bilim insanları kedi alerjisi olanlar için aşı geliştirildi

 1. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  26,587
  Beğeni:
  4,513
  [​IMG]
  Kedilere alerjiler insanlarda oldukça yaygındır ve rahatsız edici burun akıntılarından acil tıbbi bakımın garanti altına alınmasına kadar uzanır. Kedilere alerjisi olduğunu bilen insanlar ya evcil kedi tuzağımızdan kaçınırlar ya da antihistaminikler üzerinde doz alırlar. Uzun yıllar boyunca, kedilerin üreme ve hatta genlerini modifiye etme konusunda, kendilerinin hipoalerjenik bir versiyonuna devam eden bir tartışma olmuştur. Bir araştırma ekibi şimdi problemi farklı bir şekilde çözdü. Kedi alerjenleri için bir aşı oluşturdular.

  Aşı insanlar için değil kediler içindir. Kedilerin ürettiği beş allerjenik maddenin en büyüğü olan Fel d 1 proteinlerini hedefler. Bu madde, kedinin tükürük ve yağ bezlerinde üretilir, bunun ne işe yaradığından emin değiliz. Batı nüfusunun yaklaşık yüzde 10'u bu proteine alerjisi var.

  Allerji ve Klinik İmmunoloji Dergisi'nde bildirildiği gibi , HypoPet şirketi ile birlikte çalışan araştırmacılar, bu aşıyı dört farklı çalışma boyunca 54 farklı kedide başarıyla test etmişlerdir. Ekip, aşının tedavi edilen kedilerde Fel d 1'in azaltılmasında etkili olduğunu bildirmiştir. Daha da önemlisi, kediler tarafından iyi tolere edildi ve bunlar üzerinde belirgin toksik etkileri olmadı.

  “Hem insan denekleri hem de hayvanlar bu tedaviden faydalanabilir çünkü alerjik kedi sahipleri astım gibi kronik hastalıklar geliştirme risklerini azaltabilir ve bu nedenle hanelerde daha hoşgörülü olurlar; Hayvan barınağı, ”diye yazdı araştırmacı.

  Ekip, bir salatalık mozaik virüsü ile kedilerden immün yanıt veren Fel d 1 molekülünü birleştirdi. Aşıdan sonra, kedilerin bağışıklık sistemleri molekülleri otomatik olarak tahrip etti ve test edilen kediler, normal kedilere kıyasla insanlara karşı daha az alerjikti.

  “HypoCat ™ aşımızın kedilerde yüksek düzeyde antikor üretebildiğini ve bu antikorların hayvanlar tarafından üretilen Fel d1 alerjeni bağlayıp nötralize edebildiğini gösteren bu verileri yayınlamaktan çok memnunuz.” Dr. Gary Jennings, CEO HypoPet AG’nin yaptığı açıklamada .

  Kedi sahiplerinin, ailelerinin, ortaklarının ve arkadaşlarının kedilere alerjisi, evcil hayvanların terk edilmesinin önde gelen bir nedenidir. Sadece ABD'de yıllık olarak 3,4 milyon kedi hayvan barınaklarına bırakılıyor, tahminen beşte ikisi ötenazi ediliyor. Ekosistem üzerinde daha büyük etkiye yol açan kediler vahşi ve şehirlerde de terkedilmiştir . Kediler evcilleştirilebilir ancak yine de tüylü avcılar, inanılmaz ölüm makineleri ve yerli faunaya zarar verebilirler. Kedi terkini azaltmanın bir yolu, herkesin kazandığı anlamına gelir.

  kaynak

  not: google çeviri idare edin..
   
  #1
 2. akay

  akay Super Moderator

  Katılım:
  23 Mart 2006
  Mesaj:
  7,747
  Beğeni:
  1,336
  Türkçe katliamı :D
   
  #2
 3. CekoReis

  CekoReis Forum Kalfası

  Katılım:
  9 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,198
  Beğeni:
  114
  kedi için aşı bilemedim altan
   
  #3
 4. nurallahordu

  nurallahordu Daimi Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2015
  Mesaj:
  669
  Beğeni:
  109
 5. Gila

  Gila Moruk Moderator

  Katılım:
  23 Şubat 2008
  Mesaj:
  60,990
  Beğeni:
  5,156
  Bizde köpek allerjisi olan yüz binlerce yobaz mevcut.

  Köpeğe karşı ne hikmet se allerjileri var

  Onlar için de ötenazik bir aşı lazım
   
  • Beğen Beğen x 1
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
  #5
 6. venoferci

  venoferci Daimi Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2010
  Mesaj:
  509
  Beğeni:
  53
  zülfiyare dokundurmadığınız mesaj var mı :D:D:D:D
   
  #6
Yükleniyor...