Bu yüzler aslında yok: Yapay zekânın oluşturduğu insanlar büyülüyor.

fearof

Forum Ustası
Bu yüzler aslında yok: Yapay zekânın oluşturduğu insanlar büyülüyor.

Yapay zekânın hayatımıza dahil olmasıyla birlikte gittikçe değişen dünya ve algılarımız, şimdi bizi tekrar şaşırtıyor. Tamamı yapay zekânın 'elinden' çıkan insan yüzleriyle tanışın...Sınırları tartışılıyorYapay zekânın sınırları tartışılıyor, yetkileri inceleniyor, nerelerde kullanılabileceği inceden inceye hesaplanıyor ve hepimizin bu süreç içerisinde yapay zekâya karşı bir yargısı oluşuyor.

İşimizi elimizden alabilecek, her şeye bizim yerimize koşturabilecek, dünyanın değişimini ön saflarda yürütecek bir potansiyeli var nihayetinde.

Kendimize göre algılıyoruzYapay zekânın olayı şu; insan eliyle yapıldı ve sıradan bir insanın algılayamayacağı kadar karmaşık algoritmalardan oluşur hâle geldi.

Hepimizden bir şeyler öğrenerek, dünyanın en büyük veri havuzlarının oluşmasında payı yadsınamaz.

Biz ise yapay zekâyı, kendimize göre algılıyoruz. Bu 'kendimize göre'liğin içerisinde, inanılmaz bir bilgi yoksunluğu ve yanlışlar silsilesi var. Fakat hepsinin düzeltilebilmesi için yeterli zamana da sahibiz.

Şiir, şarkı, senaryo, roman derkenYapay zekâ şu ana kadar şiir yazdı, şarkı besteledi, senaryo yazdı, belli başlı roman denemeleri yaptı. Bunların hepsi bir insanın üretmesi için yıllar gerektiren işlerken, yapay zekâ için sadece 'işlenecek verileri aldıktan sonra' çarçabuk oluşturulabilecek birer üretim.

Fakat tabii bu üretimi yapabilecek zekâ ve algoritmayı oluşturabilmek kolay değil. Önce bir teknoloji üretip, sonra o teknolojiye verileri verip, daha sonra o verilerden bir şeyler öğrenmeyi, en son olarak da verileri kullanarak yepyeni üretimler yapmayı öğretmeniz gerek.

Şu ana kadar yapay zekânın yaptığı üretimler bazı açılardan 'hatalı' olsa bile, hiçbiri düzeltilemeyecek hatalar değildi. Yapay zekâ, gerçek anlamda konuşmayı öğrendiğinde önünde engel kalmayacak.


'İnsan yüzü' üreten yapay zekâYapay zekâ ile birlikte yapılan ve gündeme son oturan çalışma, harika bir şeyi ortaya çıkardı: Yapay zekânın hayal gücünü!

"Bu insanlar aslında yok" anlamına gelen 'thispersondoesnotexist.com', bütünüyle yapay zekâ ürünü bir site. Siteyi her açışınızda size 'aslında var olmayan' bir insan yüzü oluşturuyor.


2 saniyede bir yeni yüzSite, Üretken Çekişmeli Ağlar adı verilen bir makine öğrenme yöntemiyle çalışıyor.

Gerçek insan yüzü fotoğrafları 'gösterilen' yapay zekâ, bu yüzlerden 'ilham alarak', yepyeni yüzler üretiyor.


Mucizevi bir çalışmaDaha önce de kullanılan Üretken Çekişmeli Ağlar teknolojisi, 2014'ten beri hayatımızda ve gittikçe büyüyen bir yeteneğe sahip.

Önceden de insanların dans ettiği videolar hazırlamak, yaz mevsimine ait fotoğrafları kış manzarasına çevirmek gibi çeşitli yöntemlerle gündeme gelmişti. Şimdi ise, bizim de rahatlıkla test edebileceğimiz müthiş bir deneyim sağlıyor.

Yokluklarına inanmak güç, yokluklarından ilham alarak üretilebilecek bilim kurgu eserlerinin haddi hesabı da yok.

KAYNAK:
 

fearof

Forum Ustası