Bios Güncelleme - Güncelleme Yöntemleri

Arise
Forum Ustası
Bios Güncelleme

Bios güncelleme konusunda çok ısrarcı davranışlar olduğu için bu dökümanı sizlerle paylaşma gereği hissettim ama kesinlikle uyarı yapmadan geçilmeyecek kadar hassas ve ciddi bir konu olduğu için bu işlemleri yaparken elektriklerinizin kesilmemesi, yanlış bios dosyasını yüklememeniz ve bu işlemi ömrünüzde hiç yapmadıysanız bu işlerde deneyimli bir arkadaşınızdan yardım almalısınız, doğacak sorun ve sorumluluk işlemi yapanı bağlar bunuda hatırlatayım. Aşağıda düzeltilebilecek sorunlara çözümlerde sunulmuştur lütfen dikkatli okuyun ve işlemleri atlamadan yapın.

Markalara Göre Adım Adım BIOS Güncelleme İşlemi:
Öncelikle sistemi boot edebilecek bir disket hazırlamanız gerekir. Daha sonra PC'yi bu disketle açmanız gerektiği için BIOS Setup menüsü yardımıyla ADVANCED BIOS FEATURES menüsü altından boot önceliğini disket sürücüsüne atayın. Bu şekilde sistemi disketten boot edebilirsiniz. Buradan ayrıca önemli BIOS ayarlarınızı da bir kenara not etmeyi unutmayın. Son olarak anakartınızın modeline göre, en güncel olan BIOS dosyasını ve AWDFLASH yazılımını (her anakart için AWDFLASH dosyası kullanılmaz)internetten indirip bu diskete kopyalayın ve bilgisayarınızı bu disket ile başlatın.
Şimdi komut satırında awdflash.exe yazıp enter'a basın. Karşınıza gelecek olan ekranda File Name to Program bölümüne anakart üreticinizin web sitesinden indirmiş olduğunuz yeni BIOS bilgilerini içeren .BIN(*.awd,*.rom,*.ami) uzantılı dosyanın ismini yazın. Bu işlemi yaptıktan sonra anakartınızın Flash tipi okunacak ve ekranda görülecektir. Bu aşamadan sonra mutlaka "Do You Want To Save BIOS?" sorusuna "Y" tuşuna basarak onay verin ve eski biosunuzu yedeklemek için bir dizin ve dosya ismi girin. Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza "Now Backup System Bios to a File" uyarı yazısı gelecektir. Son olarak "Are you sure to program?" sorusunu da "Y" tuşu ile yanıtlayıp BIOS güncellemesini başlatabilirsiniz. İşlem başarı ile tamamlandıktan sonra sistemi baştan başlatın ve BIOS Setup'a girip "LOAD SETUP DEFAULTS" seçeneğini uygulayın ve değiştirmek istediğiniz ayarları değiştirip, kaydedip çıkın. Açılış ekranında bazı anakartlarda sağ üst köşede bazılarında sol üstte genelde en altta soldan itibaren değişen BIOS sürümünü görürseniz BIOS'unuz doğru bir şekilde
güncellenmiş demektir. AMI BIOS kullananların ise sadece farklı olarak AMI Flash yazılımını kullanmaları gerekir. Geriye kalan işlemler ise benzer adımlarla tamamlanacaktır.

