Cep Telefonlarımızdaki Evrim Nasıl Olmuş İşte İlkleriyle Değişim

 1. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  26,813
  Beğeni:
  4,598
  Cep Telefonlarımızdaki Evrim Nasıl Olmuş İşte İlkleriyle Değişim
  [​IMG]

  Baya eski tarihiyle telefonun cebimize girdikten sonraki değişim hikayesi ilk yapılanlarla sizinle...


  Hayır tamam da biz bugünlere nasıl geldik Steve(Jobs) doğduğu gün bulamadı ki akıllı telefonu işin özüne inersek Graham'a kadar gideriz en iyisi daha yakın bir tarih olan 70'lerden Martin Cooper ile başlayalım...

  1. Motorola DynaTAC 8000X (İlk Cep Telefonu)
  [​IMG]
  Cep telefonunun mucidi olarak kabul edilen Martin Cooper, uzun süre bir cep telefonu prototibi üzerinde çalıştı ve çalışmalarını 1973 yılında Motorola firma yönetimine sundu. Yöneticilerin bir hayli hoşuna giden çalışma için önemli bir bütçe ayırılmış ve resmen geliştirme süreci başlamış tabi bu öyle 2 günde olacak şey değil Motorola 10 yıl sonra 1983 tarihinde ilk telefon ünvanına sahip olan DynaTAC 8000X piyasaya tanıtmış ve fiyatını tam 3.995 dolar olarak piyasa sürmüştür. (bizde yeni telefonlara pahalı diyoruz :D) Telefonun bekleme süresi 4 saat konuşma süresi 20 dakikaymış. Ayrıca telefon bir ekrana sahip değildi.

  2. Nokia 1011 (İlk İnce ve Geniş Ekranlı Cep Telefon)
  [​IMG]
  Nokia 1011 ismiyle 1992 yılında satışa sunulan telefon bir anda bütün dikkatleri üzerine çekmişti. Senelerdir cep telefonu pazarına hükmeden Motorola'nın tüm modellerinden daha ince ve şık bir görünüme sahip olan Nokia 1011'de 2 satırlık LCD ekran bulunuyordu. Bu Nokia 1011'i bir anda o zamana kadar satışa sunulmuş en geniş ekranlı telefon yapmıştı.sunduğu mesaj(SMS) özelliğiyle de bir anda Motorola'nın telefon modellerini geride bırakmıştı. Seri üretime geçilen ilk cep telefonu olan Nokia 1011, aynı zamanda şirketin ürettiği ilk cep telefonudur.

  3. IBM Simon (İlk Akıllı Cep Telefonu)
  [​IMG]
  Dünyaca ünlü bilgisayar devi IBM'de kayıtsız kalmadı. IBM uzun süredir üzerinde çalıştığı, dünyanın ilk akıllı telefonu olarak gösterilen Simon'u, 1992'de tanıttı.Simon, dokunmatik ekranı ve yapabildikleriyle dikkatleri bir anda üzerine çekmeyi başarmıştı. IBM, Simon'u tanıtmasına rağmen iki yıl sonra 1994 yılında yaklaşık 900 dolardan satışa sundu IBM Simon beklenilen ilgiyi görmedi.

  4. Motorola StarTAC (İlk Tam Katlanabilen Cep Telefonu)
  [​IMG]
  1992 de Nokia'dan yedikleri çalımdan sonra çok çalışmış düşünmüş ve 1996 yılında Motoroladaki mühendis abilerimiz telefonu küçültmekle kalmamış tam katlanabilen, 2 satırlık lcd ekran ve o zamana kadar üretilmiş en hafif telefonu piyasa sürmüşler (88 gram) Motorola firma tarihinde en çok satan modellerinden biri Motorola StarTAC 60 milyon adet satmıştır.

  5. Siemens S10 (İlk Renkli Ekranlı Cep Telefonu)
  [​IMG]
  Üstün Alman mühendisliği bir şeylerden geri kalmamak için üretmiştir bu telefonu ve 1997 yılında piyasaya sunmuştur. Tek ayırt edici özelliği ekranın rekli olmasıydı. Batarya ve Menüsünde ciddi problemler yaşıyorladı.

  6. Sharp J-SH04 (İlk Kameralı Cep Telefonu)
  [​IMG]
  2000 yılında Japon menşeili Sharp firması diğer markalarla büyük fark yaratacak bir yeniliğe imza attı ve Sharp J-SH04 modeli ile cep telefonunda kamera dönemini açtı. Telefon 0.1 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyordu. Tabi çektiği fotoraflar ne kadar görünüyordu eh işte simaları seçebiliyorduk diyelim.

  7. Apple iphone (İlk Cep Telefonu Devrimi)
  [​IMG]
  Devrim dememin sebebi Steve Jobs abimiz iphone lansmanında "biz telefonu yeniden icat ettik."demesinden dolayıdır. 29 Haziran 2007 tarihinde gerçektende dünyayı değiştiren bir icatla geldiler. Yeni bir işletim sistemi (ios) kullanıcısından başkasının kontrolünde olmayacak yine onların dediği gibi "dünyayı cebimize sığdırdık" .Bütün üretici firmalar onlarla birlikte vizyonlarını değiştirmiştir.Bu değişimden birçok firma nasibini almıştır (Nokia, Motorola vb.). Smart Phone furyasına ayak uyduranlar kaptırmış gitmiş üreticilerin %95 Linux tabanlı mobil işletim sistemi olan Androd'i kullanmaktadırlar.
  Değişimi gördüğümüz zaman vay be dedik ve demeye de devam edeceğiz.
   
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 3
  #1
 2. fourgreatangels

  fourgreatangels Mugu

  Katılım:
  6 Temmuz 2005
  Mesaj:
  2,700
  Beğeni:
  164
  win phone ve ios cihazlarım var. Winmobile10 çok güzel ve harika özelliklere sahip öte yandan ios da mükemmel bir stabiliteye sahip. Bakalım bu iş daha nereye varacak ömrümüz ne kadarına yetecek
   
  #2
Yükleniyor...