ℂ★ ŞEHİT Em Müd Ali Gaffar OKKANı, Saygı Ve Şükranla Anıyoruz

SerKan1923
Banned

SN. Ali Gaffar OKKAN, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca bölücü terör örgütü pkk ve hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu'nun İstanbul Beykoz'daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. SN. Ali Gaffar OKKAN, Hizbullah'ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. Gaffar Okkan; İki küçük otomobil aldı ve mavi-beyaza boyattı, İkişer kadın polis görevlendirdi.

Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ediyor, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım ediyordu. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. SN. OKKAN'IN ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi.


SN. Ali Gaffar OKKAN Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası'na seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflâtun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde ''ŞEHİT'' Olmuşlardı.

Emniyet Müdürü'nün öldürülmesine tepki gösteren Diyarbakır halkı, cenazenin olduğu gün kepenk kapattı ve şehrin sokaklarında protesto yürüyüşü yaptı.

Bu cinayet hala çözülememiş olmakla birlikte, ya aşırı dinci terör örgütü hizbullah ya da bölücü terör örgütü pkk tarafından işlenildiği iddia edilmektedir.

Hakkında pek çok gazete yazısı ve kitap yazıldı. Ayrıca SN. Ali Gaffar OKKAN'IN hayatını ve bu suikastı konu alan "3310 Öldürüldü" isimli kitap Emrah Gürkan tarafından kaleme alındı.
 
- Yönetici düzenlemesi: :
SerKan1923
Banned
ℂ★

''ŞEHİT'' Em. Müd. SN. Ali Gaffar OKKAN'ı, Saygı Ve Şükranla Anıyoruz ! ! !

Tini Şad Olsun!

TANRI T...'., K......!
 
- Yönetici düzenlemesi: :
fearof
Forum Ustası
Gaffar Okan ve Uğur Mumcu iki vatansever ve ne acı tesadüftür ki ikiside aynı gün şehit edildiler.Herikisinin de ruhları şaad ,mekanları cennet olsun.
 
neronaga
Elit Üye
Bu memlekete faydası dokunan ve karşılığında hak ettiğini alan insan sayısı kaç acaba?

Yoz kalabalığın az sayıdaki erdemli insanları; kısa vadede bu eziyetten kurtulmuş olmanıza sevinecek kadar aciz durumdayız...
 
Sherlock_
Forum Ustası
Şehit Emniyet müdürümüzün ölüm yıl dönümü dolayısıyla bir konu açacaktım.
Arattım, bu konuyu hortlatmanın daha iyi olacağını düşündüm.

Geleceği gören, bu memleketin evladı, bu memleketin polisi idi.
Mekanın cennet olsun.
 
Üst