BIOS Güncelleme Hataları Her Zaman Ölümcül Olmayabilir
Her ne kadar dikkat ederseniz edin yanlış BIOS sürümü kullanma ya da güncelleme sırasında elektrik kesintisi gibi nedenlerden işlem yarım kalabilir. Bu durumda anakart iş görmez hale geleceğinden, bilgisayarı bir daha başlatmanız mümkün olmayacaktır. Yine de panik yapmadan aşağıdaki kurtarma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Intel Flash ROM: BIOS kurtarma konusunda en başarılı olan kullanıcılar bu grupta yer alır. Çünkü INTEL FLASH ROM'un Boot Block adı verilen bölgesi yazma korumasına sahiptir. BIOS çipinde çok ufak bir yer kaplayan, bilgisayarın açılabilmesi için bir takım algoritmalara sahip olan bu sistemciğin güncellenmesi gerekmediği için sistemin hata durumunda bile boot etmesi mümkün olabilir. BIOS Güncelleme esnasında elektrikler kesilse bile BIOS'unuzun Boot Block bölümü hasar görmediğinden, bilgisayarınız yine açılacaktır ve güncelleme işlemi tekrardan yapılacaktır. Intel marka anakartlarda herhangi bir sorunla karşılaştığınızda şu işlemleri uygulayabilirsiniz:
Önce INTEL anakartların üzerindeki "Flash Recovery" olarak tanımlanan jumper'ı bulun ve kurtarma (Recovery) pozisyonuna getirin. Daha önce, INTEL anakartlar için hazırladığınız disket ile sistemi açın. Görüntü alamasanız da işlemleri bip sesleriyle takip edin. İlk bip sesini duyduğunuzda disket sürücünüzün ışığı yanıyorsa işlem başlamış demektir. Floppy ışığı söndüğünde ise işlem bitmiştir. Artık sistemi kapatıp jumper'ı eski konumuna aldıktan sonra sisteminizi baştan açıp güncelleme işlemini tekrarlayabilirsiniz.

Award BIOS: bu yöntem AWARD BIOS kullanan birçok anakart kullanıcıları için geçerli olacaktır. BIOS güncellemesi sırasında, elektrik kesilmesi gibi bir sorun oluşup da bilgisayarınız açılmaz bir hale geldiyse hemen başka bir PC yardımıyla bir sistem disketi oluşturun. Anakartınızın üreticisinin web sayfasından kendi anakartınız için olan yeni BIOS dosyasını ve AWDFLASH yazılımını indirin. AWDFLASH yazılımını, BIOS dosyasını ve ek olarak sisteminizdeki autoexec.bat dosyasını da diskete kopyalayın. Disket sürücü içindeki autoexec.bat dosyasına sağ tuşla tıklayıp düzenleyin ve içerisindeki tüm satırları silip aşağıdaki satırı ekleyin:

A:\AWDFLASH dosya_adi.bin /SN /PY /CP /CD /CC

Bu disket ile sistemi açın. Ekrana görüntü gelmeyecektir. Bip sesleriyle beraber disket sürücü ışığı yanarsa işlem başlamış demektir. Ortalama 1,5 - 2 dakika arası sürecek bir işlemden sonra, disket sürücünün ışığı sönecektir.

AMI BIOS: AMI BIOS'lar için genelde ortak bir kurtarma yöntemi var. Bunun için önce anakartınızın üreticisinin adresinden yeni BIOS dosyasını çekin. Bu dosyanın ismi ne olursa olsun AMIBOOT.ROM olarak değiştirin ve bunu boş bir diskete kopyalayın. Diskete sistem dosyalarını transfer etmeyin. Sadece AMIBOOT.ROM dosyası olması yeterlidir. Daha sonra sisteme bu disketi koyduktan sonra, CTRL ve HOME tuşlarına basılı tutarak sistemi açın. Disket sürücünün ışığı yandıktan sonra elinizi bu tuşlardan çekin. BIOS güncelleme işlemi yaklaşık 35-40 saniye içinde bitecek ve işlem bittiğinde birkaç bip sesi çıkacaktır.

FARKLI BIOS GÜNCELLEME YÖNTEMLERİ

ASUS: Her anakart firması BIOS güncellemesi için yazının içinde belirttiğimiz standart yöntemleri kullanmaz. Örneğin ASUS anakartlarının BIOS'larını güncellemek için firmanın sitesinden anakarta göre özelleştirilmiş bir programlama yazılımı olan AFLASH.EXE awdflash.exe yada afudos.exe' yi çekmeniz gerekir.(genelde anakartınızın modeline uygun *flash.exe dosyası anakartınızla alakalı bios sekmesi altında bulabilirsiniz.)

