktar parayla hosting alınız! eniyisi budur bence ama saygı duymak lazım !
 
Üst