Cep telefonundan internet paylaşımı ücretli oluyor

fearof
Forum Ustası
Cep telefonundan internet paylaşımı ücretli oluyor
Dünyanın önde gelen GSM operatörleri, kullanıcıların mobil internetlerini 'hotspot' yoluyla paylaşmasını ücretlendiriyor. Türkiye'de ise aboneler yıllardır mobil internet paylaşımı için ilave bir ücret ödemiyordu ancak bu durum artık değişiyor. Konuyla ilgili ilk adımı atan Turkcell, 15 Ocak'tan itibaren mobil internetini paylaşan abonelerinden, cihazlarının bu özelliğini açtıkları anda ilk kullanımdan sonra ek bir ücret alınacak.

Mobil internet paketini başka cihazlarla paylaşanlar GSM aboneleri artık bunun için ücret ödemek zorunda kalacak. Şimdlik ilk uygulamaya geçen Turkcell oldu. Turkcell'in abonelerine gönderdiği mesajda yer alan ifadeler ise şöyle:

“15 Ocak 2019 itibariyle, Bireysel ve Kurumsal faturalı ses hattı abonelerimiz aylık sadece 9 TL‘ye ek hiçbir işlem yapmadan paketlerindeki/tarifelerindeki interneti yurt içindeki diğer cihazlarıyla veya sevdiklerinin cihazlarıyla paylaşabilirler.”

Vodafone ve Türk Telekom sessiz

Turkcell'in abonelerine gönderdiği bir mesajla ortaya çıkan durumla ilgili şirketten henüz resmi bir açıklama gelmedi. Turkcell dışında Vodafone ya da Türk Telekom hotspot internet paylaşımını ücretlendirme konusunda bir adım resmi olarak atılmış değil.

Özelliği açtığınızda ücret yansıyacak!

Turkcell, mobil internet paketi paylaşmlarda, kullanıcı hotspot özelliğini açtığı anda faturasına bir ücret yansıyacak. Ancak alınan bilgilere göre, 9 TL'lik ücret karşılığında kullanıcıya internet paketi hediye edileceği bu hediyenin de 2 GB olacağı konuşuluyor. Turkcell'den yeni uygulamayla ilgili henüz net bir açıklama gelmedi.

Hotspot nedir?

Mobil interneti olan bir telefondaki bu internetin başka cihazların (Tablet, bir diğer telefon, bilgisayar ve benzeri) kullanımı için paylaştırılmasına hotspot adı veriliyor. Uzun yıllardır birçok cihazın standart özelliği olan hotspot işlemi bugüne kadar ücretsiz olarak yapılıyordu.


KAYNAK:
 
Xafer
Daimi Üye
hemen türkcell hattımı başka operatöre geçiriyorum ev internertinide değiştirdim, türkcell düşman gö..ne :)
 
Nazim_Hikmet
Forum Ustası
bi şey yapamazlar bluetoth yoluyla paylaşan uygulamalar var ayrica ben hotspotu internet paylaşmak dısında ornegin ağ olusturmak içinde kurabilirim olurmu oyle saçmalık
OPENGARDEN diye android uygulaması var baglantıyı etrafınızda aynı uygulamayı kullananlarla paylaşmayı saglıyor. bluetooth ile bile paylaşabiliyorsunuz.
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Üst