INTEL: Intel anakartlarda ise durum çok daha farklıdır. Bu anakartlar genelde markalı PC'lerde kullanılan bir BIOS markası olan Phoenix BIOS kullanır ve Phoenix BIOS, anakartınızın markasını belirleyebileceğiniz kod numaraları da sunmaz. Eğer INTEL marka anakarta sahipseniz, açılışta CTRL-ALT-ESC tuş kombinasyonunu kullanarak kartınızın markasını öğrenebilirsiniz. Güncelleme işlemi için yine önce sistemi boot edebilecek bir disket hazırlamanız gerekir. Daha sonra Intel'in web sitesinden BIOS dosyasını sabit diske indirip çalıştırın. Karşınıza gelecek olan iki dosyadan "Bios.exe" dosyasını da çalıştırın ve açılan dosyaları diskete kopyalayın. Bu disket ile boot ettikten sonra Intel'in güncelleme için hazırladığı oldukça farklı olan menü ekranı karşınıza gelecektir.
Burada enter tuşuna basın ve "Update Flash Memory From a File" seçeneğini seçin. Ardından da "Update System BIOS" seçeneğini seçip yeni BIOS dosyanızın ismini girin. İşlem bittiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Live UPDATE: Günümüzde ASUS, GigaByte ve MSI, bazı anakart modelleri için, canlı BIOS güncelleme anlamına gelen Live Uptade adı altında bir özellik de sunuyorlar. Bu özel bios güncelleme programcıkları sayesinde anakartınızın BIOS'unu fazla uğraşmadan ve teknik bir bilgiye sahip olmadan da güncellemeniz mümkün oluyor. Burada anakartın modeli otomatik olarak algılanıp internetten yeni uygun BIOS dosyası çekilip, güncelleme yapılıyor. Yazlımın Win9x,NT4.0,WinMe ve Windows 2000,WinXp altında çalışabiliyor.

Kesinlikle anakartınızın marka ve modeline uygun bios dosyasını ve önerilen flash.exe dosyasını kullanmak zorundasınız ve bios güncelleme prosedürlerine riayet etmeniz gerekiyor genelde tüm markaların sitelerinde bios update prosedürleri yazmaktadır.Bunlarıda söyledikten sonra bu işlemlerden doğacak sorunlardan şahsım ve turkeyforum sorumlu değildir.Merak edip bios güncellemesi yapacak arkadaşlara kolay gelsin..saygılar..


Alıntıdır...
 
- Yönetici düzenlemesi: :
mustangank
Banned
bios güncelleme çok riksli bir işlemdir...çok dikkatli olun pc bir daha hiç çalışmaya bilir...pc deneyimleri düşük olan kişiler hiç denemeye kalkmasın..ben bir kaç sene önce bios yüklemesi yaparken pc dondu bende reset attım pc kayıp ettim:(benim için bir deneyim oldu ama bana pahalıya patladı....:)bilginize saygılar........


Merhaba, bilgisayarımın biosunu uptade yaparken elektrik kesildi. Daha sonra başlatmaya çalıştığımda açılmıyor. Ne yapabilirim.

ASUS P4B 533 Anakartım var. Biosu kurtarmak için disket hazırlamaya çalıştım ama onunla da açılmıyor. Yardımınız için teşekkür ederim. Bu arada video ile ilgili her konuda bildiğim kadarıyla fikirlerimi paylaşabilirim. Teşekkürler
 
- Yönetici düzenlemesi: :
E.İskenderli
Banned
bu işlemi zar zorda olsa başarılı bir şekilte tamamladım eskiden hiç kaybetmedim bilgisayarımı

mustang kardeş geçmiş olsun valla biraz daha dikkatli ol.
 
