Bugün itibariyle yakıp, yıkıp hibe edinebiliyoruz.

 1. T@M@Y

  T@M@Y Forum Ustası

  Katılım:
  9 Temmuz 2009
  Mesaj:
  4,954
  Beğeni:
  534
  ORMAN VEYA HAZİNEYE AİT TAŞINMAZLARDA HİBE  29945 sayı ve 11.01.2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Ağaçlandırma Ve Erozyon Kontrolü Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik uyarınca Gerçek veya tüzel kişilere onaylı uygulama projesine göre bozuk orman alanlarında, orman içi açıklıklarda, hazine arazilerinde, Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazilerde ve sahipli arazilerde asli ve/veya odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri ile yaptıkları özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmaları ile özel orman fidanlıkları için Genel Müdürlük tarafından hibe verilebilmektedir.  Bozuk orman alanlarında, orman içi açıklıklarda ve hazine arazilerinden verilecek olan hibelerin neye göre ve ne şekilde verileceği Resmi Gazetede yayınlanan Ağaçlandırma Ve Erozyon Kontrolü Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik ‘ de düzenlenmiştir. Mezkûr yönetmelik uyarınca;


  1 - Orman köyü nüfusuna kayıtlı olan ve o köyde ikamet eden gerçek kişilere onaylı uygulama projesine göre bozuk orman alanlarında, orman içi açıklıklarda, Hazine arazilerinde, Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazilerde ve sahipli arazilerde odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri ile 3 hektara kadar yapacakları özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmaları için bir defaya mahsus olmak üzere hibeye esas yatırım giderleri cetveli tutarının %65’i kadar hibe verilebilir.

  2 - Birinci madde dışındaki gerçek veya tüzel kişilere onaylı uygulama projesine göre bozuk orman alanlarında, orman içi açıklıklarda, hazine arazilerinde, Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazilerde ve sahipli arazilerde asli tür ve/veya odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri ile yapacakları özel ağaçlandırma, özel imar-ihya ve özel orman fidanlık çalışmaları için hibeye esas yatırım giderleri cetveli tutarının %25’i kadar hibe verilebilir.

  3 - Hibe tahsis edilen özel orman fidanlıklarında üretilecek fidanların en az yüzde ellisinin (%50) orman ağaç ve ağaççığı fidanı, en çok yüzde ellisinin (%50) odun dışı orman ürünü veren türler ve süs bitkisi olması zorunludur.

  4 - Gerçek veya tüzel kişilerin yapacakları özel erozyon kontrolü çalışmaları ile hibe talep etmeden yapacakları özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmalarında, onaylı uygulama projesinde belirtilen sayıda orman ağacı ve ağaççığı fidanı Bölge Müdürlüğünce ücretsiz olarak verilebilir.

  Yukarıda saymış olduğumuz gerçek veya tüzel kişiler şartlarını taşımaları halinde orman ve hazineye ait taşınmazlarda hibeden yararlanabilirken; yapılan özel ağaçlandırmanın altında 23/8/2012 tarihli ve 28390 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ağaçlandırma Yönetmeliğinin 18 inci maddesinde belirtilen alt türler için hibe tahsisi yapılmaz.

  Ayrıca özel ağaçlandırma, özel imar-ihya ve özel orman fidanlık sahalarının yangın, sel, heyelan, şiddetli fırtına ve benzeri doğal afetler sebebiyle başarısız olması halinde, proje sahiplerinin sahayı projesine uygun olarak tekrar tesis etmek istemeleri durumunda yeniden hibe verilmez.

  Kaynak : http://www.avvahukuk.com/makale/orman-veya-hazineye-ait-tasinmazlarda-hibe
   
  • Beğen Beğen x 1
  #1
 2. ghargamel

  ghargamel Daimi Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2005
  Mesaj:
  447
  Beğeni:
  83
  açıklaması nedir?
   
  #2
 3. T@M@Y

  T@M@Y Forum Ustası

  Katılım:
  9 Temmuz 2009
  Mesaj:
  4,954
  Beğeni:
  534
  Resmi Gazetede buyün yayınlanan Ağaçlandırma Ve Erozyon Kontrolü Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik uyarınca özel ağaçlandırma, özel imar-ihya ve özel orman fidanlık sahaları hariç orman veya hazineye ait taşınmazları bugün itibariyle yakıp, yıkıp hibe edinebiliyoruz.
   
  #3
 4. Sebnemy35

  Sebnemy35 Forum Kalfası

  Katılım:
  21 Ağustos 2015
  Mesaj:
  787
  Beğeni:
  157
  Hazine arazisi olanlar ne yapıyor bu ormanlık yer falan?
   
  #4
 5. T@M@Y

  T@M@Y Forum Ustası

  Katılım:
  9 Temmuz 2009
  Mesaj:
  4,954
  Beğeni:
  534
  Şebnem durum şu, Güya yanmış yerler veya orman içi boşlukar da Ağaçlandırma yapacak isen devlet destek veriyor.
  Ama küçük bir madde eklemişler imar ve ihya da yapacaksan da hem yeri veriyorlar hemde kredi.

  Durumun 2b ve diğer şeylerle çok alakası yok aslında. Sürmene için çıkarılmış özel bir kanun gibi fakat bunun devamı gelecek. Ekonominin çöküşünü ülkede ormanlık arazilere rant sağlayarak geçiştirmeye çalışacaklar.
   
  #5
Yükleniyor...