Bitcoin ve Bitcoin Cash Farkı

justim123
WarrioR
Kuruluşundan bu yana, bitcoin'in etkili bir şekilde vizyon yeteneği ile ilgili sorular ortaya çıktı. Dijital para birimi bitcoin'i içeren işlemler, blockchain olarak bilinen bir dijital defterde işlenir, doğrulanır ve saklanır. Blockchain devrim niteliğinde bir kayıt teknolojisidir. Bu, kayıtları manipüle etmek imkansız denilebilir çünkü ortaya çıkan şeyin gerçekliği, bireysel bir aktör tarafından değil, çoğunluk kuralı tarafından doğrulanır. Bu sistemde merkezi değildir ve tüm dünyada bilgisayarlarda mevcuttur.
Bitcoin ağındaki blockchain teknolojisi ile ilgili sorun, özellikle kredi kartı işlemleriyle uğraşan bankalara kıyasla çok yavaş olmasıdır. Popüler kredi kartı şirketi Visa, Inc. (V) örneğin, günde yaklaşık 150 milyon işlem gerçekleştiriyor ve saniyede ortalama 1.700 işlem gerçekleştiriyor. Şirketin kapasitesi, saniyede 65.000 işlem. Bitcoin ağı saniyede kaç işlem yapabilir? 7!!! Sadece 7 adet işlem yapabilir. İşlemlerin işlenmesi birkaç dakika veya daha fazla sürebilir. Bitcoin kullanıcı ağı büyüdükçe, bekleme süreleri uzadı, çünkü onları işleyen altta yatan teknolojide bir değişiklik olmadan işlemek için daha fazla işlem gelmeye başladı ve sistem buna yetişemedi.

1614364331108.png


Bitcoin teknolojisi ile ilgili devam eden tartışmalar, bu merkezi sistem ve işlem doğrulama sürecinin hızını artırma sorunuyla ilgiliydi. Geliştiriciler ve kripto para madencileri bu soruna iki ana çözüm bulmuşlar. Birincisi, her blokta doğrulanması gereken veri miktarını daha küçük hale getirmek ve böylece daha hızlı ve daha ucuz işlemler yaratmak, ikincisi ise veri bloklarını daha büyük hale getirmek, böylece daha fazla bilgi aynı anda işlenebilir. Bitcoin Cash (BCH) bu çözümlerden gelişti.

İşte bitcoin ve Bitcoin Cash Farkı. Bunların birbirinden nasıl farklı olduğuna dair bilgiler:

- Bitcoin, bitcoin madenciliği ve gelişmekte olan topluluklar içindeki gruplar arasında çatlaklara neden olan bir sorun olan işlem işlem süresi ile sınırlıdır.
- Bitcoin Cash, bitcoin madencileri ve bitcoin kripto para biriminin geleceği ve etkili bir şekilde ölçeklendirme yeteneği ile ilgilenen geliştiriciler tarafından başlatıldı.
- Bitcoin blokları 1 MB ile sınırlı olsa da, bitcoin cash blokları 32 MB'a kadar çıkabilir.

1614364346297.png


Bu nedenle, Bitcoin Cash, bitcoin ağından daha hızlı işlem yapabilir, bu da bekleme sürelerinin daha kısa olduğu ve işlem ücretlerinin daha düşük olma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Bitcoin Cash ağı, bitcoin ağından saniyede çok daha fazla işlem yapabilir. Bununla birlikte, daha hızlı işlem doğrulama süresi ile birlikte olumsuzluklar da olacaktır tabii ki. BCH ile ilişkili daha büyük blok boyutu ile ilgili potansiyel bir sorun, güvenliğin Bitcoin ağına göre tehlikeye girebileceğidir. Benzer şekilde, bitcoin dünyadaki en popüler kripto para birimi ve piyasa değeri açısından en büyük olmaya devam etmektedir, Bu nedenle BCH kullanıcıları likidite ve gerçek dünya kullanılabilirliğinin bitcoin'den daha düşük diye düşebilirler.

Ölçeklenebilirlik, işlem işleme ve bloklarla ilgili tartışmalar, bitcoin cash'e yol açmanın ötesinde ilham kaynağı oldu. Örneğin, Kasım 2018'de, Bitcoin Cash ağı kendi işlem limitlerini deneyimledi ve bu da BİTCOİN SV adı verilen başka bir bitcoin türevinin oluşturulmasına neden oldu. Bitcoin SV, Satoshi Nakamoto'nun bitcoin beyaz kitabında tanımladığı bitcoin için orijinal vizyona sadık kalmak ve ölçeklenebilirliği ve daha hızlı işlem hızlarını kolaylaştırmak için değişiklikler yapmak amacıyla oluşturuldu. Bitcoin kitaplarıyla ilgili bilgileri de ileride paylaşacağım.
Amacım bitcoin bölümü kripto para bölümü açıp yönetime katılmak. Uygun görülür umarım.
 
Üst