Trex_
Banned
en iyisi hiç dokunmamak o zaman ya riske girmeye değcek kadar bişe yok zaten sanırım
 
deathbed
Cool Üye
en iyisi hiç dokunmamak o zaman ya riske girmeye değcek kadar bişe yok zaten sanırım
Ancak Pentium 4 işelmcisi olan bir; bilgisayara Pentium D işlemci taktığın zaman mecbur olarak bios update 'i yapmak zorundasın ; ) Tabiki anakart 'ınında D işlemci desteği olmak zorunda.
Ben yinede ellemem dersen en az 30 YTL bayılırsın bir teknik servis 'e : p
 
vipada
Çırak
slm arkadaşlar.fijutsu siemens amilo d7830 notebok. ses problemi yüzünden tek çare bıos güncellemek kaldı.ve şarz cihazının kablo girişindeki problem yüzünden tam güncelleme sırasında power gitti yani direk kapandı.işin kötü tarafı içinde bataryasıda yoktu.gerçekten büyük şansızlık.suan doğal olarak hiç açmıyor durumda her yolu denedim fakat olmadı.ami bıoslar için ortk çözüm olan yoluda deneyemiyorum çünkü leptopa disket sürücü bağlama imkanımız yok.başka çözüm önerileri olan var mı? tam bıos modeli:686 AMIBIOS NBEC2000 BB64
 
E.İskenderli
Banned
slm arkadaşlar.fijutsu siemens amilo d7830 notebok. ses problemi yüzünden tek çare bıos güncellemek kaldı.ve şarz cihazının kablo girişindeki problem yüzünden tam güncelleme sırasında power gitti yani direk kapandı.işin kötü tarafı içinde bataryasıda yoktu.gerçekten büyük şansızlık.suan doğal olarak hiç açmıyor durumda her yolu denedim fakat olmadı.ami bıoslar için ortk çözüm olan yoluda deneyemiyorum çünkü leptopa disket sürücü bağlama imkanımız yok.başka çözüm önerileri olan var mı? tam bıos modeli:686 AMIBIOS NBEC2000 BB64
valla çözümünü pek bilmiyorum ama fijutsunun sitesinde Destek bölümü var oradan Online Olarak Soruna Cevap bulabilirsin yani Orada bir chat odasına bağlıyor seni ordanda yetkiliye yazılı olarak sorunuz cevabı geliyor olması lazım.
 
Arise
Forum Ustası
slm arkadaşlar.fijutsu siemens amilo d7830 notebok. ses problemi yüzünden tek çare bıos güncellemek kaldı.ve şarz cihazının kablo girişindeki problem yüzünden tam güncelleme sırasında power gitti yani direk kapandı.işin kötü tarafı içinde bataryasıda yoktu.gerçekten büyük şansızlık.suan doğal olarak hiç açmıyor durumda her yolu denedim fakat olmadı.ami bıoslar için ortk çözüm olan yoluda deneyemiyorum çünkü leptopa disket sürücü bağlama imkanımız yok.başka çözüm önerileri olan var mı? tam bıos modeli:686 AMIBIOS NBEC2000 BB64
Dostum Usb floppyler var notebook'a bağlabileceğin fakat direk bağladığında a:\ sürücüsü olarak görürmü bilemiyorum. Bunun en iyi yolu servisine gidip onlara göstermendir. Notebook' u açıp içinden bios'u çıkararak tekrar yazarlar ve düzelir.
Kendi imkanlarınla pek birşey yapabileceğini sanmıyorum. :(
 
Leke
Forum Ustası
Dostum Usb floppyler var notebook'a bağlabileceğin fakat direk bağladığında a:\ sürücüsü olarak görürmü bilemiyorum. Bunun en iyi yolu servisine gidip onlara göstermendir. Notebook' u açıp içinden bios'u çıkararak tekrar yazarlar ve düzelir.
Kendi imkanlarınla pek birşey yapabileceğini sanmıyorum. :(


servise gösterdiğinde anakart fiyatını cıkarırlar.

