Bir Bilgisayar Mühendisinin 5 aydır iş bulamaması | Page 2 | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Bir Bilgisayar Mühendisinin 5 aydır iş bulamaması

astraq

Forum Ustası
Bu tercih meselesi aslında, C#'ı iyi öğrenmen güzel hatta sırf ona yoğuşlanmanda en azından ben mezun olduktan sonra .net c# teknolojilerinde uzman olma yolunda ilerliyorum vizyonu çiziyor.

İşe girme olayı birşeyi çok iyi bilip, bilmemekle alakalı değil tam anlamıyla. O kadar çok faktör varki, yani sizin teknik bilginiz sadece teknik mülakatta iken konuşur, o sıradada oldukça sakin ve ben bu işi istiyorum imajını karşı tarafa vermelisiniz. Bunuda en iyi teknik sorulara cevap vermek, bilmediğiniz konularda ise, kesinlikle bu konu hakkında daha önce hiç araştırma yapmadım fakat öğrenmeye oldukça açık biriyim ve hızlı öğrenebilirim demelisiniz.

Bunun eğitimleri dahi var :) Birde Türkiye'de işe alım zaman aralıkları vardır. Mesela bulunduğumuz bu aylarda pek işe alım olmaz, sebebi ise yıl kapanışından yeni çıkılmış olması, bu yıl için belirlenmiş projelerin önce ekipler kendi aralarında dağılımı yaparlar, sonrada ihtiyaç varsa insan kaynağına bu belirlenir, sonrasında üst yönetime iletilir, onlara aranılan aday ile ilgili bilgiler verilir, İK'ya geçer İK süreci başlatır bla bla.. Buda muhtemel 2-3 aylık bir dilim..

Embeded kod yazacaklar için şuanda Arçelik bir linux,c++ konusunda junior aday arıyor bildiğim kadarıyla. Bir öğrencim görüştü, olumluda geçtiğini belirtmişti.

kariyer.net'te c# developer arayan şirketleri incele ve dönemsel olarak ne kadar insan kaynağına ihtiyaç olduğunu görebilirsin. Özellikle LinkedIn'i kullanmanızı ve oradaki gruplara üye olmanızı tavsiye ederim. Benim 2 işim içinde bu site üzerinden irtibat kuruldu.

Ek olarak tavsiyem, mutlak kendinizi iyi anlatan bir bloğunuz olsun ve bu blogta öğrendiğiniz yada ilginç bulup deneyimlediğiniz her türlü şeyi yazın ;) Avantajını göreceksiniz.
Hangi dilden konuştuğunu bir anlayabilsem:):)

fuujin

Daimi Üye
11 gün olmuş forumda aktif olmadığından yeni gördüm..bence sadece yazılım değil de operasyonel eleman açığı aşırı fazla... Bir oracle DBA her zaman iş bulabilir.Hemde bir developer dan çok daha fazla maaş alır.

- Yönetici düzenlemesi: :

jksyoon

Çırak
İş başvurularında genellikle yeni mezun artı deneyim istiyorlar ki yeni mezun staj dışı çalışmamışsa deneyimi nereden kazanacak bunu düşünmüyorlar maalesef. Okurken ne hayaller kuruluyor gel gör ki iş hayatı hiç de öyle değil. Biraz şans, fazlasıyla referans, kader, kısmet diye uzayıp gidiyor işle alakalı cümleler. Konuyu açan arkadaş inşallah güzel bir iş bulmuştur. Yeni üye oldum konu ilgimi çekti çok tanıdık bir mesele olduğundan yorum yapmak istedim. Herkes mutlu olacağı bir işe sahip olsa ne güzel olur =)

\Emix

Forum Ustası
Okumuşsun, meslek sahißi olmuşsun ama yetmez..

Mevkii sahißi tanıdıkların var mı sen ondan haßer ver..

Varsa; seç ßeğen, ßranşın olsun, olmasın fark etmez.

Acı ama gerçek... ;)
İşte buna kesinlikle katılıyorum..

Örnek kendimi gösterebilirim.

Lise mezunuydum okul biter bitmez iş başvuruları yapmaya başladım bir kaç yer çağırdı ancak istediğim bölüm dışında iş teklif ettiler kurye gibi mesela..

sizin gibi 5 ay kürek çektikten sonra olacak gibi değildi çünkü üniversiteyi kazanamamıştım girdiğim ilk sene ve ne yapacağım korkusu erken sardı beni bir kaç telefon ettim akrabalar ile görüştüm ettim araya birini koyduk..

Daha önce bir kaç kez başvuru yaptığım olumsuz cevap bile alamadığım Ankara'da özel bir entegratör şirket Donanım Destek Uzmanı olarak ertesi günü işe aldılar pılımı pırtımı toplayıp Ankara'ya taşındım 18'imde, 8 ay aynı pozisyonda çalıştım saha personeliydim devamlı arıza peşinde bütün devlet dairelerine bir çok özel şirkete girip çıkıp arıza giderip bir çok insanla tanışma fırsatım oldu iyi de bir tecrübe kazandım oradan daha sonra 6 ay Sistem Destek Elemanı olarak pozisyonum değişti 3 ayda Sistem Destek Uzmanı olarak çalışıp başka bir şirkete Kalibrasyon Teknisyeni olarak geçtim ( çıktığım şirketin Referansı ile işe aldılar,beni tanıyorlardı ihalesi eski şirketteydi) yetiştirmek üzere işe aldılar 1,5 senede orada çalıştım

bu süre zarfında Üniversite sınavlarına girdim olmadı olmadı.. Açık Öğretime kayıt oldum birinci sınıf bitti geçen sene sınava tekrar girdim işten ayrıldım Kıbrıs'ta Bilgisayar Mühendisliğini kazandım. şuanda Okuyama devam.

yani uzun değilde kısa hali budur ben şunu gördüm Milyar dolarlık şirketin sahibi araya mevki sahibi birini koyunca işe girmek isteyen kişiye Hangi bölümde ? Ne kadar maaşla çalışmak istersin sorusunu yöneltiyorlar.

Umudunu kaybetme Ankara düşünürmüsün bilmem Özelden bir kaç şirket ismi yazabilirim genel olarak her zaman personele ihtiyaç duyan yerler

Yıldıray27

Forum Ustası
Gerçekten çok zor ,iş bulmakta , bir işte istikrarlı çalışmakta zor

Arkadaş hangi okuldan mezun bilmiyorum ama bu işinde okulla çok alakası yok . Tamamen pratik olmaya , çalışkan olmaya araştırmaya meraka bağlı ;)