Bir Bilgisayar Mühendisinin 5 aydır iş bulamaması | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Bir Bilgisayar Mühendisinin 5 aydır iş bulamaması

KARANLIKBASTI

Daimi Üye
Evet arkadaşlar, 5 aydır nerelere başvurduysam başvurayım ya geri dönen olmuyor ya da mülakat olumsuz geçiyor İşverenden sanki canını istiyormuşum gibi geliyor artık rahat 2 haftadır iş başvurusu yapmıyorum artık. Kariyer gibi sitelerde ki iş ilanları her gün kopyalanıp bir sonraki gün yeniden yayınlanıyor. Başvurular incelenmiyor bile Teknik bir üniversiteyi derece ile bitirmiş birisi olarak insanı okuduğuna pişman eden bu özel sektöre ve insan kaynaklarına söyleyecek söz bulamıyorum.

edit: 10 ay oldu. İş başvurularına yanıt bile gelmiyor

- Yönetici düzenlemesi: :

Penqueen

Banned
haklısın da benim anlamadığım bir nokta daha var neden bu büyük firmaların insan kaynakları sorumlusu aranan bilgisayar mühendisleri gibi deneyimli değil yani bir çoğu benim yaşlarımda
onlar özel üniversitelerden mezun oldukları için şirket içi kadrolara yerleşmeleri daha kolay oluyor
misal sen bir sabancının koçun okulunu bitirdiğin anda direkt sözleşmeyi önüne koyarlar

KARANLIKBASTI

Daimi Üye
onlar özel üniversitelerden mezun oldukları için şirket içi kadrolara yerleşmeleri daha kolay oluyor
misal sen bir sabancının koçun okulunu bitirdiğin anda direkt sözleşmeyi önüne koyarlar
evet linkedinden baktığımda hep özel üniversite. Gerçekten de babasının parası olanlara ne güzel hayat orta seviyeli bir puanla gir özel üniversiteye sonra çık işin hazır olsun olsun. Ama sen o kadar uğraş kazan oku haliyle ondan daha kaliteli bir mühendis ol ama iş bulama. Bu yaz Köln e gideceğim belki burada bulamadığım adaleti orada bulurum.

Penqueen

Banned
evet linkedinden baktığımda hep özel üniversite. Gerçekten de babasının parası olanlara ne güzel hayat orta seviyeli bir puanla gir özel üniversiteye sonra çık işin hazır olsun olsun. Ama sen o kadar uğraş kazan oku haliyle ondan daha kaliteli bir mühendis ol ama iş bulama. Bu yaz Köln e gideceğim belki burada bulamadığım adaleti orada bulurum.
imkanın varsa hiç durma burda
çık dışarı işi de orda öğren deneyimi de orda al
sonra gelmek istersen gelirsin
Ümidini yitirme benim yeğen 4 yil sonra buldu ....
Simdi ise onun peşinde koşuyorlar....
ben de 3 sene yırttım kendimi
haftayı 4 saatlik uykuyla geçiriyordum
şimdi ben kaçıyorum onlar kovalıyor :D

TrEm827

Daimi Üye
Hangi şehirdesin ? İstanbuldaysan işin daha kolay.
Ayrıca r10.net i falan takip et her gün iş ilanı görüyorum verilen meblağda az değil. Birde yeteneklerinde önemli tabi. Okulda dışarıdan birinin öğrenemeyeceği şeyler görmüyorsunuz. Yani dışarıdan biri öğrenip tecrübe ediyor (freelancer olarak). Uzun vadede olay sadece sıfattan ibaret oluyor işte.

KARANLIKBASTI

Daimi Üye
Hangi şehirdesin ? İstanbuldaysan işin daha kolay.
Ayrıca r10.net i falan takip et her gün iş ilanı görüyorum verilen meblağda az değil. Birde yeteneklerinde önemli tabi. Okulda dışarıdan birinin öğrenemeyeceği şeyler görmüyorsunuz. Yani dışarıdan biri öğrenip tecrübe ediyor (freelancer olarak). Uzun vadede olay sadece sıfattan ibaret oluyor işte.
asıl sorunda bu zaten istanbuldayım buna rağmen iş yok.

basaran51

Forum Kalfası
Oncelikle Allah yardımcın olsun ben daha 3.sınıfdayım daha dun gece yatarken (ve son 1 yıldır ozellikle) facedeki bazı bilgisayar muh gruplarını gezdim ve iş ilanları denk geldi en basit ornegi su sekilde ;

Kod:
Bu bir iş ilanıdır;

Magento ile çalışmış, 
Magento ile kullanılmak üzere eklenti yazmış,
MVC framework leri ile çalışmış,
PHP, MYSql, HTML, CSS, Javascript konularında deneyimli,
E-Ticaret sistemlerinin yazılım geliştirme süreçlerinde deneyimli,
şahsen bu ilanı gorunce epey bi düşünmeme sebeb oldu cünki neredeyse bunların hic birini bilmiyorum desem yeri var (az bucuk html sadece ve kendi ogrendigim c#)
Benim merak ettigim cidden Türkiyede herhangibir universitede okumus bir Bilgisayar Müh. Öğrencisi bunları ogreniyormu okulda anlatıyorlarmı yoksa bunlar kendini geliştirerekmi öğreniyorlar?
Ben Azerbaycanda okuyorum onun için Türkiyedeki durumu soruyorum okulun bana en ufak bir katkısı dahi yok sadece zaman kaybı.

- Yönetici düzenlemesi: :

YazılımMimarı

Forum Ustası
Gençler şu ilanlardaki herşeyi bilin havası yaratan olanlara pek takılı kalmayın :)

Bir yazılım geliştirici MySQL'i ne kadar bilebilir? Keza bilse DB Admin gibi bir meslek niye var?