Ami Bios lar 4 mb oluyor sanırsam eğer mini bioslardan ise sökebiliyorsan biosu

soketli bios ları olan desktop anakartlarında senin notebook un flashini içine atabilirsin. nasil mi?

Biosumuz ve Soket yapisi böle ise...


Normal bir masaüstü bilgisayari açarsın senin flash dosyasını temin ettikten sonra DOS bölümüne düşersin Disket. vs.. sonra anakartın üzerinden çalişirken orjinal biosu sökersin senin notebook un biosunu takarsın doğru bir şekilde mini bioslar bazı anakartlarda soketli oldugundan rahat cıkarip takarsın taktın diyelim sonra dos ortamında flash programını çaliştirip flash atmayi deniceksin büyük ihtimal yer. aklima gelen fikir bu. Bunu ben notebook bios u değilde farklı bir anakart için yapmiştim olmuştu.
 
vipada
Çırak
arkadaşlar usb disket bulamıyoruz zaten.o yüzden bağlama imkanımız yok dedim. ayrıca kaç tane anakarta baktım ama yanı bıostan yada çok yakın bi bıosta bulamadım.bulsam zaten denicem.ama hala başka çözümler aramaktayım. birde bıos çipine yazılımını atacağımız cihazlarda var ancak adana tek bi yerde var ve sadece yazılımı atmak için 100 ytl istiyorlar. ilginiz için teşekkür ederim başka çözüm önerileri olanlar arkadaşların cevaplarını bekliyorum.
 
mustangank
Banned
arkadaşlar usb disket bulamıyoruz zaten.o yüzden bağlama imkanımız yok dedim. ayrıca kaç tane anakarta baktım ama yanı bıostan yada çok yakın bi bıosta bulamadım.bulsam zaten denicem.ama hala başka çözümler aramaktayım. birde bıos çipine yazılımını atacağımız cihazlarda var ancak adana tek bi yerde var ve sadece yazılımı atmak için 100 ytl istiyorlar. ilginiz için teşekkür ederim başka çözüm önerileri olanlar arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

kardeş yapacak birşey yok 100 ytl ile kurtulduysan ne mutlu sana..:rolleyes:.ben pc kople değiştirdim 1500 ytl patladı...:)
 
fnart
Daimi Üye
servise gösterdiğinde anakart fiyatını cıkarırlar.

Ami Bios lar 4 mb oluyor sanırsam eğer mini bioslardan ise sökebiliyorsan biosu

soketli bios ları olan desktop anakartlarında senin notebook un flashini içine atabilirsin. nasil mi?

Biosumuz ve Soket yapisi böle ise...


Normal bir masaüstü bilgisayari açarsın senin flash dosyasını temin ettikten sonra DOS bölümüne düşersin Disket. vs.. sonra anakartın üzerinden çalişirken orjinal biosu sökersin senin notebook un biosunu takarsın doğru bir şekilde mini bioslar bazı anakartlarda soketli oldugundan rahat cıkarip takarsın taktın diyelim sonra dos ortamında flash programını çaliştirip flash atmayi deniceksin büyük ihtimal yer. aklima gelen fikir bu. Bunu ben notebook bios u değilde farklı bir anakart için yapmiştim olmuştu.[/B]
slm sizden ricam benim sistemin bios ayarlarını nasıl fabrika ayarlarına geri döndüre bilirin bilgisayar açılır ken ne olduysa artık sürekli F1 yaparak açmak zorunda kaldım.tşklr
 
tolgahan
Forum Ustası
hatayı tam yazarmısın.
disket sürücü takılı değilse ve bios ta açık gösteriyorsa FDD hatası alabilirsin.
Gerçi genellikle boot ayarlarıyla birlikte olan F1 if error occure gibi yazıyor yanılmıyorsam ordan kapatabilirsin. her biosta farklı yazabilir ama genelinde F1 geçer cümlenin içinde.
 
