bilim insanları kedi alerjisi olanlar için aşı geliştirildi

alpay29

Super Moderator
Site Yetkilisi

Kedilere alerjiler insanlarda oldukça yaygındır ve rahatsız edici burun akıntılarından acil tıbbi bakımın garanti altına alınmasına kadar uzanır. Kedilere alerjisi olduğunu bilen insanlar ya evcil kedi tuzağımızdan kaçınırlar ya da antihistaminikler üzerinde doz alırlar. Uzun yıllar boyunca, kedilerin üreme ve hatta genlerini modifiye etme konusunda, kendilerinin hipoalerjenik bir versiyonuna devam eden bir tartışma olmuştur. Bir araştırma ekibi şimdi problemi farklı bir şekilde çözdü. Kedi alerjenleri için bir aşı oluşturdular.

Aşı insanlar için değil kediler içindir. Kedilerin ürettiği beş allerjenik maddenin en büyüğü olan Fel d 1 proteinlerini hedefler. Bu madde, kedinin tükürük ve yağ bezlerinde üretilir, bunun ne işe yaradığından emin değiliz. Batı nüfusunun yaklaşık yüzde 10'u bu proteine alerjisi var.

Allerji ve Klinik İmmunoloji Dergisi'nde bildirildiği gibi , HypoPet şirketi ile birlikte çalışan araştırmacılar, bu aşıyı dört farklı çalışma boyunca 54 farklı kedide başarıyla test etmişlerdir. Ekip, aşının tedavi edilen kedilerde Fel d 1'in azaltılmasında etkili olduğunu bildirmiştir. Daha da önemlisi, kediler tarafından iyi tolere edildi ve bunlar üzerinde belirgin toksik etkileri olmadı.

“Hem insan denekleri hem de hayvanlar bu tedaviden faydalanabilir çünkü alerjik kedi sahipleri astım gibi kronik hastalıklar geliştirme risklerini azaltabilir ve bu nedenle hanelerde daha hoşgörülü olurlar; Hayvan barınağı, ”diye yazdı araştırmacı.

Ekip, bir salatalık mozaik virüsü ile kedilerden immün yanıt veren Fel d 1 molekülünü birleştirdi. Aşıdan sonra, kedilerin bağışıklık sistemleri molekülleri otomatik olarak tahrip etti ve test edilen kediler, normal kedilere kıyasla insanlara karşı daha az alerjikti.

“HypoCat ™ aşımızın kedilerde yüksek düzeyde antikor üretebildiğini ve bu antikorların hayvanlar tarafından üretilen Fel d1 alerjeni bağlayıp nötralize edebildiğini gösteren bu verileri yayınlamaktan çok memnunuz.” Dr. Gary Jennings, CEO HypoPet AG’nin yaptığı açıklamada .

Kedi sahiplerinin, ailelerinin, ortaklarının ve arkadaşlarının kedilere alerjisi, evcil hayvanların terk edilmesinin önde gelen bir nedenidir. Sadece ABD'de yıllık olarak 3,4 milyon kedi hayvan barınaklarına bırakılıyor, tahminen beşte ikisi ötenazi ediliyor. Ekosistem üzerinde daha büyük etkiye yol açan kediler vahşi ve şehirlerde de terkedilmiştir . Kediler evcilleştirilebilir ancak yine de tüylü avcılar, inanılmaz ölüm makineleri ve yerli faunaya zarar verebilirler. Kedi terkini azaltmanın bir yolu, herkesin kazandığı anlamına gelir.

kaynak

not: google çeviri idare edin..
 

neronaga

Elit Üye
kediler içinde uyum aşısı yapsalar, bu nasıl türdür ki üst türden köle edinebiliyor bu ne cürreett :D.. Her evcil kedinin bir kölesi var.. Alerji insanoğlunun kedi otoritesine karşı geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır, engellenemez :D