Keza CSS,Java Script işi tamamı ile Front-End Developer'ların işidir. Benim bunları zaten bilmeme gerek yok ama ihtiyaç hissettiğimde bilimum seviyede zaten araştırıp ,işimi halledecek kadar öğrenebilirim.

O yüzden pek takılmayın.

Bu arada benim memleketimde okumuşsun:)

basaran51

Forum Kalfası
Gençler şu ilanlardaki herşeyi bilin havası yaratan olanlara pek takılı kalmayın :)

Bir yazılım geliştirici MySQL'i ne kadar bilebilir? Keza bilse DB Admin gibi bir meslek niye var?

Keza CSS,Java Script işi tamamı ile Front-End Developer'ların işidir. Benim bunları zaten bilmeme gerek yok ama ihtiyaç hissettiğimde bilimum seviyede zaten araştırıp ,işimi halledecek kadar öğrenebilirim.

O yüzden pek takılmayın.

Bu arada benim memleketimde okumuşsun:)
Bilgilendirme icin tesekkurler, oraya yanlıs yazmısım dahada okuyorum bitmedi gitti :D
Peki siz ne oneriyorsunuz neleri daha iyi ogrenmem gerekiyor.
Şahsen c# konusunda gidebildigim kadar gidip uzmanlasmayı dusunuyorum , java,c++, vb gibi dilleri yarım yarım ogrenene kadar hiç degilse 1 tanesini bileyim tam bileyim diyorum.Ama insan okadar kararsız oluyorki ne yapacagımı inanın sasıyorum. Umarım bitirince bizde 5-6 yıl işsizlik sıkıntı çekmeyiz :(

enstantane

Forum Kalfası
İş dünyası bir garip, birazda şans lazım, idari bilimler çıkışlıyım, okulu bitirdikten sonra, bir sene düşünce derneklerinde ülkenin geleceği ve gizli örgütlerle ilgili beyin fırtınası yaptım. Sonra dedim bir iş bakayım 3. Ayda 3 500 tl maaş ve makam arabalı iş buldum. Bir sene sonra ben yüksek lisans yapacağım dedim ayrildim, neyse onu yaparkende, tanistigim bir arkadas dedi bilecikte bir fabrika var, idare müdürü ariyor, girmeyceksin biliyorum ama gel benle sende basvur dedi beni yalniz bırakma, gideriz geliriz dedi, neyse mulakatta işe beni aldilar, ben dedim yuksek lisans yapiyorum gelemem işe falan, arkadasimi alin dedim, zaten mulakat puaninda ikinci sırada oymuş zaten onu aldilar, hayat gariptir, birgun emin ol is ayagina gelir geri tepme

YazılımMimarı

Forum Ustası
Bilgilendirme icin tesekkurler, oraya yanlıs yazmısım dahada okuyorum bitmedi gitti :D
Peki siz ne oneriyorsunuz neleri daha iyi ogrenmem gerekiyor.
Şahsen c# konusunda gidebildigim kadar gidip uzmanlasmayı dusunuyorum , java,c++, vb gibi dilleri yarım yarım ogrenene kadar hiç degilse 1 tanesini bileyim tam bileyim diyorum.Ama insan okadar kararsız oluyorki ne yapacagımı inanın sasıyorum. Umarım bitirince bizde 5-6 yıl işsizlik sıkıntı çekmeyiz :(
Bu tercih meselesi aslında, C#'ı iyi öğrenmen güzel hatta sırf ona yoğuşlanmanda en azından ben mezun olduktan sonra .net c# teknolojilerinde uzman olma yolunda ilerliyorum vizyonu çiziyor.

İşe girme olayı birşeyi çok iyi bilip, bilmemekle alakalı değil tam anlamıyla. O kadar çok faktör varki, yani sizin teknik bilginiz sadece teknik mülakatta iken konuşur, o sıradada oldukça sakin ve ben bu işi istiyorum imajını karşı tarafa vermelisiniz. Bunuda en iyi teknik sorulara cevap vermek, bilmediğiniz konularda ise, kesinlikle bu konu hakkında daha önce hiç araştırma yapmadım fakat öğrenmeye oldukça açık biriyim ve hızlı öğrenebilirim demelisiniz.

Bunun eğitimleri dahi var :) Birde Türkiye'de işe alım zaman aralıkları vardır. Mesela bulunduğumuz bu aylarda pek işe alım olmaz, sebebi ise yıl kapanışından yeni çıkılmış olması, bu yıl için belirlenmiş projelerin önce ekipler kendi aralarında dağılımı yaparlar, sonrada ihtiyaç varsa insan kaynağına bu belirlenir, sonrasında üst yönetime iletilir, onlara aranılan aday ile ilgili bilgiler verilir, İK'ya geçer İK süreci başlatır bla bla.. Buda muhtemel 2-3 aylık bir dilim..

Embeded kod yazacaklar için şuanda Arçelik bir linux,c++ konusunda junior aday arıyor bildiğim kadarıyla. Bir öğrencim görüştü, olumluda geçtiğini belirtmişti.

kariyer.net'te c# developer arayan şirketleri incele ve dönemsel olarak ne kadar insan kaynağına ihtiyaç olduğunu görebilirsin. Özellikle LinkedIn'i kullanmanızı ve oradaki gruplara üye olmanızı tavsiye ederim. Benim 2 işim içinde bu site üzerinden irtibat kuruldu.

Ek olarak tavsiyem, mutlak kendinizi iyi anlatan bir bloğunuz olsun ve bu blogta öğrendiğiniz yada ilginç bulup deneyimlediğiniz her türlü şeyi yazın ;) Avantajını göreceksiniz.