Leke
Forum Ustası
slm sizden ricam benim sistemin bios ayarlarını nasıl fabrika ayarlarına geri döndüre bilirin bilgisayar açılır ken ne olduysa artık sürekli F1 yaparak açmak zorunda kaldım.tşklr


sanırım senin distek sürücün çalişmiyor açilişta da Floppy vs.. bir şey yaziyor olabilir.

yapacağiniz şu BIOS a girdikten sonra Standart CMOS features bölümüne girdikten sonra.

Halt On seçeneğini All errors ü No errors olarak değiştirip ana menuye geri gelip F10 ile save ettikten sonra yeniden başlattiğinda aynı hata ile karşilaşmayacağinizi umuyorum.

Resimdeki gibi.,
 
fnart
Daimi Üye
sanırım senin distek sürücün çalişmiyor açilişta da Floppy vs.. bir şey yaziyor olabilir.

yapacağiniz şu BIOS a girdikten sonra Standart CMOS features bölümüne girdikten sonra.

Halt On seçeneğini All errors ü No errors olarak değiştirip ana menuye geri gelip F10 ile save ettikten sonra yeniden başlattiğinda aynı hata ile karşilaşmayacağinizi umuyorum.

Resimdeki gibi.,
çok sağolun aynen dediğiniz gibi yaptım artık bilgisayar aynen eskisigibi açılmaya başladı ÇOK SAĞOLUN
 
fnart
Daimi Üye
sizlerden ricam ben bu bilgisayarı bir internet cafeden satın aldım hiç bir driver yok elimde alt ta yazdığın anakart ve ekran kartının driver larını nereden bula bileceğimi veya sizler bulupta burda yayınlarmısınız.
ANAKART: ASUS P4XP-X
EKRAN KARTI: ATİ R9600XT 256M DDR2 AGP IGA-TVO-DVI-I
BU YAZDIKLARIN KENDİ ÜZERLERİNDE YAZILI OLANLARDIR.İlginize şimdiden çok teşekkür ederim
 
Leke
Forum Ustası
sizlerden ricam ben bu bilgisayarı bir internet cafeden satın aldım hiç bir driver yok elimde alt ta yazdığın anakart ve ekran kartının driver larını nereden bula bileceğimi veya sizler bulupta burda yayınlarmısınız.
ANAKART: ASUS P4XP-X
EKRAN KARTI: ATİ R9600XT 256M DDR2 AGP IGA-TVO-DVI-I
BU YAZDIKLARIN KENDİ ÜZERLERİNDE YAZILI OLANLARDIR.İlginize şimdiden çok teşekkür ederim

Anakart Driverleri için buradan. Anakart modelini ve işlemci yapisini seçerek drivereri listeleyebilir ve indirebilirsin.


Ekran kartı Driver konusunda Buradan işletim sistemi ve modelini seçerek kurabilirsiniz.
 
ŦĤέмảỲ
Forum Ustası
ben gigabyte'la internetten otomatik güncelledim..ama her zaman risk var o an elektrik gitti mi tamamdır,tamamen şans işi :)
 
Arise
Forum Ustası
ben gigabyte'la internetten otomatik güncelledim..ama her zaman risk var o an elektrik gitti mi tamamdır,tamamen şans işi :)
Gigabyte bu konuda diğer hiçbir firmaya benzemiyor zaten. son 2 yıldır ürettiği neredeyse tüm anakartlarda dual bios dediğimiz 1 yedekli bios sistemi kullanıyor ve bu sayede çok dayanıklı oluyor.
Bu bios'u yazmak gerekirsede yine kendi içersinde express reovery dediğimiz sistem ile kendi içersinde bios yazımı yapabiliyor :)
(asus'muş... Peeeh! :D )
 
Üst