Bir öğrenci projesi Teknopedi

Teknopedi
Çırak
Bir öğrenci projesi "Teknopedi"

İzahâtımız aşağıdaki gibidir.
Yayınlanan son bölümümüz:

Müspet yahut menfi eleştirilerinizden memnuniyet duyarım.
____________________________

Şüphesiz ki bilgisayar ve internet teknolojisi hayatımızın pek çok alanında varlığını iyiden iyiye hissettiriyor. Mobil teknolojide ki “akıllı” devrim ile birlikte akıllı cep telefonlarımız veya tabletlerimiz vasıtasıyla günün her anında teknoloji ile iç içeyiz. Ülkemizde bilgisayar ve akıllı cihazların kullanımın artması, internet erişiminin yoğunlaşması her ne kadar güzel göstergeler olsa da gelişmişliğin simgesi takdir edersiniz ki sadece teknolojiyi kullanmak değil, teknolojiyi üretmek…


Teknolojiyi üretebilmek için evvela bilgisayar ve internet = eğlence, oyun, facebook vb. denkleminden vazgeçmek ve teknolojiyi profesyonel bir biçimde kullanmak elzem. Uzun yıllar bilişim teknolojileriyle iç içe olan Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema öğrencisi Murat UZUN, bu alandaki tecrübelerini paylaşmanın daha etkili yollarını düşünürken, “Televizyonsuz ev mi olur?” klişesinden yola çıkarak eski, köklü ve de güçlü bir kitle iletişim aracı olan televizyonda bir teknoloji yapmaya karar vermiştir. Terminolojiyi hayatın içinde örneklerle anlaşılır kılan, renkli bir anlatımı yeğleyen bir Tv programıyla insanlara teknolojiyi sevdirmeyi, “Bilgi Toplumu” olmayı hedeflerine koymuş olan ülkesine karınca kararınca hizmette bulunmayı gaye edinen Murat UZUN, Teknopedi’yı fakültesinin kanalı Kampüs TV’de yayınlamaya başlamıştır.

26 dakikalık kısa bir bölümle girizgâh yapan Teknopedi; içerik, jenerik, kj ve görsel bakımından mamurlaşmaya çalışmış, 5 bölümün ardından ikinci yayın dönemini beklemeye koyulmuştur. Soru cevaba dayalı ve sohbet edasında bir anlatım ile sunulan programın minvallerine göre en büyük farkı klişeleşmiş bilgiler yerine püf nokta ve öz bilgiyi vermesi; terminolojik bilgilerle izleyiciyi sıkmak bunları somutlaştırıp renkli bir üslupla sunmasıdır. “Antivirüs çare değil”, “Format verileri silmiyor” gibi üzerinde pek durulmayan ve doğru sanılan fakat esasında yanlış olan bilgi ve metotlara tabiri caizse meydan okuyan Teknopedi, “Türkiye’nin En Renkli Teknoloji Programı” sloganının hakkını vermeye, kısıtlı imkanlara rağmen yayınlarına devam etmeye çalışıyor.

Sıkıntılarımız Karasal yayın yapmanız hasebiyle her eve misafir olamamak ve sponsor sıkıntısı

Hedefimiz Ulusal bir Tv kanalından her eve misafir olup, en fazla izlenilen programlar arasına girmek; sunumumuzu daha da zenginleştirmek.

Ekim 2014′te yeni yayın dönemiyle birlikte daha renkli, daha zevkli, dolu dolu bir Teknopedi ile karşınıza çıkmayı ümit ediyoruz.

Murat UZUN

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi

Bilgi İşlem Sorumlusu – Radyo TV Sinema Öğrencisi

Teknopedi | Türkiye'nin En Renkli Teknoloji Programı
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Üst